loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Máte břicho jako balón? Snižte příjem oligosacharidů

Máte břicho jako balón? Snižte příjem oligosacharidů

Stravování

22.01.2019

Prečítané: 342x

Nadýmání zná každý z nás. Je to zcela běžný jev a většina lidí mu nepřipisuje velkou pozornost, protože se u nich neprojevuje často a nezpůsobuje jim vážné problémy. Pokud patříš do druhé skupiny a chceš omezit nadýmání, čti dál a dozvíš se, proč se to děje a jak ho můžeš omezit.

Nadýmání je způsobeno nadměrným zadržováním střevních plynů. Běžný člověk má v těle neustále přibližně 100-200 mililitrů střevních plynů. Kromě toho se denně vytvoří dalších až 700 mililitrů, které z těla během dne odcházejí v podobě větrů. U mužů se tvoří větší množství střevních plynů než u žen, a přesto má problémy s nadýmáním dvojnásobně více žen než mužů.

Nadýmání trápí více ženy než muže.

S nadýmáním se nejvíce setkávají lidé, kteří trpí IBS, což je zkratka pro syndrom dráždivého střeva. O tomto onemocnění víme stále málo informací a není přesně známo, co ho způsobuje. Nejčastěji s ním mají problémy mladé ženy. Toto onemocnění je velmi úzce spojeno s psychickou zátěží a s tím, jak se člověk dokáže se stresem vyrovnávat.

Co pomáhá v zmírňování nadýmání?

Na zmírnění nadýmání dobře funguje např. fyzická aktivita. Tento fakt potvrzuje i tato vědecká studie. Další možností, jak zmírnit nadýmání je masáž břicha, kdy dochází k rozhýbání střev.

Nadýmání může být zmírněno dostatečným příjmem vlákniny. Je ověřené, že vláknina může mít pozitivní vliv na snižování množství střevních plynů, které se během dne vytvoří v trávicím traktu. Tím, že se vytvoří méně plynů, se také výrazně snižuje možnost vzniku nadýmání. Pokud se i tak nadýmání projeví, bude mít slabší symptomy než při nízkém příjmu vlákniny.

Dalším faktorem je způsob jedení. Pokud jíš ve spěchu a jídlo do sebe naházíš rychle bez toho, že bys ho pořádně rozžvýkal, děláš špatně svému žaludku. Pokud začneš jídlo pořádně žvýkat, enzymy ze slin začnou okamžitě pracovat a pomáhat trávicímu traktu v trávení. Kromě toho čím jsou sousta menší, tím rychleji si s nimi tvůj žaludek poradí. Totéž platí i pro přejídání.

Přejídání a rychlé jedení také neprospívá trávení.

Pokud sníš najednou hodně jídla, tělo ho nestíhá zpracovávat. Mozek dostane informaci o tom, že jsi sytý až po 20 minutách. Pokud do sebe jídlo rychle naházíš, aniž bys ho pořádně rozžvýkal, snadno se přejíš. Zpomal a každé sousto pořádně rozžvýkej.

Které potraviny nejvíce podporují tvorbu střevních plynů?

Pokud máš problémy s nadměrnou plynatostí a nadýmáním, dej si pozor na cibuli, česnek, brokolici, mrkev, luštěniny, banány, rozinky, meruňky a švestky, alkohol, lepek, mléčné výrobky s vysokým obsahem laktózy či potraviny s vysokým obsahem tuků. Tyto potraviny mohou, ale nemusí u tebe způsobovat nadýmání. Pokud s ním máš pravidelně problémy, všímej si, po kterých potravinách máš největší problémy, a vyřaď je z jídelníčku.

Sycené nápoje, žvýkačky, kouření a pití brčkem

Nezapomeň ani na sycené nápoje a žvýkačky, které mohou být rovněž důvodem vzniku těchto problémů. Nadměrné nadýmání může být také způsobeno vysokým příjmem soli a nedostatkem tekutin a nadměrným příjmem umělých sladidel.

Co by tě možná ani nenapadlo je fakt, že i pití tekutin brčkem může negativně ovlivňovat plynatost. Je to z toho důvodu, že se do tvého těla dostává více vzduchu než při běžném pití bez brčka. Totéž se děje i při cucání tvrdých bonbónů či kouření. Přibližně polovina plynů, které se nacházejí v trávicím systému, jsou vytvořeny během procesu trávení a druhá polovina jsou plyny, které přijmeme během jídla a pití.

Které potraviny pomohou překonat nadýmání?

Ověřeným pomocníkem je kolagen. Ten můžeš přijmout např. ze slepičího nebo hovězího vývaru nebo z práškového kolagenu. Pomáhá také okurka, zázvor, citron, avokádo, peprmintový čaj a peprmintové bonbóny, ananas, jablečný ocet a zavařeniny. Pomoci mohou i trávicí enzymy, probiotika či tabletová vláknina.

Pokud máš časté problémy se silným nadýmáním, určitě se nespoléhej jen na domácí léčení a změnu jídelníčku. V těchto případech je nejlepší vyhledat lékařskou pomoc. I když to ale není časté, nadýmání může být průvodní jev vážnější nemoci.

FODMAP

Velký vliv na tvorbu střevních plynů mají i tzv. FODMAP potraviny. Tato zkratka představuje fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly. Tyto potraviny obsahují tyto sacharidy, které mohou způsobovat problémy s trávením a nadměrnou tvorbu plynů. To se děje zejména u lidí, kteří mají pomalejší peristaltiku. U lidí s rychlou peristaltikou se mohou naopak po požití těchto potravin vyskytovat průjmy.

Mezi takové potraviny patří např. zelí, houby, artyčoky, chřest, hrách, cizrna, čočka, fazole, luštěniny, květák, jablka, jablečná šťáva, kukuřičný sirup, med, žito, meloun, višně, mléčné výrobky (mléko, zmrzlina, smetana, sýry atd.), xylitol a sorbitol.

FODMAP zkratka pro fermentovatelné oligosacharidy, disacharidy monosacharidy a polyoly.

Řešením pro zmírnění nadýmání může být dieta se zaměřením na nízký příjem FODMAP jídel. Tento fakt potvrzují i ​​vědecké studie. V této dietě můžeš jíst např. maso, ryby, vejce, oleje, ořechy a semínka, některé druhy ovoce (borůvky, grep, kiwi, mandarinky, pomeranče, jahody a maliny), javorový sirup, stévii, bezlaktózové mléčné výrobky, mrkev, celer, brambory, špenát, cuketu či ředkvičky. Z příloh vyhovuje např. rýže a quinoa.

Závěr

Nadýmání sice ve většině případů nepředstavuje vážný problém, a pokud je jen občasné, nebývá ani symptomem, že máš nějaký vážnější problém. Nicméně u lidí, kteří se snaží o dodržování jídelníčku s vysokým příjmem kalorií spolu s většími porcemi, se může vyskytnout nadýmání častěji než při „běžném stravování“. Pokud i ty pociťuješ tyto problémy, zkus vyřadit některé potraviny z jídelníčku a dodržuj tipy z článku, jak co nejvíce omezit vznik střevních plynů a tento nepříjemný jev bys měl mnohem snadněji zvládat.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Novoroční závazek zhubnout - jak udělat definitivní změnu?

Novoroční závazek zhubnout - jak udělat definitivní změnu?

Novoroční předsevzetí patří k Novému roku tak, jako stromeček k Vánocům. Téměř každý z nás má velké plány, jak svůj život obrátí od ledna naruby. Začne žít zdravěji, více cvičit, přestane kouřit či pít pivo večer u televize. První den se drží. Druhý den trpí, ale nepolevuje. Za týden je všechno zpět, jak bylo rok, dva či pět let předtím a život plyne dál beze změny. Magický leden se mění na “další pondělí“, “od prvního dne dalšího měsíce“ a podobné termíny. Změna nepřichází a velké plány, sny a cíle zůstávají v nedohlednu.

Přibírá se z pečiva?

Přibírá se z pečiva?

Je důvodem tvého nehubnutí nebo přibírání to, že jíš pečivo? Opravdu je tak špatné, jak se říká? A když chceš zhubnout, opravdu nemáš šanci shodit i jen kilo, aniž bys ho vyřadil ze stravy? V našem regionu patří chléb mezi základní potraviny. Od malička jsme si do školy nosili chléb či rohlíky se sýrem, šunkou či různými domácími pomazánkami. Na pečivu v mládí vyrostly tisíce dětí a i v dospělosti se nachází téměř v každé domácnosti. Měli bychom ho úplně vyřadit jen proto, že jsme se o tom dočetli v různých článcích a ženských magazínech? Pojďme se podívat na to, jaká je pravda a zda se musíš při cestě za vyrýsovanou postavou vzdát pečiva, nebo ne.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA