loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Jak si vybrat aminokyseliny?

Jak si vybrat aminokyseliny?

Doplňky výživy

21.03.2018

Prečítané: 11663x

Aminokyseliny jsou základním kamenem každé bílkoviny a svalu. Dělí se na tři kategorie: esenciální, neesenciální a semiesenciální. Esenciální jsou ty, které jsou pro náš organismus nepostradatelné a naše tělo si je neumí vyprodukovat. Musíme je přijímat buď z klasické stravy nebo doplňků výživy. Neesenciální jsou nahraditelné a naše tělo si je dokáže samo vyrobit. Semiesenciální aminokyseliny jsou ty, které si tělo dokáže vytvořit, ale ne v dostatečném množství pro jeho potřeby a proto je třeba i doplňování z potravy.

Jaké účinky můžeš od aminokyselin očekávat?

  • nárůst svalové hmoty
  •  zlepšení síly
  •  zlepšení kondice
  •  zlepšení potréninkové regenerace
  •  znížení svalové horečky

Aminokyseliny jsou dostupné ve třech formách - prášková, tabletová a tekutá. Prášková forma je nejlevnější v poměru na gram aminokyselin a velmi rychle se vstřebává. Práškové doplňky jsou snadno rozpustné ve vodě a také proto jsou vhodné i na pití během tréninku, když tělo potřebuje rychlý přísun aminokyselin. Vyrábějí se v mnoha příchutích a dokáží tě dobře osvěžit i během léta. Pokud si dostatečně kreativní, z nápoje si dokážeš vyrobit i např. nanuky.

Tabletová forma je dražší z důvodu potřebného tabletování. Vstřebatelnost je sice pomalejší než u práškových aminokyselin, ale tyto aminokyseliny jsou dobře dávkovatelné a nemusíš je rozmíchávat ve sklenici či šejkru.

Tekuté aminokyseliny jsou hotovým produktem, který stačí jen otevřít a vypít. Vstřebatelnost je vysoká a jsou lehce stravitelné. Tekuté aminokyseliny jsou dobře dochucené a oblíbené zejména u kondičních sportovců, kteří mohou tento nápoj popíjet i během dlouhého běhu či cyklistiky.

Aminokyseliny dělíme na esenciální, neesenciální a semiesenciální.

Které aminokyseliny jsou pro tebe nejlepší?

Existuje několik kategorií těchto produktů, které mohou být pro tebe zajímavé. První jsou komplexní aminokyselinové přípravky. Tyto suplementy se nezaměřují jen na vybrané aminokyseliny, ale obsahují esenciální i neesenciální aminokyseliny. Jejich výhodou je rychlá vstřebatelnost, díky čemuž tělu dodáš potřebné látky na růst svalů zejména v období před a po tréninku.

Mnoho lidí si mylně myslí, že BCAA = komplexní aminokyseliny. Není tomu tak. BCAA je název pro tři esenciální aminokyseliny - leucin, isoleucin a valin. Jsou to aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Jsou vhodné pro podporu růstu svalů, zlepšení fyzické kondice a zlepšení regenerace po tréninku. Nejčastěji prodávané BCAA mají poměr těchto látek 2:1:1, ale dají se najít i doplňky s poměrem až 8:1:1. 

Dalšími kategoriemi jsou hovězí a vaječné aminokyseliny. Vaječné aminokyseliny se vyrábějí ze sušených vaječných bílků a mají vysokou biologickou hodnotu. Hovězí aminokyseliny se vyrábějí přímo z hovězího masa nebo jater. Ve vaječných aminokyselinách najdeš více BCAA než v hovězích suplementech. Kromě toho, vaječné aminokyseliny obsahují více histidinu, tyrosinu a tryptofanu. Hovězí přípravky jsou bohatší na alanin a glycin.

Samostatnou kategorií je i HMB. Je to zkratka pro beta-hydroxy beta-methylbutyrát. Tvoří se z aminokyseliny leucinu. V potravinách se nachází ve velmi malém množství a proto jediná možnost, jak ho do těla dostat ve větších dávkách je využitím doplňků výživy. Má antikatabolický účinek a hodí se zejména pro vytrvalostní sportovce, příp. sportovce, kteří mají dlouhé a náročné tréninky.

Glutamin urychluje proces regenerace.

Glutamin je samostatná aminokyselina, která se za poslední roky velmi zpopularizovala a lze ji koupit i jako samostatný suplement. Je to nejzastoupenější aminokyselina v lidském těle. V potravě se nachází zejména v červeném mase, kukuřici, vejcích a mléčných produktech. Největší přínos má pro vytrvalostní sportovce a pro ty, kteří omezují nebo zcela vyřazují mléčné produkty ze stravy.

Dávkování aminokyselin

Pokud chceš, abys měl přínos ze suplementace aminokyselin, zapomeň na jejich dávkování pinzetou. Půlgramové, gramové zda dvougramové dávky nemají žádný smysl. Ani proteinu si nedáš 2 gramy, tak proč by ti měla stačit tato dávka aminokyselin? Jedna dávka by měla mít alespoň 5 gramů, optimální ale počítej s dávkováním 10 gramů a více na jednu dávku. Není třeba se bát ani dávky 20 gramů.

Na co by ses měl dívat při výběru aminokyselin?

V první řadě by sis měl vybrat typ aminokyselin, nebo chceš komplexní aminokyseliny, BCAA či jen samotný glutamin či jinou aminokyselinu. Zadruhé se dívej na to, jaký je to produkt - od kvality výrobce přes složení, ochucení, formu a balení. Pokud víš, že chceš aminokyseliny užívat dlouhodobě, vem si co největší balení, neboť v poměru na gram aminokyseliny tě vyjde nejlevněj

Pokud si stále nedokážeš vybrat, podívej se například na tyto produkty:

BCAA 4:1:1

Toto jsou základní tabletové BCAA, které jsou vhodné pro použití ráno po probuzení, před a po tréninku. Nejsou ve standardním poměru 2:1:1, ale až 4:1:1. Obsahují v jedné dávce skoro 1,7 gramu leucinu, 0,4 gramu isoleucinu a stejné množství valinu. Pro optimální účinky je vhodné zvýšit doporučenou dávku na dvojnásobek.

Amino Whey 8000

Tyto aminokyseliny jsou komplexním přípravkem. Obsahují i esenciální i neesenciální aminokyseliny a jsou v tabletové formě. Jedna dávka obsahuje skoro 6 gramů aminokyselin. Mají velmi příznivou cenu a pokud chceš brát aminokyseliny ve větším množství a dlouhodobě, vyber si větší balení, které je výhodnější než to malé a vydrží ti několik týdnů až měsíců.

Amino BEEF 5000

Tento suplement je vyroben z hydrolyzovaného hovězího proteinu s přídavkem hydrolyzovaného vaječného proteinu. Kombinuje tedy výhody obou zdrojů aminokyselin. Díky tomu mají tyto aminokyseliny vysokou biologickou hodnotu a nezatěžují zbytečně trávicí trakt. V jedné dávce máš skoro 5 gramů aminokyselin. Stejně jako Amino Whey 8000, i tento přípravek je cenově výhodný a vydrží ti na velmi dlouhou dobu.

EGG Amino 8000

Tyto aminokyseliny jsou vyrobeny z vaječného bílku s přidáním glutaminových peptidů. Obsahuje esenciální i neesenciální aminokyseliny. V jedné dávce najdeš více než 4 gramy aminokyselin a má velmi dobrý poměr mezi cenou a složením.

Autor: Štefan Garančovský • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak si vybrat kreatin?

Jak si vybrat kreatin?

Kreatin zná skoro každý. Pro lidi, kteří pravidelně cvičí je to jeden z nejzákladnějších doplňků výživy a pro starší generaci je to "zakázaná látka, která ničí ledviny". Pravdou ale je, že kreatin je ve sportu velmi důležitá látka, která tvým svalům dodává energii. Když vykonáváš nějaký cvik, snižuje se ti hladina ATP (adenosintrifosfát). Kreatin obnovuje zásoby ATP ve svalech. Tvoří se v játrech, ledvinách a slinivce (slinivka břišní) z aminokyselin argininu, glycinu a methioninu.

Jak si vybrat protein?

Jak si vybrat protein?

Protein je nejzákladnější doplněk výživy a neměl by chybět v jídelníčku každého sportovce. Dokonce ho začali využívat i lidé, kteří necvičí, ale jen chtějí dbát o zdravou stravu a dostatečný denní příjem bílkovin. Který z množství druhů proteinů je ale pro tebe nejvhodnější?

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA