loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
10 tipů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu

10 tipů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu

Jiné

14.12.2020

Prečítané: 73x

Testosteron (zkráceně TST) je nejdůležitější mužský hormon. Vzniká ve varlatech a jeho tvorbu a vylučování řídí luteinizační hormon. Je velmi důležitý pro celkové zdraví. A nejen pro muže, ale i pro ženy (samozřejmě ve výrazně menším množství). Je zodpovědný za růst mužských pohlavních orgánů, růst svalstva, ochlupení a také výšku libida.

I pro své účinky na růst svalů je základem všech dopingových kúr a každý sportovec by měl dbát na to, aby měl správnou hladinu testosteronu. K určení toho, zda máš nebo nemáš správné množství testosteronu postačí krevní testy. U mladých lidí nejsou časté problémy s nedostatečnou hladinou TST. U mužů obvykle začne klesat jeho produkce po dosažení 30 let života.

10 tipů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu

Osobně znám několik mužů ve věku nad 45 let, kteří mají nízkou hladinu TST (což je v tomto věku přirozené) a chodí k lékaři na pravidelné kontroly a následné aplikace TST. Účinek podání injekčního TST je okamžitě viditelný. Po lékařském doplnění TST jsou tito muži mnohem čilejší, lépe psychicky naladěni a je na nich vidět, jako by nabrali druhý dech. Pokud máš více než 30 let a pociťuješ ztrátu síly, energie či libida, udělej si lékařské testy a možná přijdeš na zdroj problému. Ještě předtím vyzkoušej dodržovat těchto 10 tipů, které by ti měly pomoci obnovit správnou produkci přirozeného TST.

Zinek

Dostatečný příjem zinku je hodně důležitý a velmi rychle můžeš tuto radu na sobě odzkoušet. Prokazatelně zvyšuje tvorbu testosteronu u lidí s jeho nedostatečnou hladinou v krvi. Denně bys měl přijmout alespoň 25-50 mg zinku.

Kvalitní strava

Bez kvalitní stravy není možné vybudovat nic. Ani svaly a ani pevné zdraví. Potraviny jsou palivem pro tvé tělo. Dbej na to, aby jsi svému tělu dával to nejkvalitnější palivo a tělo se ti odvděčí pevným zdravím.

Pokud chceš mít dobrou tvorbu testosteronu, nevylučuj tuky ze své potravy. Tvé tělo je potřebuje na tvorbu hormonů. Kromě toho se zaměř na příjem nezpracovaných potravin, kvalitních sacharidů, bílkovin a vlákniny.

Hýbej se a cvič

Je to už klišé, ale opravdu pravidelný pohyb je nejlepší lék. Kdo pravidelně cvičí, má výrazně méně zdravotních problémů a jeho BMI je v ideálním rozsahu. Dokonce bylo prokázáno i to, že sport má větší vliv na hladinu TST jako úbytek hmotnosti. Je jen na tobě, jestli se budeš věnovat silovému nebo vytrvalostnímu tréninku. Obě formy jsou správné a zvyšují testosteron. Nicméně, silový trénink má nejlepší vliv na zvyšování hladiny TST v krvi než kardio tréninky.

10 tipů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu

Dostatek sexu

Toto je nejlevnější a nejpříjemnější TST-booster. Více sexu = více testosteronu. Tento fakt potvrzuje i tato studie. Pravidelný sex je také znakem zdravého těla a kromě toho, že děláš něco pro své zdraví, tato zvýšená aktivita potěší i tvou polovičku.

Spánek

Regenerace je alfou a omegou nejen pro sportovce, kteří chtějí vypadat dobře. Je důležitá i pro celkové tělesné zdraví a samozřejmě i pro hladinu TST v krvi. Pokud tomu nevěříš, podívej se na tuto studii. Na skupině mladých a zdravých mužů testovali vztah mezi délkou spánku a hladinou TST v krvi. Při spánku jen 5 hodin denně jim naměřili sníženou hladinu TST o 10-15 %. A to vůbec není málo. Pokud máš nedostatek spánku, stres ve škole či práci, nedostatek vitaminů a minerálů a málo pohybu, tvorbu TST budeš mít sníženou až o desítky procent.

10 tipů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu

Stres

Stres je stejně důležitý jako spánek a jsou velmi úzce spojené. Pokud špatně a málo spíš a do toho máš hodně stresu, tvé tělo je pod velkým tlakem a tvorba testosteronu klesá. Narůstá tvorba kortizolu, který okamžitě redukuje testosteron. Celková regenerace je nedostatečná a pokles tvorby TST je pravděpodobně jen jedním z mnoha problémů. Při takové regeneraci se velmi omezuje i růst svalů a formování tvé postavy do vytoužené podoby. Při slabé regeneraci můžeš mít problém i se silovým zlepšením v trénincích.

Vitamin D

Vitamin D patří mezi nejznámější a nejdůležitější vitaminy pro naše tělo. A paradoxně, až 75 % lidí má nedostatečný příjem tohoto vitaminu. Každý z nás by měl dát pozor na to, aby měl dostatek vitaminu D. Blíží se léto a nejjednodušší způsob, jak ho přijmout, je ze slunce. Stačí být 30 minut denně na slunci a tvému ​​tělu zabezpečíš dostatek vitaminu D. Během zimních měsíců a dní bez slunce ho doplň z tablet.

Vyhni se alkoholu

Alkohol negativně ovlivňuje hladinu testosteronu. To, že si dáš občas sklenici vína nebo míchaný drink ti nenaruší tvorbu TST. Nicméně, při pravidelném pití alkoholu a při větších množstvích se tento účinek opravdu citelně dostaví. A co je horší, pravidelné pití alkoholu dokáže zničit celou tvou snahu na tréninku. Centrální nervový systém se zotaví, ale růst svalů se zastaví a celková regenerace organismu velmi klesne. Pokud chceš nabírat nové svaly, hubnout tuk a vypadat dobře, určitě se vyhni pravidelné konzumaci alkoholu. Totéž platí i pro snížené libido. Pokud máš tyto problémy a často konzumuješ alkohol, zkus si dát od něho přestávku a uvidíš, že se to změní.

10 tipů, jak přirozeně zvýšit hladinu testosteronu

Nízký BodyFat (procento tělesného tuku)

Lidé s vysokým procentem tělesného tuku se mohou dostat do menšího zacyklení - pokud máš vysoký obsah tuku v těle, tvoří se méně testosteronu. A na to, abys měl méně tuku v těle a více svalů, potřebuješ dostatek testosteronu. Zní to jako nevyřešitelný problém, ale opak je pravdou. Zhubnout se dá jednoduše i při nižší než referenční hladině testosteronu. Už jen mírný úbytek 5 kilogramů tuku způsobí velkou změnu v tom, jak se budeš cítit a jak to ovlivní tvorbu TST.

Aktivní životní styl

Jako vidíš, většina tipů na zlepšení hladiny TST v krvi se věnuje zdravé stravě, pohybu a psychické pohodě. Nefunguje to tak, že zlepšíš jen jednu věc a tvorba TST bude na maximu. Měl bys dbát na to, abys žil zdravě, jedl kvalitní potraviny a aby jsi sportoval. Tehdy se tvé tělo bude cítit fit a bude fungovat

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Systematicky a zdravě. Jak jednoduše přibrat svalovou hmotu?

Systematicky a zdravě. Jak jednoduše přibrat svalovou hmotu?

Nabírání svalů je cílem většiny z nás. Každý chce vypadat dobře, mít hezké tělo, málo tuku a dostatečnou sílu. Kromě toho, že svaly dobře vypadají, jsou i velmi prospěšné pro naše tělo (např. zpevňování páteře) a také síla s nimi spojená je prakticky využitelná i v běžném životě. Většina lidí teoreticky ví, co by měli dělat, aby svaly konzistentně nabíraly, ale přitom v praxi selhávají. Pojďme si v tomto článku shrnout základní principy, které bys měl dodržovat, pokud chceš konzistentně nabírat kila nové svaloviny.

Jarní očista jater: Pomůže vám strava i léčivé bylinky

Jarní očista jater: Pomůže vám strava i léčivé bylinky

Játra jsou přirozeným filtrem organismu. Je to jeden z nejdůležitějších orgánů našeho těla a přesto toho o něm většina z nás moc neví. A to je škoda, protože kromě obecného přehledu je dobré vědět, co by každý z nás měl dělat, aby měl zdravá játra. Nemoci způsobené problémy s játry nechce zažít nikdo z nás a pro každého sportovce a člověka, který své tělo využívá naplno, by mělo být zdraví jater prioritou.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA