loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Víte, jaké má EPO vedlejší účinky? Tohle vám hrozí

Víte, jaké má EPO vedlejší účinky? Tohle vám hrozí

Jiné

10.02.2019

Prečítané: 192x

Ačkoli EPO nepatří mezi běžně rozšířené dopingové látky, občas se v médiích hovoří o jeho zneužívání zejména u cyklistů či maratonců. Pojďme se podívat na to, co to vlastně je, jaké má vlastnosti a vedlejší účinky.

Základní informace

EPO je zkratka pro erytropoetin, což je hormon produkovaný ledvinami. Pokud buňky v ledvinách zaznamenají, že krev je slabě okysličená, vypustí EPO do krve. To stimuluje kostní dřeň, aby produkovala více červených krvinek. Tím, že se zvýší množství červených krvinek v krvi, se zvýší i kyslíková kapacita krve, tedy množství kyslíku, které dokáže přepravit. V ledvinách se produkuje pouze u dospělých lidí, plodu a dětem se tvoří v játrech. V dospělosti se v játrech vytváří pouze 10 % celkového množství EPO v těle. EPO reguluje tvorbu červených krvinek tak, aby pokrylo požadavky tkání na kyslík.

Kromě toho, že podporuje tvorbu červených krvinek, stimuluje i syntézu hemoglobinu (červené krevní barvivo, které zajišťuje přenos kyslíku z plic do tkání).

Nadbytek a nedostatek EPO v těle

Při nadbytku EPO v krvi dochází k polycytémii (nadbytek červených krvinek). Při jeho nedostatku může být obsah červených krvinek v krvi nedostatečný. Toto onemocnění se nazývá anémie. Nadbytek EPO v krvi může být indikátorem nádorového onemocnění ledvin.

Využití v medicíně

Dokážeme ho uměle syntetizovat a v medicíně se využívá k léčbě anémie (chudokrevnosti). EPO se využívá k léčbě anémie, která může být způsobena např. slabou funkcí ledvin, léky na léčení AIDS, chemoterapiemi nebo onemocněním kostní dřeně. Často se využívá při hemodialýze.

Krevní doping

Jak jistě víš, EPO se nevyužívá pouze pro lékařské účely, ale je zneužívané i jako doping. Zneužívají ho zejména kondiční sportovci jako např. běžci, cyklisté, boxeři či fotbalisté.

EPO zneužíivajú zejména kondiční sportovci.

EPO patří mezi tzv. „krevní doping“. Cílem krevního dopingu je zvýšení množství červených krvinek, aby se ke svalům dostalo co nejvíce kyslíku. To způsobí, že svaly podají lepší a delší výkon.

Vedlejší účinky

Prvními příznaky toho, že něco není v pořádku, je pocit jako při chřipce, tedy oslabení těla, závratě, horečka či bolest svalů. Může se vyskytnout také průjem nebo zvracení a zarudnutí a otoky v místě vpichu. Při zhoršení vedlejších účinků jako je např. extrémní pocení či dušnost je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Mezi vážné vedlejší účinky patří např. vysoký krevní tlak kvůli skokovému zvýšení červených krvinek. Vysoký obsah hemoglobinu také zvyšuje riziko srdečního selhání či dokonce až smrti. Také je při jeho užívání zvýšená možnost recidivy nádorového onemocnění či vzniku Crohnovy choroby (zánět ve stěně trávicí soustavy). Méně běžným vedlejším účinkem je také vznik plicní embolie, kdy dochází k ucpání plicní tepny.

Užívání této látky pro zvýšení sportovního výkonu je velmi nebezpečné a až život ohrožující. Zákaz užívání této látky na sportovních soutěžích platí od devadesátých let, ale opravdové testování začalo až v roce 2000 na letních Olympijských hrách. Jeho výhodou (pro dopingové hříšníky) je krátký poločas rozpadu (přibližně 8,5 hodiny) a fakt, že po 3-4 dnech se nedá z moči určit jeho užití. Obsah EPO v těle se určuje krevními testy.

EPO je pro sportovce zakázanou látkou.

Shrnutí

Jak vidíš, EPO není žádná hračka. I mnozí profesionální sportovci, kteří byli pod dohledem lékařů a odborníků, pocítili silné vedlejší účinky této látky. Někteří pravděpodobně kvůli ní i zemřeli ve velmi mladém věku (tyto dohady se těžko ověřují a často je problém se zjištěním příčiny takového úmrtí). Zneužívání této látky pro zlepšení sportovního výkonu je nezodpovědné a nemá smysl ničit své zdraví a ohrožovat svůj život jen kvůli lepšímu umístění na nějaké lokální soutěži.

Cílem sportování a dodržování zdravého životního stylu je zejména zlepšení kvality a délky života, což je v rozporu s užíváním těchto látek. Pokud nad dopingem uvažuješ, zamysli se nad tím, jestli to opravdu chceš a zda ti to riziko stojí za to. Většina lidí, kteří užívají doping jsou rekreační cvičenci, kteří se daným sportem neživí a ani nemají genetické predispozice na to, aby se stali světově uznávanými sportovci. Užívání dopingových látek v takových případech vůbec nemá smysl. Pro chvíli pocitu, že jsi nepřekonatelný, nejsilnější či nejvíce vysekaný to opravdu nestojí. Tyto pozitivní účinky rychle odejdou, ale vedlejší účinky, které ti tyto látky způsobily, mohou být trvalé.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak ovlivní kouření marihuany tvůj sportovní výkon?

Jak ovlivní kouření marihuany tvůj sportovní výkon?

Marihuana, slangově přezdívaná zejména jako „tráva“ je velmi rozšířená droga s psychoaktivními vlastnostmi. Dá se říci, že stále více a více zemí ji akceptuje a zmírňují tresty za její přechovávání a užívání, či dokonce povolují držení této drogy a její pěstování pro vlastní účely.

Lék na respirační onemocnění u zvířat. Minulost a využití Clenbuterolu

Lék na respirační onemocnění u zvířat. Minulost a využití Clenbuterolu

Clenbuterol je látka používaná ve fitness komunitě na podporu spalování tuku. Přestože má vedlejší účinky a je nelegální, je i velmi oblíbená a rozšířená. I u nás na webu jsou články věnující se účinkům této látky a také vedlejším účinkům, které se při užívání projevují. Jak již možná víš, látky, které jsou zneužívány pro podporu svalů či spalování tuků jsou léčiva, které byly vytvořeny za úplně jiným účelem. Odkud se tedy vzal clenbuterol a k čemu se využívá?

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA