loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Vše, co potřebujete vědět o detoxikaci organismu

Vše, co potřebujete vědět o detoxikaci organismu

Vysvětlení pojmů

07.10.2019

Prečítané: 287x

Internet je plný zpráv typu „přichází jaro, udělej si detox!“. Později vymyslí detox na léto, podzim, zimu či začátek roku a vždy tě vyzývají k tomu, abys podstoupil zázračný detoxikační program. Ten je často spojený se speciálními produkty, jako jsou např. detoxikační zábaly, krémy, čaje a podobně. Jak správně předpokládáš, celé je to hloupost. Pojďme se podívat na to, co je to vlastně detox a zda jsou pro tebe tyto detoxikační programy potřebné nebo ne.

Detoxikace - co to vlastně znamená?

Detoxikace je slovní spojení vyjadřující odstraňování toxinů z těla. Jedná se o vnitřní vyčištění organismu od jedovatých a škodlivých látek, které mohou ve větším množství způsobovat závažné zdravotní problémy. V medicíně je detoxikace vhodná např. na odstraňování těžkých kovů či jedů z těla. Rovněž je detoxikace vhodná např. při otravě alkoholem nebo při předávkování drogami. Nicméně, ve fitness světě je tento pojem zcela pokroucený a často zneužívaný pro marketingové účely.

Vše, co potřebujete vědět o detoxikaci organismu.

Pokud si myslíš, že tělo se zbavuje toxinů pouze pomocí těchto cílených detoxikací, tak se mýlíš. Pokud by se nedokázalo samo detoxikovat, tyto látky by se v těle hromadily a způsobily by vážná onemocnění, otravu organismu a časem až smrt. Je pravdou, že toxiny se v těle mohou akumulovat. Tento proces se nazývá bioakumulace a je běžný např. u některých druhů ryb, které v těle zadržují rtuť a při jejich časté konzumaci mohou způsobovat problémy i u lidí. Nicméně, toto není běžný stav a dá se považovat za velmi ojedinělý. Některé z těchto látek se v těle uloží v tukových zásobách, díky čemuž ochrání zbytek těla před otravou. Postupně se tyto látky pak z tuku uvolňují.

Detoxikace probíhá 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Tělo se nonstop detoxikuje. Nejen během „detoxikační diety“. Pokud by tomu tak nebylo, tak bys umřel. Tvé tělo neustále detoxikuje organismus díky plicím, játrům, kůži, ledvinám a jiným orgánům. A pokud máš tyto orgány v pořádku a nejsi vystaven neobvyklým vnějším vlivům prostředí, není jediný důvod k tomu, aby ses musel zabývat otázkou detoxikace organismu.

Detoxikační programy

Pokud vezmeš některé detoxikační programy, které se šíří po internetu přes různé články, promo informace a sociální sítě, a dáš je lékaři nebo nutričnímu poradci na přečtení, pravděpodobně ho rozbolí hlava. A není se čemu divit. Mnohé z těchto programů doporučují absolutně nelogické a zbytečné extrémy, které nefungují a nedávají žádný smysl. Příkladem může být detoxikace, kdy piješ jen ovocné šťávy, nebo jen vodu s citronem, případně máš několikadenní hladovění.

Do stejné kategorie lze zařadit i programy, které jsou založeny na některé specifické potravině, kterou musíš konzumovat vícekrát denně (a už druhý den se ti při pomyšlení na ni zvedá žaludek). V první řadě si musíš uvědomit, že neexistuje žádná zázračná potravina, která by detoxikovala tělo. Vyloučení jiných potravin z tvého jídelníčku nijak neovlivní schopnost tvého těla detoxikovat organismus. Právě naopak, takovým extrémním jídelníčkem ochudíš tělo o látky, které potřebuje a následně mu budou chybět (často zejména bílkoviny, tuky a mikronutrienty).

Vše, co potřebujete vědět o detoxikaci organismu.

„Ale mě to funguje, po týdnu tohoto detoxu jsem zhubla 3 kila! Kdyby to nefungovalo, tak nezhubnu!“. Toto je běžný argument lidí, kteří opěvují tyto detoxikační programy a myslí si, že tento jejich argument je neprůstřelný. Opak je pravdou. Při těchto programech je často už předem jasné, že dojde ke snížení hmotnosti, úbytku centimetrů v pase či k tomu, že se tito lidé najednou cítí lépe. Důvod je ten, že oproti běžnému stavu se dostanou do kalorického deficitu a tedy přirozeně začnou hubnout.

Kromě toho ve většině těchto programů dochází k omezení příjmu sacharidů. A v tom je celá finta. Kromě toho, že sacharidy jsou zodpovědné za množství glykogenu v těle, jsou zodpovědné i za zadržování vody. Takže čím méně sacharidů přijmeš, o to méně vody bude tvé tělo zadržovat. Voda z těla odejde, zásoby glykogenu se zmenší a hned máš úbytek na váze a myslíš si, jak ti toxiny odešly z těla a díky tomu jsi zhubla. A to, že se cítíš lépe, je dáno tím, že jsi vyměnila nezdravé potraviny za ovoce a zeleninu.

Po tomto detoxikačním programu, který trvá omezenou dobu, se vše v jídelníčku vrátí do starých kolejí a „ztracená“ hmotnost je zpátky. Vrátí se v podobě vody a glykogenu. A to je celá magie.

Jak to dělat správně?

Optimálny stav je ten, kdy nemusíš řešit žádné detoxikační programy. Pokud máš nastavený režim, tj. stravu, jídelníček a regeneraci a dlouhodobě všechny tyto věci dodržuješ, žádný detox nepotřebuješ. Netrápí tě ani nadváha, ani neforemná postava, problémy s trávicím traktem či nějaké bolesti.

Vše, co potřebujete vědět o detoxikaci organismu.

Snaž se dodržovat jídelníček sestávající ze zdravých potravin. Vedle toho sleduj příjem kalorií, bílkovin, sacharidů, tuků a vlákniny. Dodržuj pitný režim (močí se také vyplavuje hodně toxinů), přijímej vitaminy a minerály a soustřeď se na to, aby mělo tvé tělo dostatek spánku a regenerace. Pokud se chceš vyhnout zvýšenému příjmu toxinů, ovoce a zeleninu vždy pořádně umývej, příp. oloupej, aby se zbavila vrchní části, která může obsahovat nejvíce pesticidů. Vyhýbej se alkoholu a kouření a snaž se trávit co nejvíce volného času raději v přírodě než ve městě ve znečištěném ovzduší. Pokud k tomu přidáš potraviny s vysokým obsahem antioxidantů (např. brokolice, bobulové ovoce, ořechy, kakao, káva a zelený čaj), tvé tělo se ti odvděčí.

Pokud budeš tento stav dodržovat dlouhodobě a bez větších výkyvů, budeš mít zdravé tělo, formu podle svých představ a kromě toho si tímto životním stylem zvyšuješ délku života.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jaké doplňky výživy se hodí do redukční diety?

Jaké doplňky výživy se hodí do redukční diety?

Máme zde jaro, po jaru velmi rychle přijde léto a s tím spojené shazování oblečení na dovolených a koupalištích. Někomu to způsobí příjemné pocity a jiným naopak noční můru. Pokud máš na sobě více tuku, než bys chtěl, pravděpodobně už je čas začít s redukční dietou. Hubnutí není rychlý proces, a pokud chceš zhubnout postupně a zdravě, vyhraď si na toto období dostatek času. V tomto článku nebudeme mluvit o tom, jak bys měl snížit kalorický příjem (o tom jsme psali už několik článků). Řekneme si více o tom, které doplňky výživy jsou v tomto období pro tebe nejdůležitější a jaká je jejich funkce.

Chybí vám hořčík? 6 příznaků, kterými ho tělo žádá

Chybí vám hořčík? 6 příznaků, kterými ho tělo žádá

Hořčík patří mezi minerály, které jsou velmi důležité pro život a zdraví člověka. Je potřebný pro tvé svaly, kosti, klouby a centrální nervový systém. Hořčík hraje roli u více než třech stovkách metabolických reakcí v těle, jako např. syntéza DNA, přenos nervových signálů, syntéza bílkovin či funkce srdce.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA