loader black loader black loader product loader white
Jak si vybrat protein?

Jak si vybrat protein?

Doplňky výživy

06.03.2018

Prečítané: 22876x

Protein je nejzákladnější doplněk výživy a neměl by chybět v jídelníčku každého sportovce. Dokonce ho začali využívat i lidé, kteří necvičí, ale jen chtějí dbát o zdravou stravu a dostatečný denní příjem bílkovin. Který z množství druhů proteinů je ale pro tebe nejvhodnější?

Syrovátkové proteiny

Nejprodávanější proteiny, které se vyrábějí z kravského mléka. Známe tři druhy - koncentrát, izolát a hydrolyzát. Syrovátkové proteiny jsou dobře stravitelné a mají kvalitní aminokyselinový profil.

Syrovátkový koncentrát je z této trojice nejpomaleji vstřebatelný a obsahuje více sacharidů (i laktózy) a tuku. Jeho výhodou je relativně rychlé vstřebávání a nízká cena.

Syrovátkový izolát je čistší než koncentrát. Obsahuje tedy méně sacharidů a tuků a tvé tělo ho dokáže zpracovat rychleji než koncentrát. Je o trochu dražší, ale stále je jeho cena příznivá a má dobrý poměr cena/složení. Mnoho syrovátkových izolátů obsahuje více než 90 % bílkovin. Má vysoký obsah BCAA.

Syrovátkový hydrolyzát je nejlepší z trojice syrovátkových proteinů a proto je i nejdražší. Rychlost vstřebávání je vyšší než u koncentrátu či izolátu. Hodí se na rychlé doplnění bílkovin zejména po tréninku. Kvůli hydrolýze má mírně hořkou chuť.

Vyber si pro sebe ten nejvhodnější protein.

Vaječné proteiny

Tento druh proteinu se vyrábí z vaječných bílků, což mu zaručuje dobrou vstřebatelnost a vysokou biologickou hodnotu. Oproti syrovátkovému proteinu dokáže více zasytit. Výborně se hodí i do koláčů, kde vytváří dobrou hustotu těsta. Neobsahuje laktózu.

Kaseinový (noční) protein

Kaseinový protein se vyrábí podobně jako syrovátka z kravského mléka. 80 % bílkovin v mléce tvoří právě kaseinové bílkoviny. Velké množství kaseinových bílkovin najdeš například v tvarohu. Z hodin chemie víš, že rychlost chemických reakcí závisí mimo jiné od reakční plochy látky. Jelikož kasein tvoří hrudky, reakční plocha se oproti jiným proteinům zmenšuje a proto déle trvá, než ho tvé tělo vstřebá. To je výhoda zejména tehdy, pokud potřebuješ zajistit svému tělu delší vstřebávání bílkovin. Oproti syrovátkovým proteinům tě dokáže kasein i dobře zasytit a proto se hodí dobře i na doplnění bílkovin v průběhu dne.

Vícesložkové proteiny

Tento druh proteinů kombinuje výhody více typů a zdrojů bílkovin. Výhodou těchto proteinů je zejména jejich postupné vstřebávání a proto se hodí i jako náhrada stravy.

Hovězí protein

Vyrábí se z hovězího masa a proto neobsahuje žádnou laktózu ani lepek. Vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů a tuků. Obsahuje i kolagen, který prospívá tvým kloubům, šlachám, vazům, pokožce a vlasům. Jeho chuť je příjemná a vůbec se nemusíš bát toho, že bude chutnat jako sušené maso. Je dobře rozpustný a chuťově příjemný.

Rostlinné proteiny

Výrobci doplňků výživy myslí i na vegetariány a vegany. Tyto proteiny ale nejsou určeny pouze pro ně. Od živočišných proteinů se v mnohém odlišují a byla by škoda je nevyužívat aspoň na občasné zpestření stravy

  • sójový protein – rychle vstřebatelný, hůře rozpustný, obsahuje mnoho BCAA a glutaminu
  • rýžový protein – obsahuje mnoho vitamínů, glutaminu a vlákniny. Neobsahuje cholesterol ani tuky, nedráždí žaludek
  • konopný protein – dobrý poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin, obsahuje hodně vlákniny a žádnou laktózu ani lepek

Kvalitní protein ti pomůže rychleji napředovat.

Na závěr jsme si pro tebe připravili recenze více druhů proteinů.

100% Whey Professional Protein

Toto je základní protein, který ti všestranně poslouží nejen k doplnění bílkovin po tréninku, ale i ke konzumaci kdykoli v průběhu dne. Obsahuje syrovátkový koncentrát filtrovaný metodou CFM, což zabezpečuje vysokou čistotu. Obsahuje více než 77 % bílkovin, dobře se rozpouští a je výborně dochucený.

Micellar Caseinate

Jak vyplývá již z názvu, jde o kaseinový, tedy pomalu vstřebatelný protein. Hodí se zejména k doplnění bílkovin v průběhu dne jako náhrada jídla nebo jako noční protein. Obsahuje až 83 % bílkovin a zajistí ti postupné vstřebávání aminokyselin do krve, takže tvé tělo bude mít neustálý přísun bílkovin potřebných k budování svalové hmoty.

Animal BEEF Protein

Kombinace hovězího a vaječného proteinu s vysokým, až 90 % obsahem bílkovin. Vše v hydrolyzované, tedy rychle vstřebatelné formě. Je vhodný krychlému doplnění bílkovin po náročném tréninku. Výborně se hodí i do diety, protože neobsahuje zbytečné ruky a sacharidy.

Golden Whey Pro

Je to nejprodávanější vícesložkový protein na Slovensku. Většinu tvoří syrovátkový koncentrát, který byl doplněn ještě vaječným hydrolyzátem a glutaminovými peptidy. Co je nezvyklé (ale pro tebe prospěšné), obsahuje kreatin a taurin, což má pozitivní vliv na budování nových svalů a silové zlepšení tréninku.

Soy Protein Isolate

Sójový protein s 86 % obsahem bílkovin. Obsahuje sójový izolát, který zajišťuje rychlé vstřebávání bílkovin do těla. Jak už asi tušíš, nejvíce se hodí k použití po tréninku. Je vhodný pro vegetariány a vegany, ale může jej používat i člověk, který se nevyhýbá živočišné stravě. Jeho velkou výhodou je i to, že neobsahuje tuk.

Egg Albumin

Egg albumin je v překladu vaječný bílek. Sušené bílky jsou pomaleji vstřebatelné a lépe zasytí jako syrovátka. Hodí se na běžné doplnění bílkovin v průběhu dne. Neobsahuje ani tuk ani cholesterol, protože tyto látky se nacházejí zejména ve žloutcích a ne v bílcích. Má vysokou biologickou hodnotu a kvalitní aminokyselinový profil. 100 gramů tohoto proteinu obsahuje 85 gramů bílkovin.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Proteiny pro ženy. Podle čeho si vybírat?

Proteiny pro ženy. Podle čeho si vybírat?

Pokud si ve světě fitness nová a nemáš mnoho informací o tom, jak se správně stravovat, nevíš, co je to protein a myslíš si, že proteinový prášek je něco nezdravého, co jedí jen chlapi a rychle jim z toho rostou svaly, tak se mýlíš. Proteinový prášek je obyčejná živočišná nebo rostlinná bílkovina, kterou přijímáš i z obyčejné stravy např. z masa, vajec, mléčných výrobků a podobne. Většina proteinů se vyrábí z kravského mléka, sóji, hovězího masa, hrachu či rýže.

Mýty o sacharidech

Mýty o sacharidech

Fitness svět je plný nesmyslných a nepravdivých mýtech o stravě a cvičení. Chválabohu, za poslední roky se s nástupem internetu dá dohledat mnoho vědecky podložených článků a studií, které většinu z nich bez problémů vyvrátí. Pojďme se společně podívat na ty nejrozšířenější mýty o sacharidech.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA