loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Veganská strava a cvičení: Jaké jsou nejčastější chyby sportujících veganů?

Veganská strava a cvičení: Jaké jsou nejčastější chyby sportujících veganů?

Stravování

22.11.2021

Prečítané: 20x

Vegetariánská a veganská strava je stále více a více populární. Nelze říci, zda je tento způsob stravování ten správný a nejlepší. Každému vyhovuje něco jiného a jiné typy stravování, i tato strava má své výhody a nevýhody. Pokud chceš vyzkoušet veganství, dej si pozor na to, abys měl dostatek informací o tom, jak se správně stravovat. Jelikož z jídelníčku vyřadíš spoustu nutričně hodnotných potravin, musíš si dát pozor na to, aby ti nechyběly některé živiny.

Ty přijmeš buď ze specifických potravin nebo z doplňků výživy. Veganství není jen o tom, že budeš jíst ovoce a zeleninu, ale musíš vědět i to, jak je jíst, v jakém množství a jak je kombinovat a jaké suplementy užívat, aby tvé tělo netrpělo nedostatkem některých mikronutrientů. V tomto článku představíme nejčastější chyby, které vegani dělají ve svém jídelníčku.

Veganská strava a cvičení: Jaké jsou nejčastější chyby sportujících veganů?

Veganské potraviny nejsou automaticky všechny zdravé

To, že je něco veganského, neznamená automaticky, že je také zdravé. Na obalech různých potravin najdeš často informaci o tom, že potravina je bezlepková, bio a veganská. To je sice fajn, ale neznamená to, že je zdravá a můžeš jí jíst jakékoliv množství. Nutriční hodnoty veganských potravin musíš kontrolovat úplně stejně jako při klasickém stravování a stejně tak musíš dbát i na správný poměr bílkovin, sacharidů a tuků a také celkové množství přijatých kalorií.

Nedostatek informací

Pokud chceš svůj způsob stravování přetvořit na veganský, dej tomu čas. Než se pustíš do veganství, nastuduj si co nejvíce kvalitních článků, zkus si popovídat s lidmi, co se takto stravují a zjisti o tom víc. Na první pohled může tato změna vypadat jednoduše, ale opak je pravdou. Musíš myslet na to, aby tvé tělo mělo dostatek živin. Není to jen o vyřazení živočišných výrobků, ale o kompletním překopání jídelníčku a způsobu stravování a vaření.

Veganská strava a cvičení: Jaké jsou nejčastější chyby sportujících veganů?

Vitamín B12

Mezi nejdeficitnější vitamín ve veganské stravě patří právě vitamín B12. Jelikož se nachází hlavně v živočišných potravinách, vegani, kteří nedoplňují tento vitamín, ho mají v těle často ve velmi malém a nedostatečném množství. Suplementování je nutné, jelikož nedostatek vitamínu B12 v těle může způsobit nevratná neurologická poškození.

Nepodceňuj sledování kalorií a makronutrientů

Mnoho lidí po přechodu na veganskou stravu zhubne. Nicméně, není to tím, že jedí zdravou stravu, ale kvůli sníženému příjmu kalorií. Často dochází i k větší ztrátě nejen tukových zásob, ale také svalů. A to je velká škoda, neboť mít svaly je pro tělo velmi zdravé a prospěšné.

Sledování makronutrientů (bílkovin, sacharidů a tuků) a kalorií je stejně důležité jak při klasické stravě, tak při přechodu na veganský jídelníček. Dokonce bych řekl, že je ještě důležitější. Jelikož vyřadíš z jídelníčku živočišné výrobky, můžeš mít větší problém přijmout za den dostatečné množství bílkovin. Dávej si na to pozor a sleduj svůj jídelníček i nadále.

Omega-3 mastné kyseliny

Nejlepším zdrojem omega-3 mastných kyselin jsou tučné ryby a rybí olej. Jelikož ty nejsou ve veganském jídelníčku, je třeba je nahradit správnou alternativou. Zařaď do jídelníčku semínka - zejména konopná, lněná a chia semínka a také vlašské ořechy. Velkou výhodou zde je fakt, že suplementování omega-3 je bezproblémové a na trhu je velmi mnoho kvalitních preparátů.

Veganská strava a cvičení: Jaké jsou nejčastější chyby sportujících veganů?

Železo

Mezi nejlepší zdroje železa patří červené maso a játra. Železo existuje ve dvou formách. Jedna se jmenuje hémové (organické) železo a druhá nehémové (anorganické) železo. Hémové železo je 5 až 7krát vstřebatelnější než nehémové železo. V mase se nachází právě tato kvalitnější složka železa. V rostlinách se nachází nehémové železo. Jeho absorpce je tedy výrazně horší. Důležitý je fakt, že se dá zvýšit tím, že spolu s veganskými potravinami bohatými na železo (čočka, fazole, ořechy, semínka, zelená listová zelenina) přijmeš i potraviny s vyšším obsahem vitamínu C. Právě ten napomáhá k lepší absorpci nehémového železa.

Vápník

Kromě železa je třeba sledování a případně i suplementování vápníku. Při jeho nedostatku v těle hrozí vznik osteoporózy. Nejlepšími zdroji vápníku jsou mléčné výrobky. Nahradit je můžeš kapustou, zelím, brokolicí, mákem, sezamem, mandlemi či rebarborou.

Závěr

Sledování množství vitamínů a minerálů v těle by mělo být důležité pro každého sportovce či člověka, který se zajímá o své zdraví. U vegetariánů a veganů je ještě důležitější sledování hladin těchto látek v těle, neboť kvůli omezené stravě mají predispozici ke vzniku deficitů. Pokud ses rozhodl pro veganskou stravu nebo nad tím uvažuješ, zainvestuj i do toho, že si alespoň 2x ročně uděláš širokospektrální odběry u svého lékaře či na soukromé klinice, kde zjistíš, zda dodáváš svému tělu dostatek potřebných živin.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Proč jíst k snídani ovesné vločky?

Proč jíst k snídani ovesné vločky?

Pokud bys přemýšlel někdy nad tím, která potravina má nejlepší poměr cena/výkon, tedy cena/nutriční hodnoty, pravděpodobně bys jen velmi těžko hledal konkurenta ovesným vločkám. Jsou velmi levné, a přitom mají perfektní nutriční hodnoty. I díky tomu se staly tolik oblíbenou potravinou k snídani. V tomto článku se dozvíš o vločkách více a ukážeme ti také dva recepty na snídaňové ovesné kaše.

Rybí olej není přežitek. Proč mu dát šanci?

Rybí olej není přežitek. Proč mu dát šanci?

Pokud hledáš více omega-3 mastných kyselin ve své stravě a nejsi fanouškem konzumace ryb, nebyl bys první, co zvažuje výhodnější možnost: doplněk ve formě rybího tuku. V dnešním článku si o něm řekneme více, vysvětlíme si jeho benefity, jak ho dávkovat a jak si vybrat ten správný.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA