loader black loader black loader product loader white
Jak si vybrat kloubní výživu?

Jak si vybrat kloubní výživu?

Doplňky výživy

03.04.2018

Prečítané: 6204x

Kloubní výživa, ve fitness žargonu přezdívaná i kloubovka, je doplněk výživy, který slouží na správné vyživení tvých kloubů. Každému je asi jasné, že při pravidelném sportování se tvé klouby zatěžují a opotřebovávají. A neplatí to jen pro cvičení s činkami ve fitku, ale pro úplně všechny sporty. Pokud chceš dlouhodobě využívat potenciál svého těla na 100 %, měl by si myslet i na zdraví kloubů. Pokud si cvičením přivodíš zranění, můžeš zapomenout na tréninky na několik týdnů či měsíců, a dokonce při větších zraněních nebudeš moci nadále sportovat. Proto je velmi důležité myslet nejen na doplňky, které zvyšují sílu a růst svalů, ale i na správnou výživu a udržení zdraví tvých kloubů. Když už klouby bolí je pozdě, a tehdy je třeba vyhledání odborné pomoci.

Pokud se chceš vyvarovat těmto problémům, zařaď kloubní výživu alespoň několikrát ročně do svého suplementačního plánu. Kloubní výživa pomáhá obnovovat kloubové spoje, vaziva, chrupavky a zlepšuje mobilitu kloubů. Mezi hlavní složky kloubní výživy patří tyto látky:

Glukosamin

Glukosamin je nejzákladnější látka všech komplexních kloubních přípravků. Získává se z těl měkkýšů. Vyživuje kloub a zabraňuje rozpadu kloubní tkáně. Má analgetické účinky a zpomaluje několik onemocnění kloubů, např. osteoartrózu. Nedokáže ji sice úplně vyléčit, ale výrazně zpomaluje její postup.

Doporučená denní dávka je 900 – 1 500 mg ve třech dávkách denně (kvůli možnosti nadýmání při větší jednorázové dávce). Není třeba se bát ani dávky 3 000 mg/den, kdy jsou účinky ještě silnější. Glukosamin by se měl přijímat spolu s pevným jídlem, ne na lačný žaludek.

Chondroitin

Druhá nejzastoupenější látka v kloubních výživách. Získává se ze zvířecích chrupavek. V kombinaci s glukosaminem účinně pomáhá přizpomalování osteoartritidy a tlumení bolesti kloubů. Má schopnost vázat vodu a tím zlepšuje pružnost chrupavky.

Doporučená denní dávka je 1 000 - 1 200 mg ve dvou až třech dávkách spolu s jídlem.

Žraločí chrupavka

Méně zastoupenýprvek kloubovek, prodává se i jako samostatný suplement pro podporu kloubů. Obsahuje více než 40 % kolagenu, aminokyseliny, minerály, vápník, hořčík a fosfor. Podporuje elasticitu tkání, hojení šlach, vazů a pomáhá v růstu pojivových tkání.

MSM

Další složka kloubovky, která se často vyskytuje i jako samostatný doplněk výživy. MSM je zkratka pro metylsulfonylmetan. Jak už z názvu vyplývá, obsahuje síru. Má silné antioxidační, protizánětlivé vlastnosti a pozitivně ovlivňuje tvorbu kolagenu.

Doporučená denní dávka je až 3 000 mg.

Kolagen

Kolagen je "kloubní bílkovina" a je jednou z hlavních složek chrupavky. Tato látka dodává tkáním pružnost (nejen kloubům, ale i pokožce a vlasům). V 25. roce života se jeho tvorba snižuje a většinou se kolem 35. roku života úplně zastavuje. Proto je velmi vhodné jeho doplňování ve formě tabletek. Kolagen zlepšuje hojení ran, zmírňuje bolesti kloubů a zlepšuje jejich mobilitu.

Doporučená denní dávka je alespoň 10 g hydrolyzovaného kolagenu spolu s jídlem.

Kurkumin

Kurkumin je látka, která se nachází v kurkumě a v menším množství např. i v zázvoru. Nevýhodou je fakt, že je slabě vstřebatelný. Zlepšení vstřebatelnosti se dá zlepšit přijímáním společně s pepřem či piperinem (extraktem z černého pepře).

protizánětlivé a protirakovinné účinky. Doporučená denní dávka je 80 – 500 mg kurkuminu. Nakolik je ale jeho vstřebatelnost sporná, netřeba se bát ani vyšších dávek. Kukurmin je látka rozpustná v tucích a proto by měl být přijímat spolu s jídlem, které obsahuje větší množství tuku.

Kurkumín.

Vitamin C

Netřeba zapomínat ani na vitamin C, který pomáhá v tvorbě kolagenu. Kromě toho je to velmi silný antioxidant, který pomáhá proti poškozování chrupavek a dokonce podporuje jejich růst. Tělo si nevytváří zásoby vitaminu C, a proto je nutné pravidelné zásobování těla vitamínem C buď z potravin nebo ze suplementů.

Boswellia serrata

Tato zvláštně znějící látka je pryskyřice ze stromu, který roste zejména v Asii. Má protizánětlivé vlastnosti, pomáhá při osteoartritidě a mozkovém edému. Potlačuje bolest kloubů a zlepšuje jejich mobilitu. Kromě toho má i protirakovinné účinky. Ohledně této látky ještě neexistuje mnoho dostupných studií, ale doporučená denní dávka se pohybuje v okolí 5 000 mg. Doporučuje se rozdělení na tři dávky denně.

Boswellia serrata nebo také Kadidlovník.

Cissus quadrangularis

Stejně jako boswellia serrata patří mezi méně známé látky. Účinky jsou ale výjimečné. Cissus podporuje zdraví kostí a kloubů, pomáhá ženám v menopauze a pomáhá v růstu kostí a hojení ran. Má také analgetické účinky.

Doporučená denní dávka je přibližně 3 000-3 200 mg.

Pokud si stále nedokážeš vybrat tu správnou kloubovku, zde je pár tipů:

Artro 6 Plus od výrobce Best Nutrition

Komplexní kloubní výživa, která obsahuje většinu prospěšných látek pro tvé klouby - glukosamin, chondroitin, želatinu, MSM, vitamin C a kurkumin. Má velmi dobrý poměr cena/složení a velké dvojbalení ti vydrží až tři měsíce. Díky tomu, že jedna denní dávka je rozdělena do několika tabletek, lze ji jednoduše rozdělit na více dávek denně.

Animal Flex od výrobce Universal

Tento produkt je králem kloubních výživ a v soutěži doplňků výživy vyhrál 8 let po sobě svou kategorii. Je to velmi komplexní produkt, který zajistí tvým kloubům výživu až na 44 dní. Každá dávka je samostatně zabalena v sáčku, ve kterém se nachází 8 tablet. Obsahuje všechny více i méně důležité složky, které by kloubní výživa měla obsahovat. Má vyšší cenu než např. Artro 6 Plus, ale je to to nejlepší, co můžeš svým kloubům dopřát.

Artro Shark od Best Nutrition

Tento suplement nepatří mezi komplexní kloubní výživy. Je to čistě jen žraločí chrupavka. Jedna tableta obsahuje 500 mg žraločí chrupavky. Můžeš ho využít např. v mezidobí mezi užíváním dvou komplexních kloubních výživ.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak si vybrat vhodný sportovní nápoj?

Jak si vybrat vhodný sportovní nápoj?

Sportovní nápoje, běžně známé zejména jako "ionťák", na rozdíl od proteinu či kreatinu nepatří mezi nejběžněji používané suplementy. Většinou po nich sáhnou jen vytrvalostní sportovci. Je třeba dát pozor na to, že za poslední roky vyrostly kromě iontových nápojů i další kategorie sportovních nápojů. Jsou to nápoje, které jsou vytvořeny na pití během tréninku či těsně po jeho skončení. Jejich úkolem je zejména doplnění důležitých látek do těla co nejrychlejším možným způsobem. Díky jejich tekuté formě jsou velmi rychle vstřebatelné, a pokud jsou tvé tréninky velmi náročné a dlouhé, mohou ti pomoci k vyšším výkonům a kvalitnější potréninkové regeneraci.

Jak si vybrat aminokyseliny?

Jak si vybrat aminokyseliny?

Aminokyseliny jsou základním kamenem každé bílkoviny a svalu. Dělí se na tři kategorie: esenciální, neesenciální a semiesenciální. Esenciální jsou ty, které jsou pro náš organismus nepostradatelné a naše tělo si je neumí vyprodukovat. Musíme je přijímat buď z klasické stravy nebo doplňků výživy. Neesenciální jsou nahraditelné a naše tělo si je dokáže samo vyrobit. Semiesenciální aminokyseliny jsou ty, které si tělo dokáže vytvořit, ale ne v dostatečném množství pro jeho potřeby a proto je třeba i doplňování z potravy.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA