loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Jak si vybrat gainer?

Jak si vybrat gainer?

Doplňky výživy

08.03.2018

Prečítané: 20835x

Ženy sní o tom, že budou mít pevné a vyrýsované tělo s minimem tuku. Snem většiny mužů, kteří cvičí je být co největší a nejsvalnatější. Skoro každý chce být velký a silný. To, jak se tvé tělo bude cvičením měnit je ve velké míře dáno genetikou, kterou si dostal od rodičů při narození.

Existují tři základní somatotypy:

  • ektomorf - hubený a útlý typ, který hůře přibírá a nabírání svalů mu trvá delší dobu než ostatním. Má úzký pasi ramena.
  • endomorf - opak ektomorf, často má vyšší procento tělesného tuku, lehce přibírá, ale většina nabrané váhy bývá často jen tuk. Má širší ramena, ale i boky.
  • mezomorf - atletický typ se širšími rameny a úzkým pasem. Nemá problémy s nabíráním a hubnutím. Na posilování je to nejlepší možný somatotyp.

Ano, mezomorf to má v posilování nejlehčí,ale pokud si ektomorf, neznamená to, že navždy zůstaneš malý, hubený a slabý. I ty dokážeš nabrat svalovou hmotu, jen ti to potrvá trošku déle.

Lidé, kteří nejsou ektomorfové často nedokážou pochopit, jak může být obtížné přibrat, protože většina lidí má spíše opačný problém. Ano, je pravda, že ektomorfové se často vymlouvají na to, že "jedí dostatek jídla, ale nedokážou přibrat". Není to pravda, pokud nemáš vážnou nemoc, vždy se dá přibrat. Pokud nepřibýváš, jíš málo. Pokud si myslíš, že jíš hodně, začni si počítat kalorie a uvidíš, že tvůj denní příjem kalorií je nedostatečný. To, že je něčeho na objem hodně ještě neznamená, že to má i dostatek kalorií.

Kalorický příjem můžeš zvýšit dvěma způsoby - pevnou stravou nebo gainerem. Pokud máš opravdu problém nabrat, výhodná je kombinace obou druhů potravy. Gainer obsahuje makronutrienty jako pevná strava a kromě toho často obsahuje i některé složky navíc, které ve stravě najdeš v malém množství – např. kreatin, trávicí enzymy, vitamíny a minerály. Jeho výhodou je nízká cena, snadná příprava a fakt, že minimálně zatěžuje tvé trávení.

Pokud přijmeš 500 kalorií z gaineru a stejné množství kalorií a makronutrientů z pevné stravy, zjistíš, že gainer tě méně zasytil a spíše dostaneš hlad, a tak dokážeš jíst další jídlo. Je to jednoduché. Pokud chceš přibrat, musíš přijmout více energie než vydat, tedy musíš víc jíst. Gainer není magický doplněk výživy, ze kterého ti začnou růst svaly samy od sebe, ale výrazně ti může pomoci na tvé cestě ke zvýšení tělesné hmotnosti.

Jak dávkovat gainer?

Gainer by měl sloužit v první řadě na to, aby si doplnil chybějící kalorie kdykoliv průběhu dne. Můžeš ho využívat i v tréninkový, ale i netréninkový den. Výborně se hodí i do proteinového nápoje, kdy tělu rychle doplníš bílkoviny a sacharidy.

Gainer pomůže nabrat i těm, kteří mají problém s přibíráním na váze.

Složení gaineru

Gainer se skládá ze dvouhlavních složek - bílkovin a sacharidů. Optimální gainer obsahuje řadu živočišných bílkovinnových složek s různými délkami vstřebávání. Díky tomu zajišťuje postupné a dlouhotrvající vstřebávání bílkovin. Gainer by měl obsahovat alespoň 15 % bílkovin, aby tvému tělu kromě kalorií v podobě sacharidů zajistil i bílkoviny, které tělo využije na budování nové svalové hmoty.

Kromě toho může obsahovat i kreatin, který ti pomáhá k nárůstu síly a tím i ke zvětšování svalů. V předtréninkovém období ti mohou pomoci i látky, které se využívají v předtréninkových pumpách, jako např. kofein, arginin či taurin.

Při výrobě gainerů se nezapomnělo ani na zdraví a je běžné, že obsahují i vitamíny a minerály. Není jich tam dostatečně velké množství na to, aby jedna dávka gaineru pokryla denní doporučenou dávku vitamínů a minerálů, ale alespoň částečně nahrazují látky, které bys jinak přijal v klasické pevné stravě. Pro ty, kteří mají problém s citlivým trávením se hodí gainery, které jsou obohaceny o trávicí enzymy.

Pro ty nerozhodné jsme vybrali 3 nejprodávanější gainery:

Muscle Booster od výrobce Best Nutrition

Tento gainer obsahuje sice méně bílkovin, ale má vysoký obsah sacharidů. 100 gramů tohoto prášku obsahuje až 370 kalorií. Kromě dextrózy, maltodextrinu a syrovátkového koncentrátu obsahuje kreatin monohydrát. Kromě toho, že se z něj lehce přibírá, je také dobře rozpustný a chuťově vyladěný tak, že si na něm s radostí pochutnáš.

Mega Mass 4000 od výrobce Weider

Úplná klasika ve světě gainerů. Tento gainer se vyrábí už léta, což dokazuje, že je kvalitní a oblíbený. Během své evoluce vystřídal několik receptur, které ho vždy ještě vylepšily. Obsahuje 20 % bílkovin z mléka a syrovátky. Je vylepšený o kreatin monohydrát a na gainer má až nezvykle vysoký obsah vitamínů a minerálů. Je lehce vstřebatelný a dobře se rozpouští.

Anabolic Mass od výrobce Kevin Levrone

Výborný gainer s vysokým obsahem bílkovin. Tomuto gaineru není co vytknout. Obsahuje několik druhů bílkovin (koncentrát, izolát, hydrolyzát a též pomalu vstřebatelný kasein). V jedné dávce najdeš až 48 gramů bílkovin. Obsahuje i předtréninkové nabuzovače arginin a taurin, a nezapomnělo se ani na kreatin. Je výborně dochucený a i po delší době užívání ti bude jeho chuť stále vyhovovat.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak si vybrat protein?

Jak si vybrat protein?

Protein je nejzákladnější doplněk výživy a neměl by chybět v jídelníčku každého sportovce. Dokonce ho začali využívat i lidé, kteří necvičí, ale jen chtějí dbát o zdravou stravu a dostatečný denní příjem bílkovin. Který z množství druhů proteinů je ale pro tebe nejvhodnější?

Proteiny pro ženy. Podle čeho si vybírat?

Proteiny pro ženy. Podle čeho si vybírat?

Pokud si ve světě fitness nová a nemáš mnoho informací o tom, jak se správně stravovat, nevíš, co je to protein a myslíš si, že proteinový prášek je něco nezdravého, co jedí jen chlapi a rychle jim z toho rostou svaly, tak se mýlíš. Proteinový prášek je obyčejná živočišná nebo rostlinná bílkovina, kterou přijímáš i z obyčejné stravy např. z masa, vajec, mléčných výrobků a podobne. Většina proteinů se vyrábí z kravského mléka, sóji, hovězího masa, hrachu či rýže.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA