loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Jak si vybrat vhodný sportovní nápoj?

Jak si vybrat vhodný sportovní nápoj?

Doplňky výživy

26.03.2018

Prečítané: 1875x

Sportovní nápoje, běžně známé zejména jako "ionťák", na rozdíl od proteinu či kreatinu nepatří mezi nejběžněji používané suplementy. Většinou po nich sáhnou jen vytrvalostní sportovci. Je třeba dát pozor na to, že za poslední roky vyrostly kromě iontových nápojů i další kategorie sportovních nápojů. Jsou to nápoje, které jsou vytvořeny na pití během tréninku či těsně po jeho skončení. Jejich úkolem je zejména doplnění důležitých látek do těla co nejrychlejším možným způsobem. Díky jejich tekuté formě jsou velmi rychle vstřebatelné, a pokud jsou tvé tréninky velmi náročné a dlouhé, mohou ti pomoci k vyšším výkonům a kvalitnější potréninkové regeneraci.

Jaké typy ionťáků existují?

Známe tři typy nápojů:

  •  hypotonický nápoj
  •  izotonický nápoj
  •  hypertonický nápoj

Hypotonický nápoj

Vyznačuje se nízkým obsahem sacharidů s koncentrací nižší než krev. Dokáže tělu poskytnout rychlé doplnění tekutin s menším obsahem sacharidů. Díky jejich nižší koncentraci se dokáže voda z nápoje dostat přes střevní stěnu do krve, čili se přesouvá z místa s nižší koncentrací (ze střeva) do oblasti s vyšší koncentrací (do krve). Vyznačují se koncentrací sacharidů menší než 6 %. Je vhodný v případech, kdy je tvou největší prioritou hydratace organismu.

Izotonický nápoj

vyšší obsah sacharidů, dokáže tělu dodat 1,5-2x více sacharidů než hypotonické nápoje (přibližně 6-8 % jeho obsahu tvoří sacharidy). Má podobnou koncentraci jako lidská krev. Izotonické nápoje jsou vhodné zejména pro kratší tréninky s vysokou intenzitou, kde je kromě hydratování potřebné i zásobování sacharidy. Při rychlém požití velkého množství tohoto nápoje, či při kombinování s jinými zdroji sacharidů jako jsou např. sportovní gely či tyčinky, může způsobovat bolesti břicha.

Pro vtrvalostné tréninky se hodí nejlépe hypotonický nebo izotonický nápoj.

Hypertonický nápoj

Je to nápoj s nejvyšším obsahem sacharidů, s vyšší koncentrací nežje krev. Je vhodný pro rychlé doplnění makronutrientů do těla. Nehodí se na situace, kdy je prioritou doplnění vody, čili např. na dlouhé vytrvalostní tréninky. Proč? Důvod je jednoduchý. Po vypití hypertonického nápoje se dá předpokládat, že obsah tvých střev bude také celý více či méně hypertonický. Aby tvé tělo dokázalo tyto látky využít, přesune vodu z krevního oběhu zpět do střeva, aby snížilo hypertonicitu obsahu střeva, a aby se živiny mohly dostat přes stěnu střeva dále. Tím v podstatě dehydruje ještě více tvé tělo a odebírá vodu z krve, což je při dlouhém a náročném tréninku nežádoucí jev. Výsledkem je ještě větší žízeň a často nepříjemné bolesti břicha. Pokud chceš při náročném tréninku doplnit tělu tekutiny, vyhni se hypertonickým nápojem. Využívej je pouze tehdy, pokud chceš tělu dodat rychle makronutrienty, a na dlouhé a náročné tréninky si raději vem hypotonický nebo izotonický nápoj.

Ostatní složky ionťáků

Jak jistě víš, tyto nápoje neobsahují pouze sacharidy, ale také elektrolyty, vitaminy, minerály, kofein či dokonce i aminokyseliny. Elektrolyty zabezpečují správnou funkci buněk a ovlivňují retenci vody v těle. Vápník a draslík podporují správnou funkci svalů, zinek ovlivňuje využití energie, hořčík dobře působí na regeneraci po výkonu. Vitamin C je důležitý antioxidant a pro vytrvalostní sportovceje důležitý i obsah vitaminů řady B.

Tréninkové a potréninkové nápoje

Kromě klasických ionťáků jsou dostupné i nápoje na pití během tréninku a potréninkové nápoje. Ty mají často mnohem vyšší obsah aminokyselin a BCAA než klasické ionťáky. Jejich prioritou je rychlá regenerace organismu. Proto v nich najdeš i např. kreatin, regenerační komplexy a bílkoviny. Jsou vhodné zejména pro sportovce, kteří zatěžují své tělo dlouhými a častými tréninky, a potřebují doplněk výživy, který jim umožní rychlejší a lepší regeneraci, aby byli co nejdříve připraveni na další trénink.

Pokud si nedokážeš vybrat z dostupných produktů, inspiruj se zde:

Unisport od výrobce Nutrend

Tento koncentrát pro přípravu hypotonického iontového nápoje patří mezi nejprodávanější druhy iontových nápojů, a často ho najdeš i ve fitku, kde ho prodávají běžně za barem. Kromě sacharidů obsahuje sodík, draslík, fosfor, hořčík a na zlepšení tréninkové koncentrace byl přidán i taurin. Jeho výhodou je výborné ochucení a široká paleta dostupných příchutí. Na zimu se hodí více sladší příchutě a na teplé letní dny něco osvěžující jako např. citron či růžový grep. Z jednoho balení dokážeš připravit 70-90 litrů hotového nápoje.

Hypotonic Sport Drink od výrobce Best Nutrition

Rozdíl mezi těmito dvěma suplementy je v tom, že tento hypotonický nápoj je obohacen navíc o vitaminy B, C a E a má vyšší obsah vápníku, hořčíku, draslíku a sodíku.

Recon od výrobce Muscle Pharm

Recon je potréninkový nápoj, který má na rozdíl od předešlých ionťákůi přidané bílkoviny, které jsou z více zdrojů – rychle vstřebatelná hydrolyzovaná syrovátka, micelární kasein a syrovátkový koncentrát. Kromě toho obsahuje i 5 g kreatinu, leucin a glutamin. Je dobrou volbou pro sportovce, kteří mají za sebou těžký a dlouhý trénink a potřebují tělu dopřát kvalitní regeneraci.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak si vybrat kreatin?

Jak si vybrat kreatin?

Kreatin zná skoro každý. Pro lidi, kteří pravidelně cvičí je to jeden z nejzákladnějších doplňků výživy a pro starší generaci je to "zakázaná látka, která ničí ledviny". Pravdou ale je, že kreatin je ve sportu velmi důležitá látka, která tvým svalům dodává energii. Když vykonáváš nějaký cvik, snižuje se ti hladina ATP (adenosintrifosfát). Kreatin obnovuje zásoby ATP ve svalech. Tvoří se v játrech, ledvinách a slinivce (slinivka břišní) z aminokyselin argininu, glycinu a methioninu.

Jak si vybrat gainer?

Jak si vybrat gainer?

Ženy sní o tom, že budou mít pevné a vyrýsované tělo s minimem tuku. Snem většiny mužů, kteří cvičí je být co největší a nejsvalnatější. Skoro každý chce být velký a silný. To, jak se tvé tělo bude cvičením měnit je ve velké míře dáno genetikou, kterou si dostal od rodičů při narození.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA