loader black loader black loader product loader white
 Velký přehled proteinových těstovin: Které z nich jsou nejlepší?

Velký přehled proteinových těstovin: Které z nich jsou nejlepší?

Stravování

02.02.2022

Prečítané: 2844x

Těstoviny jsou známé především vysokým obsahem sacharidů a často jsou prvním typem jídla, které si odepřeme, když začneme uvažovat o snížení kalorií nebo o zdravém stravování. Věděl jsi o tom, že nejsou jen zdrojem sacharidů, ale mohou mít i vyšší obsah bílkovin? Těstoviny mohou být skvělým zdrojem bílkovin ve tvém jídelníčku - ale jak asi tušíš, nemluvíme jen o běžných vaječných nebo celozrnných těstovinách.

Těstoviny s vysokým obsahem bílkovin - připravené z červené čočky, fazolí edamame nebo konjakové mouky - obsahují dvojnásobné nebo dokonce trojnásobné množství bílkovin než běžné těstoviny a jsou ideální pro sportovce, vegetariány nebo vegany.

V tomto článku se podíváme na množství bílkovin v těstovinách a zjistíme, které druhy těstovin mají nejvíc bílkovin. Čti dál a dozvíš se více.

Kolik bílkovin obsahují těstoviny?

Všichni víme, že těstoviny obsahují spoustu sacharidů, ale mají také bílkoviny? Ano! A dokonce víc, než si možná myslíš. Obyčejné celozrnné sušené těstoviny obsahují v průměru 13 gramů bílkovin na 100 gramů. Přitom jeden hrnek porce čerstvě připravených vaječných těstovin, připravených doma pomocí strojku na těstoviny, obsahuje také podobné množství bílkovin.

Ve srovnání s jinými běžnými zdroji sacharidů je to vysoký obsah bílkovin - například bílá rýže obsahuje jen 8 gramů bílkovin na 100 gramů, zatímco brambory obsahují jen 2 gramy bílkovin na 100 gramů. Samozřejmě běžné těstoviny neobsahují tolik bílkovin jako maso, vejce, mléčné výrobky apod. Naším cílem ani není tvrdit, že těstoviny jsou základním a výborným zdrojem bílkovin. To určitě nejsou. Nicméně, dobře zvolené těstoviny dokážou v malých množstvích pomoci ke splnění tvého denního příjmu bílkovin.

V obchodech jsou stále častěji dostupné také těstoviny s vysokým obsahem bílkovin. Tyto druhy těstovin, připravené z potravin jako např. fazole, čočka nebo konjak, jsou alternativou běžných těstovin a jsou bohaté na bílkoviny.

 Velký přehled proteinových těstovin: Které z nich jsou nejlepší?

Jsou proteinové těstoviny lepší než běžné těstoviny?

Tyto druhy těstovin bohaté na bílkoviny se běžně nazývají „proteinové těstoviny“ a připravují se z přísad s vysokým obsahem bílkovin, které se liší od tradičních pšeničných těstovin, ale lze je používat se stejnými omáčkami a ve stejných jídlech.

Z tohoto důvodu jsou stále oblíbenější u milovníků fitness, kteří chtějí budovat svaly, nebo u vegetariánů a veganů, kteří potřebují doplnit svůj jídelníček o bílkoviny. Existuje několik značek a složek, na které se můžeš zaměřit, ale tady jsou nejběžnější zdroje těstovin s vysokým obsahem bílkovin:

Čočkové těstoviny

Čočka je obrovským zdrojem bílkovin. Těstoviny z červené čočky se často vyrábějí přeměnou červené čočky na mouku a vytvořením těsta s hrachovou bílkovinou.

Těstoviny z červené čočky obsahují až 20 gramů bílkovin na porci těstovin. Mají také nižší obsah sacharidů a vyšší obsah vlákniny než běžné těstoviny.

Cizrnové těstoviny

Cizrnu lze rozemlít na mouku a poté z ní vyválet chutné těstoviny, které mají vysoký obsah bílkovin a vlákniny. Průměrná porce cizrnových těstovin obsahuje 20 gramů bílkovin, což je téměř trojnásobek množství bílkovin v porovnání s běžnými těstovinami.

 Velký přehled proteinových těstovin: Které z nich jsou nejlepší?

Těstoviny z fazolí

Fazole jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a v prodeji je velké množství různých těstovin na bázi fazolí. Běžně se fazole s vysokým obsahem bílkovin, jako například fazole edamame nebo mungo, používají k přípravě mouky, ze které se pak tvarují konečné tvary.

Konjakové těstoviny

Vyrábějí se z glukomannanu, druhu vlákniny, která pochází z kořene rostliny konjak. Ten roste v Japonsku, Číně a jihovýchodní Asii. Obsahuje velmi málo stravitelných sacharidů - většina sacharidů však pochází z vlákniny glukomananu.

"Shirataki" je japonský výraz pro "bílý vodopád", který popisuje průsvitný vzhled nudlí. Vyrábějí se smícháním glukomananové mouky s obyčejnou vodou a trochou limetkové vody, která pomáhá nudlím držet tvar. Směs se uvaří a poté se tvaruje do nudlí nebo kousků podobných rýži.

Nudle z konjaku obsahují hodně vody. Ve skutečnosti obsahují přibližně 97 % vody a 3 % glukomananové vlákniny. Mají také velmi nízký obsah kalorií.

Mohou ti pomoci zhubnout?

Bílkovinové těstoviny mohou být účinnou pomůckou při hubnutí. Jejich viskózní vláknina zpomaluje vyprazdňování žaludku, takže zůstaneš déle zasycený, máš menší apetit a během dne toho sníš méně. Kromě toho fermentace vlákniny na mastné kyseliny s krátkým řetězcem může stimulovat uvolňování střevního hormonu, který zvyšuje pocit sytosti.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

5 rychlých receptů na dokonalé lívance

5 rychlých receptů na dokonalé lívance

Lívance nemusí být jen vysoce kalorické a plné cukru. Existuje mnoho receptů, jak je připravit. Všechny recepty, které v tomto článku najdeš, jsou zaměnitelné. Můžeš navrch přidat všechno, na co máš chuť - ovoce (maliny, borůvky nebo jahody), toppingy s nulovým obsahem kalorií nebo hořkou čokoládu.

Přerušované hladovění: Jaké jsou jeho výhody a rizika?

Přerušované hladovění: Jaké jsou jeho výhody a rizika?

Přerušované hladovění je způsob stravování, který se v posledních letech stal populárním díky nesčetným studiím, jež prokázaly jeho výhody. Tento systém je založen na přerušovaném období hladovění a jídla. Nejedná se tedy o dietu, která by nějakým způsobem omezovala některé typy potravin nebo makronutrientů, ale jedná se o způsob, jakým jsou potraviny přijímány. V tomto článku se budeme věnovat vysvětlení, co je to přerušované hladovění, jaké jsou jeho benefity, pro koho je vhodné a kdo by se mu naopak měl vyhnout.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA