loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Co je sukralóza a jak ovlivňuje organismus

Co je sukralóza a jak ovlivňuje organismus

Stravování

04.11.2021

Prečítané: 45x

Určitě víš, že k udržení zdravé výživy je důležité omezit množství cukru a sladkostí, které jíš. Ale co umělá sladidla? Alternativy cukru jsou oblíbené mezi těmi, kdo si chtějí hlídat příjem sacharidů a kalorií.

Oblíbeným a relativně mladým umělým sladidlem je sukralóza. Byla objevena v roce 1976, kdy vědec na britské vysoké škole údajně nesprávně slyšel pokyny o testování látky. Nechtěně ji ochutnal a uvědomil si, že je velmi sladká. V tomto článku se dozvíš vše o tomto umělém sladidle.

Co je sukralóza a jak ovlivňuje organismus

Co je sukralóza?

Sukralóza je jedno z mnoha umělých sladidel. Rozdíl mezi sukralózou a jinými umělými sladidly jako je aspartam a sacharin je v tom, že se ve skutečnosti vyrábí ze skutečného cukru. To mu dává chuť, která je obecně výhodnější v porovnání s jinými umělými sladidly.

Toto sladidlo je chemicky změněno tak, že je 600krát sladší než skutečný cukr s téměř žádnými kaloriemi. Nezanechává pachuť v ústech, takže se používá v potravinách, jako jsou jogurt, bonbóny a zmrzlina.

Kromě toho, že se mění kvůli chuti, sukralóza se také mění tak, že většina z ní projde tvým tělem namísto toho, aby se uložila pro pozdější využití ve formě energie. Aby byla sukralóza téměř bez kalorií, některé přirozeně se vyskytující části molekuly cukru, nazývané hydroxyl, se vymění za chlór.

Je sukralóza zdravá?

Od jejího představení před přibližně 20 lety se miliony lidí obrátily na sukralózu jako na způsob, jak si vychutnat některé ze svých oblíbených sladkostí s menším počtem kalorií. Jednoduchá výměna sukralózy za cukr ti může pomoci omezit příjem kalorií.

Sukralóza nezpůsobuje vrozené vady, rakovinu, imunitní problémy, zubní kaz nebo jiné škodlivé stavy. To může být užitečné zejména pro lidi s cukrovkou, kteří potřebují sledovat příjem cukru.

Jedna malá studie na 17 lidech s těžkou obezitou, kteří pravidelně nekonzumovali tato sladidla, uvedla, že sukralóza zvýšila hladinu cukru v krvi o 14 % a hladinu inzulínu o 20 %. Nicméně, několik dalších studií na lidech s průměrnou hmotností, kteří neměli žádné významné zdravotní potíže, nezjistilo žádné účinky na hladinu cukru v krvi a inzulínu. Tyto studie však zahrnovaly lidi, kteří pravidelně užívali sukralózu.

Co je sukralóza a jak ovlivňuje organismus

Pokud nekonzumuješ sukralózu pravidelně, je možné, že u tebe dojde ke krátkodobým změnám hladiny cukru v krvi. Pokud jsi zvyklý sladit jídla a nápoje sukralózou, pravděpodobně to nebude mít žádný účinek.

Sukralóza a hmotnost

Přestože sladidla jako sukralóza mají nízký obsah kalorií, nemusí to nutně znamenat, že ti pomohou zhubnout. Aktuálně probíhá studie, která sleduje návyky lidí, kteří zhubli 30 kilo nebo více a jsou schopni si je udržet. Mnoho lidí v této studii tvrdí, že pití nápojů se sukralózou nebo jinými umělými sladidly jim pomáhá lépe počítat kalorie a udržet si váhu.

Produkty se sukralózou zahrnují pečivo, mražené dezerty, sirupy, omáčky, nápoje a doplňky stravy. Sukralóza zůstává stabilní po dlouhou dobu v širokém rozsahu teplot, což z ní činí všestrannou potravinovou přísadu.

Rozdíl mezi sukralózou a sacharózou

Sacharóza se častěji nazývá cukr nebo stolní cukr. V závislosti na zdroji se označuje také jako třtinový, javorový nebo řepný cukr. Vyrábí se tak, že se nejprve rozdrtí cukrová řepa nebo cukrová třtina, aby se extrahovala šťáva, která se pak na mírném ohni zpracuje. Výsledná melasa se dále zahřívá, což způsobí odpařování vlhkosti, což zanechává hnědý cukr. Ten se pak zpracuje s dřevěným uhlím, aby se zesvětlila barva předtím, než se rekrystalizuje na bílý cukr.

Co je sukralóza a jak ovlivňuje organismus

Cukr poskytuje 4 kalorie na gram nebo 16 kalorií na čajovou lžičku a neobsahuje žádné vitamíny ani minerály. Na rozdíl od sukralózy, vysoký příjem cukru ve stravě je spojený s přírůstkem hmotnosti a zubním kazem. Pokud denně jíš spoustu sladkých potravin, trpí tím nutriční kvalita tvé stravy, protože tyto „prázdné kalorické“ potraviny nahrazují ostatní s větším množstvím vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Závěr

Pokud máš rád chuť sukralózy a tvé tělo ji zvládá dobře, je dobré ji s mírou používat. Určitě neexistuje žádný jasný důkaz, že je pro lidi škodlivá. Pokud si náhodou všimneš, že při jejím užívání máš problémy související se zdravím střev, určitě to prokonzultuj se svým lékařem. Pro drtivou většinu lidí je sukralóza dobře stravitelná a nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.

Pokud se rozhodneš vyhnout sukralóze nebo umělým sladidlům obecně, existuje mnoho skvělých alternativ.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Spalujte kalorie efektivněji. Jak zrychlit metabolismus?

Spalujte kalorie efektivněji. Jak zrychlit metabolismus?

Metabolismus je proces, kterým tělo přeměňuje přijatou potravu na energii. Díky této energii pak dokáže tělo fungovat a ty se dokážeš nejen hýbat a sportovat, ale hlavně dýchat, tvořit nové buňky v těle, okysličuje se ti celé tělo atd. Pokud bys tedy měl zpomalený metabolismus, nebo by ti „nefungoval“, měl bys mnohem větší problém než jen to, že se ti ukládá více tuku než se ti líbí. Takže neplatí, že můžeš ve větší míře ovlivnit rychlost svého metabolismu, neboť ta je daná. Dá se ovlivnit jen mírně. Co ale můžeš ovlivnit je to, kolik energie tvé tělo spotřebuje - a tím pádem, jak se bude ukládat tuk a kolik ho bude.

Rybí olej není přežitek. Proč mu dát šanci?

Rybí olej není přežitek. Proč mu dát šanci?

Pokud hledáš více omega-3 mastných kyselin ve své stravě a nejsi fanouškem konzumace ryb, nebyl bys první, co zvažuje výhodnější možnost: doplněk ve formě rybího tuku. V dnešním článku si o něm řekneme více, vysvětlíme si jeho benefity, jak ho dávkovat a jak si vybrat ten správný.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA