loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Gainer nebo protein? Víte, který si dát při budování svalové hmoty?

Gainer nebo protein? Víte, který si dát při budování svalové hmoty?

Doplňky výživy

26.02.2019

Prečítané: 185x

Kupuješ si poprvé protein nebo gainer a nedokážeš si vybrat, který z těchto suplementů bude pro tebe vhodnější? Pokud si odpověděl na tuto otázku pozitivně, tento článek je přesně pro tebe. Vysvětlíme si v krátkosti, co je protein a gainer a který bude pro tebe vhodnější.

Protein

Protein je koncentrovaný bílkovinný přípravek ve formě prášku, který je vyroben ze živočišných nebo rostlinných zdrojů. Většinou je vyroben z kravského mléka, hovězího masa, vaječných bílků nebo ze sóji, rýže či konopí. Jeho úkolem je doplnění bílkovin před tréninkem, po tréninku nebo v průběhu dne. Oproti běžným potravinám je jeho výhodou to, že v malém objemu obsahuje hodně bílkovin a málo kalorií a je velmi snadno stravitelný pro tvé tělo. Dokonce jsou některé proteinové přípravky ještě dodatečně vylepšeny přidáním trávicích enzymů, které pomáhají rychlejšímu a kvalitnějšímu vstřebávání živin do těla.

Gainer

Gainer je také práškový přípravek, ale skládá se z více složek. Dvě nejzákladnější složky gaineru jsou sacharidy a bílkoviny. Většina gainerů obsahuje dvakrát až třikrát více sacharidů než bílkovin. Jeho úkolem je doplnění sacharidů a bílkovin do těla na podporu růstu svalů. Kvůli vysokému obsahu sacharidů obsahuje mnohem více kalorií než protein. V gaineru najdeš kromě sacharidů a bílkovin i další podpůrné látky jako např. kreatin, kofein, taurin, arginin, vitamíny, minerály a trávicí enzymy.

Vybrat mezi gainerem a proteinem můžeš díky 2 kritériím: kalorie a cíl.

Kdy se více hodí protein a kdy gainer?

Na tuto otázku nelze odpovědět v jedné větě, ale základním parametrem, podle kterého by ses měl rozhodovat jsou kalorie a tvůj cíl.

Pokud máš aktuálně cíl přibrat a musíš denně přijímat mnohem více kalorií, než si přijímal v minulosti, gainer by ti mohl značně pomoci. Obsahuje mnoho kalorií v lehce stravitelném nápoji a dodá tvému ​​tělu bílkoviny na růst svalů a také energii ze sacharidů.

V tomto období může být vhodnou volbou také protein. Pokud dokážeš bez problémů přijmout dostatek kalorií z pevné stravy, sáhni po proteinu. Tím doplníš jen bílkoviny, přičemž ostatní makro a mikronutrienty dostaneš do těla z pevné stravy.

Naopak, pokud si ve fázi shazování, pravděpodobně máš kalorický příjem značně nižší než v předešlých obdobích a gainer pro tebe nebude vhodnou volbou. Jedním šejkem bys do těla dostal velkou část denního kalorického příjmu, případně bys přijal tak mnoho kalorií, že bys rázem zrušil kalorický deficit a z diety by byla objemovka. V této fázi raději sáhni po kvalitním vysokoprocentním proteinu, který tvému tělu dodá dostatek bílkovin potřebných k udržení svalové hmoty bez zbytečných kalorií.

Toto dělení platí i pro situace, kdy chceš během dne nahradit pevnou stravu rychlým šejkem. Pokud máš dostatečnou kalorickou rezervu, sáhni buď po proteinu nebo po gaineru (jak ti to více vyhovuje), a pokud máš tuto rezervu jen malou a musíš se s kaloriemi krotit, vyber si protein.

Objemová fáze a podpora růstu svalů

Co se týče potréninkové suplementace, už z předešlého článku jistě víš, že sacharidy po tréninku sice ničemu neublíží, ale ani významně nepomohou. Je jen na tobě, který doplněk ti více vyhovuje a který zvolíš do potréninkové suplementace.

Výhodou gaineru může být v objemové fázi to, že kromě bílkovin a sacharidů obsahuje často i kreatin, který podporuje nabírání svalové hmoty a zvýšení tvé síly. Pokud máš během několika hodin dva tréninky (např. dva tréninky v jeden den) a nemusíš se omezovat v kalorickém příjmu, sáhni po gaineru. Ten ti kromě bílkovin dodá i sacharidy, které tvé tělo potřebuje na tvorbu glykogenu, který ti bude dávat energii ve druhém tréninku.

Závěr

Pokud už víš, zda je pro tebe vhodnější protein nebo gainer, ale stále nemáš dostatek informací o těchto suplementech, přečti si náš článek o proteinu a o gaineru, který ti pomůže vybrat ten správný doplněk pro tebe a tvé cíle.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kombinujete gainer s alkoholem? Na toto si dejte pozor

Kombinujete gainer s alkoholem? Na toto si dejte pozor

O pití alkoholu u sportovců již bylo napsáno všude velmi mnoho článků, které měly mírné odlišnosti, ale vždy se shodovaly v jedné věci. Nadměrné pití alkoholu je pro lidi, kteří se snaží o nárůst svalové hmoty či spalování tuků zcela kontraproduktivní a potápí tvou vynaloženou snahu. V dnešním článku se podíváme blíže na to, co se děje, když užíváš gainer nebo jiný suplement a zároveň se rozhodneš vypít více než jen jednu skleničku červeného vína.

5 tipů, jak zdravě a rychle přibrat na váze

5 tipů, jak zdravě a rychle přibrat na váze

Kdo je naprosto spokojen s tím, jak vypadá? Téměř nikdo. Každý z nás by chtěl něco na sobě změnit. Hubený člověk chce přibrat na váze a naopak, tlustý člověk chce shodit přebytečný tuk z těla. Cíl není statický, neustále se posouvá s tím, jak se naše tělo mění. A to nás posouvá neustále kupředu. Pokud si hubený a chceš přibrat kila navíc, musíš jíst více. V tomto článku si řekneme, jak bys to měl dělat správně tak, aby přidaná hmota nebyla jen čistým tukem, a aby bylo toto období nabírání zdravé pro tvé tělo.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA