loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Chybí vám hořčík? 6 příznaků, kterými ho tělo žádá

Chybí vám hořčík? 6 příznaků, kterými ho tělo žádá

Zdraví a krása

05.02.2019

Prečítané: 560x

Hořčík patří mezi minerály, které jsou velmi důležité pro život a zdraví člověka. Je potřebný pro tvé svaly, kosti, klouby a centrální nervový systém. Hořčík hraje roli u více než třech stovkách metabolických reakcí v těle, jako např. syntéza DNA, přenos nervových signálů, syntéza bílkovin či funkce srdce.

Malé množství hořčíku se nachází v krvi, ale většina hořčíku, která se nachází v těle je v zejména v kostech (přibližně 67 %) a svalech (přibližně 23 %). Jen malá část celkové zásoby hořčíku se nachází v krvi.

Důvody nízké hladiny hořčíku v těle

Nízký obsah hořčíku v těle může být způsoben slabým vstřebáváním hořčíku ve střevech nebo zvýšeným vylučováním hořčíku v moči. Nedostatečné vstřebávání hořčíku přes střeva (tenké a tlusté střevo) může být způsobeno častou konzumací alkoholických nápojů, onemocněním ledvin, celiakií či onemocněním trávicího traktu. Naopak nadbytek hořčíku se jednoduše vyloučí močí.

Nedostatek hořčíku může být způsoben také přehnanou suplementací vápníku (kvůli kompetitivní inhibici při absorpci) a nadměrnou suplementací vitamínu D kvůli tomu, že ten přispívá k lepšímu vstřebávání vápníku a tím potlačuje vstřebávání hořčíku. Užívání diuretik také negativně ovlivňuje množství hořčíku v těle.

Odkud získáš nejvíce hořčíku?

Pokud chceš doplnit hořčík z potravin, nejlépe ti poslouží hořká čokoláda, ořechy, semínka, tofu, avokádo, banány, luštěniny, mastné ryby (např. losos), mléko a listová zelenina. Pokud si chceš být jistý, že máš dostatečný denní příjem hořčíku, sáhni po tabletovém hořčíku.

Nejvíce hořčíku najdeš v hořké čokoládě, ořeších a semínkách.

Testy na zjištění množství hořčíku v těle

Běžné testy se dělají z krve. Doktor ti odebere krev, pošle ji na expertizu a za několik dní ti oznámí výsledky. Řekne ti, jestli máš v krvi dostatečné množství hořčíku nebo ne. Pokud zjistíš, že máš dostatek hořčíku v krvi, je to dobrá zpráva. Tím pádem víš, že ze stravy ho přijímáš v dostatečném množství. Jak už ale víš, hořčík se nachází zejména v kostech a svalech, a ne v krvi. Krevní test neříká nic o tom, kolik hořčíku máš opravdu v těle. I to je jeden z důvodů, proč je velmi ojediněle diagnostikován deficit hořčíku.

Nedostatek hořčíku se odborně nazývá hypomagnezémie a je charakterizována hodnotami koncentrace v krvi menšími než 1,8 mg/dL (<0.70 mmol/L).

Hodnoty hořčíku se zjišťují z krve.

Nejčastěji symptomy deficitu hořčíku

Špatný psychický stav

Hořčík je lidově nazýván i relaxační minerál. Má vliv na uvolnění svalů a úzce souvisí i s psychickým zdravím člověka. Při jeho deficitu se mohou vyskytovat pocity úzkosti, změny osobnosti, migrény a bolesti hlavy, deprese, a dokonce až delirium či kóma.

Hořčík má tu vlastnost, že dokáže regulovat rovnováhu vápníku v neuronových buňkách. Vysoký obsah vápníku může způsobit jejich nadměrnou stimulaci, což má za následek migrény a bolesti hlavy.

Osteoporóza

Osteoporóza je nemoc tzv. řídkých kostí. Toto onemocnění se projevuje ubýváním množství kostní hmoty a poruchami složení kostí. To může způsobit oslabení pevnosti kostí a jejich zvýšenou lámavost. Nedostatek hořčíku patří mezi základní spouštěče osteoporózy. Kromě toho se při deficitu hořčíku snižuje i obsah vápníku v krvi a jak jistě víš, vápník je pro tvé kosti nenahraditelný.

Svalové křeče

Běžným jevem je častý výskyt svalových křečí. Křeče mohou být slabší a vzácné, ale se zvětšujícím se deficitem mohou přerůst k silným a dlouhotrvajícím křečím. Při extrémním deficitu hořčíku v těle se mohou objevit až nekontrolovatelné zimnice.

Pokud dostáváš často křeče do nohou, nemusíš mít jen nedostatek hořčíku. Tento symptom se projevuje i při nedostatku draslíku.

S nedostatkem hořčíku v těle se spojuje i onemocnění zvané fibromyalgie. Je to chronická choroba, která způsobuje bolest po celém těle a její léčba se zatím stále pouze zkoumá a vyvíjí.

Vysoký krevní tlak

Nedostatek hořčíku v těle určitě není největším důvodem, proč mají lidé problémy s vysokým krevním tlakem, ale také s ním souvisí. A co je dobré vědět - suplementace hořčíku ho dokáže snížit. Hořčík je přírodní snižovač krevního tlaku a každý, kdo má problémy s krevním tlakem by si měl sledovat jeho denní příjem.

Symptomem hořčíkového deficitu může být také srdeční arytmie, problémy s dýcháním či bolesti hrudníku. Pro lidi se srdeční arytmií se doporučuje pravidelná suplementace hořčíku.

I vysoký krevní tlak může souviset s nízkou hladinou hořčíku.

Astma

U mnoha lidí, kteří mají astma byla pozorována nízká hladina hořčíku. Hořčík se používá také ke krátkodobé léčbě těžkého astmatu, kdy se podává pacientovi injekčně. Spojení astmatu a hořčíku není přesně popsáno a ověřené, ale ze zkušenosti je známo, že hořčík potlačuje jeho příznaky.

Celkové oslabení těla

Při velkém deficitu hořčíku v těle se mohou projevit silné pocity únavy, spánku a slabosti. Nepředstavuj si za tím to, že jsi jedno odpoledne unavený a chce se ti spát. Tyto stavy musí trvat dlouho a musí být opravdu zřejmé, aby se daly považovat za symptom hořčíkového deficitu. Tyto stavy mohou přejít až k myastenii. Pokud jsi o této nemoci ještě neslyšel, tak je to autoimunitní neurologické onemocnění, které je způsobeno poruchou přenosu nervových impulzů. Může začít tím, že zasáhne jen některé svaly, které postižený člověk nedokáže ovládat a může skončit až úplnou paralýzou.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Dodržování fitness režimu vs. společenský život

Dodržování fitness režimu vs. společenský život

Je možné dodržovat dietní režim se vším, co k tomu patří a zároveň i žít společenský život? Jak si to celé nastavit tak, aby si měl pokrok a aby si zároveň neseděl jen doma v kuchyni u uvařené brokolici a kuřecím mase? Je vůbec možné dosáhnout nějakých výsledků, aniž by se z tebe stal asociál, který bude žít v neustálém kolotoči tréninků, vaření a spánku?

Ulisses – existuje dokonalejší postava?

Ulisses – existuje dokonalejší postava?

Ulissesa zná téměř každý, kdo se pohybuje mezi fitness médii. Jeho fotky znají dokonce i lidé, kteří nikdy posilovnu nenavštívili. Při pohledu na jeho fotky je vidět neskutečnou genetiku, kterou dostal od svých rodičů. Z čelního pohledu si ihned všimneš: široká ramena, velké a plné bicepsy, brutální břišní svaly a dokonalá symetrie. Záda a nohy za těmito partiemi také nijak nezaostávají a dotvářejí tak velmi vyvážený a ostrý celek.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA