loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
MSM – jak fungují doplňky na bázi síry

MSM – jak fungují doplňky na bázi síry

Doplňky výživy

14.02.2018

Prečítané: 2166x

O síře a MSM jsme již hovořili v minulosti. Síra je jeden z minerálů, o kterých se mezi lidmi až tak často nemluví a zapomíná se na jeho důležitost v organismu. A to je samozřejmě velká chyba. Většina lidí nepřijímá dostatek síry z potravy a trpí jejím nedostatkem, což se může projevovat např. bolestí kostí, svalů, přehnanou únavou a stresem, depresí, křehkými nehty, kožními onemocněními, rakovinou a dlouhodobě i zvýšenou tvorbou vrásek. Nedostatek síry je běžný u lidí s nezdravým jídelníčkem, postaveným zejména na levných potravinách (mnoho pečiva, brambor a těstovin) bez dostatečného příjmu bílkovin z kvalitních přírodních zdrojů.

Minerál krásy

Síra je po draslíku a vápníku třetí nejzastoupenější minerál v tvém těle a nachází se v každé tkáni tvého těla. Polovina obsahu síry v tvém těle je v kůži, svalech a kostech. Vysoká koncentrace síry je i ve vlasech a nehtech. Kromě toho se nachází i ve více aminokyselinách, např. v esenciální aminokyselině zvané metionin a také v cysteinu, cystinu a taurinu.

Napomáhá tvorbě kolagenu a keratinu, což jsou látky, které jsou zodpovědné za kvalitu a pružnost kůže, vlasů a nehtů. Je účinná v léčbě ekzémů a lupénky (psoriázy). Kromě toho se používá k léčbě osteoartritidy, revmatoidní a psoriatické artritidy. Při artritidě dokonce účinně pomáhá proti bolesti, zejména při kombinaci s glukosaminem. Je prospěšná pro zdraví šlach, vazů a kloubů, a z toho důvodu je ve formě MSM běžnou složkou kloubních výživ.

Ukázka osteoartritídy

Antioxidační schopnost

Jednouz nejdůležitějších vlastností je její antioxidační schopnost. Síra je důležitou látkou v antioxidantu, kterýse nazývá glutation. Ten funguje v tvém těle podobně jako antivirus na počítači, čistí tělo od nepotřebných látek. Potlačuje účinky ultrafialového záření, rentgenu a radiace, a pomáhá v boji proti vzniku Alzheimerovy choroby.

Síra je silný antioxidant

Přirozenézdroje síry

Síru najdeš například ve vejcích, kvalitním mase ze zvířat, která byla krmena hlavně bylinnou potravou, v loveném (ne chovaném) lososu a v různých ořeších. Mezi nejlepší rostlinné zdroje patří brokolice, kapusta, špenát, česnek a cibule. Nejjednodušší způsob jak dostat do těla síru bez jedení je pití vody z vodovodu. Přibližně10 % síry se do tvého těla dostane tímto způsobem. V tvrdé vodě se nachází více síry než v měkké vodě.

Síru najdeš v brokolici, vejcích i ořechoch

Dávkování a suplementace

Sírav suplementech se nachází ve formě DMSO (dimethylsulfoxid) a v MSM (metylsulfonylmetan). Přibližně 0,25 % tvého těla tvoří síra, tzn. pokud máš 80 kg, máš v těle asi 200 g síry. Denní příjem MSM by měl být na úrovni 3 000 mg, což není málo a z klasické stravy by si asi těžko přijal toto množství. Proto se doporučuje sáhnout po doplňcích výživy. Možnosti jsou dvě. Buď si vybereš doplněk výživy, který obsahuje pouze MSM nebo sáhneš po komplexnějším přípravku, který kromě MSM obsahuje glukosamin, chondroitin či žraločí chrupavku. Obě možnosti jsou dobré, ale komplexní kloubní výživy mají výhodu, že obsahují látky, které mají mezi sebou dobrou synergii a tedy jedna látka zlepšuje účinky té druhé a naopak.

Shrnutí

Síra je velmi důležitá látka pro tvé tělo. Má velký vliv na celkové zdraví, krásu pokožky a vlasů, a funkci kloubů a šlach v těle. Ve stravěse nachází zejména v bílkovinných zdrojích, ale určitoučást denního příjmu pokryješi obyčejným pitím vody z kohoutku. Denně by si měl přijmout asi 3 g síry ze stravy nebo z doplňků výživy.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.thebluediamondgallery.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Mýty o sacharidech

Mýty o sacharidech

Fitness svět je plný nesmyslných a nepravdivých mýtech o stravě a cvičení. Chválabohu, za poslední roky se s nástupem internetu dá dohledat mnoho vědecky podložených článků a studií, které většinu z nich bez problémů vyvrátí. Pojďme se společně podívat na ty nejrozšířenější mýty o sacharidech.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA