loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
7 důvodů, proč byste si měli rozmyslet užívání steroidů

7 důvodů, proč byste si měli rozmyslet užívání steroidů

Jiné

07.01.2020

Prečítané: 1218x

Anabolické steroidy patří ke kulturistice jako míč k fotbalu. Vždycky to tak bylo, je a bude a tento druh dopingu asi tak brzy z naší společnosti a sportovních kruhů nezmizí. Ale nedělejme si iluze, že jen v kulturistice se dopuje. Zakázané látky jsou v každém jednom sportu, ať se jedná o fotbal, běh či bojové sporty. Akorát tam to nebije do očí tak jako u kulturistiky, protože to není vidět na první pohled.

Za poslední léta se velmi zpřísnily zákony, a i když je pořízení anabolických steroidů stále relativně jednoduché, je jejich prodej mnohem více kontrolovaný a trestně postihovaný. Steroidy určitě nepatří do rukou mladým chlapcům či dívkám a neměli by je brát ani starší, dospělí lidé. Tyto látky mají vedlejší účinky, které se projeví hned, ale i dlouhodobé účinky, které se postupně sbírají a projeví se až o několik let později. Je jen na tobě, zda ti stojí za to mít přes léto lepší formu na koupališti či na fotce na Instagramu výměnou za to, že v budoucnu budeš mít zdravotní problémy. Pojďme se podívat na to, jaké jsou nejčastější vedlejší účinky.

7 důvodů, proč byste si měli rozmyslet užívání steroidů

Akné

Jeden z nejrychleji viditelných vedlejších účinků. Někteří lidé s akné nemají problém ani bez steroidů a ani s nimi, ale není jich mnoho. Naopak ti, kteří mají predispozici na akné a ještě to podpoří steroidy, mívají silné akné na obličeji, zádech, krku, rukou či na hrudníku. Už jen tento fakt by mě osobně odradil od užívání steroidů. Kdo měl někdy v pubertě silné akné, tak ví, jaké to může způsobovat problémy se sebevědomím. A nač mít větší svaly, pokud se pak budeš stydět někde svléknout, protože záda budeš mít poseté vyrážkou?

Nespavost

Toto je také velmi častý vedlejší účinek užívání některých anabolických steroidů. Není to nesnesitelné, ale spolu s ostatními vedlejšími účinky to vytváří soubor věcí, které ti vážně znepříjemňují běžný život a tvé fungování během týdne ve škole či v práci.

Libido

Většina lidí, kteří někdy užívali steroidy, ti potvrdí, že během kúry měli libido mnohem větší než běžně. Je to logické, protože součástí těchto kúr je také testosteron, který dáváš do těla v několikanásobně větších dávkách, než si tělo běžně vytváří. Proto je tvé libido v tomto období vysoké. Nicméně, po vysazení těchto látek dochází ke ztrátě libida. Dá se to omezit, ale mnozí dopingoví hříšníci ti potvrdí, že měli v některých fázích ztrátu libida. A pokud nejsi znalý problematiky anabolických steroidů a špatně si navolíš látky, může být ztráta libida silná a dlouhodobá.

Nadměrné ochlupení či vypadávání vlasů

Všiml sis někdy, že mnozí kulturisté jsou holohlaví? A nejen oni, ale i lidé, kteří nesoutěží a berou anabolické steroidy jen rekreačně, velmi často ztrácejí vlasy. Vypadávají všude a tím pádem celkově řídnou nebo se začnou zvětšovat kouty, které jdou dál a dál, a nakonec jim nezbývá, jen si vyholit hlavu úplně. V tomto hraje velkou roli genetika a predispozice k vypadávání vlasů.

Naopak, na zbytku těla dochází k růstu nového ochlupení. Chlupy ti mohou růst i tam, kde si je nečekal a hlavně nechtěl - např. na ramenou či zádech.

7 důvodů, proč byste si měli rozmyslet užívání steroidů

Krevní testy

Pokud se někdo rozhodne užívat steroidy a chce alespoň minimalizovat negativní účinky, resp. chce vědět, co se s jeho tělem děje, měl by pravidelně chodit na odběry krve kvůli rozboru. Neboť to, že navenek vypadá být vše v pořádku, ještě neznamená, že vše je v pořádku i uvnitř v těle, kam nevidíš. A tady jsou problémy dva. Na jedné straně krátkodobé vedlejší účinky, které po vysazení pominou, ale i dlouhodobé, které si s sebou nosíš dále. Stále více a více kulturistů, kteří roky zneužívali tyto látky, začínají mluvit o tom, co to s jejich tělem udělalo, a ukazují, v jakém stavu mají tělo po skončení kulturistické kariéry. Už jen to, že si užíváním steroidů můžeš zcela odstavit produkci vlastního testosteronu, by mělo být obrovskou výstrahou pro všechny.

Játra, ledviny, cévy, srdce či krevní tlak

Jedna věc je to, že můžeš mít ze steroidů akné, vypadané vlasy či chlupatá záda. Ale druhá věc je to, že ubližuješ svému tělu. Při užívání anabolik je běžné zvýšení krevního tlaku, cholesterolu v krvi či kornatění cév. Co také nevidíš je stav tvých jater a ledvin. Tyto orgány patří mezi nejvíce zatížené orgány při užívání steroidů. Nejeden profesionální kulturista chodí po ukončení profesionální kariéry na dialýzu nebo čeká na transplantaci ledvin. Kromě toho, pokud člověk sáhne po tabletové formě některé zakázané látky s tím, že si nechce píchat injekce, dává játrům ještě více zabrat. Pohodlnost, resp. strach z jehel vymění za to nejdražší, co máme - za své zdraví.

7 důvodů, proč byste si měli rozmyslet užívání steroidů

A co ženy?

V minulosti nebyly zakázané látky tak rozšířené u žen jako dnes. Vždy je braly dívky či ženy, které soutěžily v ženských kategoriích. Avšak v dnešní době sociálních sítí se doping dostal i k běžným ženám, které chtějí zhubnout, zpevnit či trochu nabrat svalovou hmotu. Vyměňují své zdraví za počet followerů a lajky, aniž by si uvědomily zdravotní dopady na jejich tělo. U žen je zneužívání některých látek mnohem horší než u mužů, protože vedlejší účinky jsou často nevratné. Příkladem může být růst ochlupení, zhrubnutí hlasu či růst klitorisu.

Co tedy dělat?

Odpověď je jednoduchá. Jez zdravě, dodržuj nastavený jídelníček, tvrdě cvič a vytrvej. Nic jiného nefunguje, a pokud toto dodržíš, budeš se svojí postavou spokojený. To, co se běžně říká, že „bez steroidů můžeš také vypadat jako Schwarzenegger, jen ti to bude déle trvat“ je absolutní nesmysl. Bez steroidů nikdy nebudeš vypadat jako on. Ale stále budeš vypadat lépe než 99 % ostatních lidí, budeš se cítit dobře a díky cvičení a zdravému životnímu stylu si na nejlepší cestě k dlouhověkosti.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Hazard se zdravím: Synthol může způsobit amputaci končetin či smrt

Hazard se zdravím: Synthol může způsobit amputaci končetin či smrt

Kulturistika je sport, jehož základem je symetrický rozvoj svalových partií. Jak víš, nefunguje to tak, že všechny partie by ti rostly stejně. Některé rostou stále stejně a relativně rychle a jiné mnohem pomaleji, což může způsobit asymetrii postavy. Pokud již nepomáhá nic jiného, někteří lidé sahají po syntholu.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA