loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Jarní očista jater: Pomůže vám strava i léčivé bylinky

Jarní očista jater: Pomůže vám strava i léčivé bylinky

Zdraví a krása

07.04.2020

Prečítané: 128x

Játra jsou přirozeným filtrem organismu. Je to jeden z nejdůležitějších orgánů našeho těla a přesto toho o něm většina z nás moc neví. A to je škoda, protože kromě obecného přehledu je dobré vědět, co by každý z nás měl dělat, aby měl zdravá játra. Nemoci způsobené problémy s játry nechce zažít nikdo z nás a pro každého sportovce a člověka, který své tělo využívá naplno, by mělo být zdraví jater prioritou.

Co jsou játra a jakou mají v těle funkci?

Játra jsou největší lidský pevný orgán a největší endokrinní žláza, jaká se v našem těle nachází. Váží přibližně 1,5 kilogramu, mají červenohnědou barvu a provádějí přibližně 500 úkolů. Pro naše tělo jsou játra extrémně důležitá. Také jsou velmi křehká a při úrazech v nich může vzniknout prasklina a silné krvácení. Je to jediný orgán našeho těla, který se dokáže regenerovat. Stačí, pokud zůstane přibližně 25 % původních jater a zbytek se znovu vytvoří.

Jarní očista jater: Pomůže vám strava i léčivé bylinky

Mají trojúhelníkový tvar a skládají se ze čtyř laloků. Největší je pravý lalok, menší je levý lalok. Kromě nich existují i ​​malé laloky - ocasní a čtyřhranný. Mají dva hlavní zdroje krve. Jednou žilou přivádějí krev z trávicího systému a druhou okysličenou krev ze srdce.

Většina lidí si játra spojuje s filtrováním krve (tzv. detoxikací). Nicméně, kromě toho zajišťuje látkovou přeměnu živin, tvorbu žluči, absorpci a metabolismus bilirubinu, tvorbu albuminu, metabolismus bílkovin, sacharidů a tuků a tvorbu látek, které podporují trávení. Kromě toho funguje jako zásobárna některých vitamínů (A, B12, D, E a K) a minerálů (železo a měď).

Jak probíhá detoxikace v játrech?

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem těla. Dokáží identifikovat, které látky jsou pro tělo toxické a přeměňují tyto látky na neškodné látky, které se pak dostávají ven z těla. Většina toxinů z těla takto odchází ve formě potu či moči. Toxiny jsou např. konečné látky metabolických procesů, mikroorganismy, drogy, léky, alkohol, insekticidy, pesticidy či přídatné látky používané v potravinářství.

Jarní očista jater: Pomůže vám strava i léčivé bylinky

Což může oslabit jejich funkci?

Některé potraviny a pochutiny prokazatelně škodí játrům, a proto bys měl dát pozor na jejich příjem a nepřehánět to s nimi:

  • cukr - nadměrná konzumace jednoduchých zpracovaných cukrů negativně ovlivňuje játra
  • předávkování vitamínem A - pokud několikanásobně nepřekračuješ doporučené dávky, nemusíš se obávat vzniku problémů, ale při nadměrném užívání může způsobit problémy
  • alkohol - nejčastěji onemocnění jater spojujeme s nadměrnou konzumací alkoholu a to právem. Zejména při dlouhodobé konzumaci alkoholu se zvyšuje riziko vzniku několika chorob (např. cirhóza)
  • cigarety - zvyšují riziko vzniku rakoviny a cirhózy jater

Kromě toho má velký vliv na jejich funkci i obezita a zvýšený příjem tuků ze stravy. Vždy, když chceš kombinovat několik léků, přesvědč se o tom, zda je toto kombinování správně. V tom by ti měl poradit tvůj doktor. A zejména, nikdy nekombinuj alkohol s léky. Některé druhy léků ve spojení s alkoholem mohou způsobit selhání jater.

Čím podpoříš jejich zdraví?

Všechny milovníky kávy jistě potěší informace, že pití kávy velmi dobře ovlivňuje zdraví jater a i jako prevence, ale pomáhá i lidem, kteří již mají příznaky některých onemocnění. Káva prokazatelně snižuje riziko vzniku cirhózy jater či rakoviny.

Podobně funguje i černý a zelený čaj. Pokud ho piješ jen během zimy, zařaď ho i do letních měsíců a s citronem si udělej ledový čaj.

Dobrým pomocníkem je i grep, který redukuje záněty v těle a chrání buňky. Obsahuje antioxidanty naringin a naringenin, které chrání játra. Dalším zdravým ovocem jsou borůvky a brusinky. Ty obsahují antioxidanty s názvem antokyany, které pomáhají udržovat naše tělo zdravé a zlepšují naši imunitu.

Jarní očista jater: Pomůže vám strava i léčivé bylinky

Hrozny (zejména červené a růžové) je také velkým pomocníkem pro udržení zdraví naší jater. Látky obsažené v hroznech ochraňují játra, zvyšují hladinu antioxidantů v těle a snižují množství zánětů.

Z těch méně známých, ale silných látek musíme určitě zmínit i opuncii. Možná ji znáš z čajů nebo džusů. Jedná se o kaktus, který snižuje oxidační poškození jater po užití alkoholu a udržuje správnou hladinu antioxidantů v těle. Podle výzkumu by mělo užití opuncie zmírňovat ranní kocovinu.

Kromě těchto potravin ti pomůže i např. červená řepa, česnek, brokolice, hořčičná semena, mrkev, fíky, ořechy, artyčoky, luštěniny či jogurty s živými kulturami.

Jarní očista jater: Pomůže vám strava i léčivé bylinky

Z bylin je účinný např. ženšen, který obsahuje saponiny ginsenosidy. Obsahuje jich více než 40 a ty pomáhají v ochraně jater, při zvýšené toxicitě, cirhóze či jako ochrana proti jejímu ztučnění. Další prospěšnou bylinou je pampeliška lékařská, resp. její kořeny. Obsahuje mnoho antioxidantů, které ochraňují játra proti poškození způsobenému alkoholem.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Sestavte si vlastní tréninkový plán: Jak na to?

Sestavte si vlastní tréninkový plán: Jak na to?

Jedna z nejvíce podceňovaných věcí na cestě k vysněné postavě je dodržování tréninkového plánu. Pokud se podíváme statisticky na to, kolik lidí dodržuje nastavený jídelníček, je jich určitě mnohem více než lidí, kteří mají přesně sepsaný tréninkový plán, dodržují ho a následně sledují svůj pokrok. A to je jedna z největších výhod tréninkového plánu - sledování pokroku. Jak víš, co ti dobře zabírá a co ne, pokud nic nemáš naplánované a nic si nezapisuješ? Jedině s tréninkovým plánem a nějakou formou zápisu tréninků (zápisník, Excel, sešit) máš šanci vytěžit maximum a zjistit, jak bys měl správně cvičit.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA