loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Poznejte jiné formy kreatinů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly

Poznejte jiné formy kreatinů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly

Doplňky výživy

17.03.2020

Prečítané: 134x

Kreatin je pravděpodobně nejvíce zkoumaný doplněk výživy na světě. Je to tělu přirozená látka, která se nachází i v běžných potravinách (např. v hovězím, kuřecím či vepřovém mase) a zabezpečuje tvému tělu dostatek energie. Jeho užívání způsobuje zlepšení síly a dynamiky a s tím spojený nárůst množství svalové hmoty a zlepšení tréninků. V poměru ceny a účinku je to asi nejlepší suplement, jaký existuje. Za poslední léta se kromě základní formy kreatinu, nazývaného také kreatin monohydrát na trh dostalo množství jiných forem, které by měly mít oproti němu vylepšené vlastnosti. V tomto článku si představíme ty nejčastější prodávané formy.

Na začátku byl... kreatin monohydrát!

Přesně tak, celou kreatinovou slávu odstartoval monohydrát. Je to základní forma kreatinu, která je nejlevnější, její účinky jsou potvrzeny miliony lidmi na celém světě a desítkami či až stovkami vědeckých studií. Jeho užívání je zcela bezpečné  a každý cvičenec by ho měl několikrát do roka užívat, protože funguje a splní svou funkci.

Jediný vedlejší účinek, který se může projevit při jeho užívání, jsou žaludeční křeče. Tomu se vyhneš tak, že nebudeš užívat dávku na prázdný žaludek. Pokud toto opatření nepomůže, rozděl si dávku na dvě až tři menší dávky během dne.

Pokud začínáš s kreatinem a nikdy jsi žádný neměl, určitě začni s monohydrátem. Optimálním řešením bude, když sáhneš po tzv. Creapure kreatinu, který je velmi čistý a zejména mikronizovaný. To znamená, že jeho částice jsou velmi malé a díky tomu se dobře a rychle vstřebává do těla.

Poznejte jiné formy kreatinů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly

Kreatin citrát

Tento kreatin vznikl zkombinováním kreatinu a molekul kyseliny citronové. Má oproti monohydrátu vylepšenou rozpustnost ve vodě. Některé studie ale hovoří o tom, že i navzdory jeho zlepšené rozpustnosti není zvýšena i jeho absorpce do svalů. Je vhodný zejména pro lidi, kteří mají při užívání monohydrátu problémy se žaludečními křečemi.

Poznejte jiné formy kreatinů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly

Kre-Alkalyn kreatin

Tato forma kreatinu je velmi oblíbená a i já osobně ji mám velmi rád. Vyzkoušel jsem několik kreatinů, ale s touto formou jsem byl vždy nejvíce spokojený a pociťoval jsem s ní nejlepší účinky. Je to kreatin, kterému bylo přidáním hydrogenuhličitanu sodného (jedlé sody, resp. sody bikarbony) upravené pH tak, aby se snížil jeho rozklad v žaludku a vytváření odpadního kreatininu. Díky tomu by se mělo dostat do svalů mnohem více kreatinu než u klasického monohydrátu. Z toho také vyplývá, že nemusíš brát takové dávky jako u monohydrátu, abys dosáhl stejných účinků.

Kreatin hydrochlorid

Kreatin hydrochlorid vznikl spojením molekuly kreatinu a molekuly hydrochloridu. Ta snižuje pH celé sloučeniny. Stejně jako kreatin citrát, i hydrochlorid má oproti monohydrátu vylepšenou rozpustnost ve vodě a jsou pozorovány menší problémy s křečemi. Na rozdíl od citrátu by měl mít i výrazně vylepšenou absorpci a déle by měl vydržet v těle. I proto postačuje nižší dávka oproti běžným 5 g dávkám monohydrátu.

Neexistuje mnoho vědeckých výzkumů, které by se věnovaly kreatinu hydrochloridu. Jedna studie zjistila, že skupina, která dostala hydrochlorid, měla v krvi více kreatinu než skupina, která dostala monohydrát. Zde ale nevíme, zda je to dobrá nebo špatná zpráva. Pokud bylo v krvi více kreatinu, znamená to, že se lépe rozpouští a více se dostane do těla? Nebo to znamená to, že se ho dostalo málo do svalů? Nejlepší bude, když si vyzkoušíš hydrocholorid na sobě a uvidíš, jak ti zabírá.

Poznejte jiné formy kreatinů. Jaké jsou mezi nimi rozdíly

Kreatin magnesium chelát

Vznikl spojením kreatinu a molekuly hořčíku, aby se opět zlepšila jeho vstřebatelnost a rozpustnost. Stejně jako u ostatních forem kreatinu (s výjimkou monohydrátu) ani o tomto kreatinu není mnoho studií a více než na vědecké podklady je třeba spoléhat na otestování si jeho účinků na sobě. Podle této studie je ale zřejmé, že tento druh kreatinu má reálné účinky na zlepšování síly, aniž by vázal zvýšené množství vody.

Kreatin ethylester

Známý je také pod zkratkou CEE (creatine ethyl ester). Je to změněná forma kreatinu oproti monohydrátu s přidaným esterem a podle některých studií by se měl do těla vstřebávat lépe než monohydrát. S tím je spojena i snížená pravděpodobnost vzniku žaludečních křečí. Na druhé straně existují studie, které říkají, že ve srovnání s monohydrátem nezvyšuje nasycenost svalů kreatinem. Určitě si vyzkoušej obě formy, abys je mohl porovnat sám na sobě.

Závěr

Kromě těchto druhů kreatinu existuje i řada dalších forem. Jak to již s doplňky často bývá, ne každý doplněk funguje u každého z nás stejně. To, že tobě nejvíce vyhovuje některá forma kreatinu, vůbec nemusí znamenat, že i tvému ​​kamarádovi bude fungovat stejně. Je dobré vyzkoušet postupně po monohydrátu i několik jiné formy a otestovat si, co ti sedí nejvíce a při kterém kreatinu pociťuješ nejlepší účinky.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Proč ti nerostou ruce tak, jak bys chtěl

Proč ti nerostou ruce tak, jak bys chtěl

Asi neexistuje člověk, který pravidelně cvičí a netouží po velkých svalnatých pažích, jako mají profesionální kulturisté. Velké ruce jsou snem každého chlapce v pubertě a mnozí i právě kvůli tomuto snu začali se „železnou hrou“. Někdy se ale stane, že si myslíš, že děláš všechno, jak bys měl a ruce ne a ne narůst o další centimetr. Proč se to děje a co se s tím dá dělat?

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA