loader black loader black loader product loader white
Je máslo zdravé nebo škodlivé? Známe odpověď

Je máslo zdravé nebo škodlivé? Známe odpověď

Stravování

11.12.2021

Prečítané: 6289x

Máslo je již po staletí základem lidské stravy. Někteří lidé si myslí, že máslo je zdravé, zatímco jiní si myslí, že je nezdravé. Z čeho se máslo vyrábí? Je máslo dobré na hubnutí, nebo se z něj jen tloustne? Má máslo nějaké výrazné nevýhody, které bychom si měli uvědomit před jeho konzumací? V tomto článku prozkoumáme obě strany a poskytneme ti veškeré informace, které potřebuješ k rozhodnutí, zda je máslo zdravé nebo škodlivé!

Jak se vyrábí?

Máslo je mléčný výrobek, který se vyrábí ze smetany. Při výrobě másla se smetana mačká, dokud se z ní nestane máslo. Během tohoto procesu se oddělí máslový tuk, mléčná sušina a voda. Máslový tuk je žlutá část másla, kterou vidíme v obchodech. Mléčná sušina je bílá část másla. Obsah vody se může pohybovat od 15 do 18 procent.

Je máslo zdravé nebo škodlivé? Známe odpověď

Co se o másle říká?

Někteří lidé se domnívají, že máslo je zdravé, protože obsahuje esenciální mastné kyseliny, vitamíny A a D a minerály, jako je zinek a selen. Máslo má také vysoký počet kalorií, což z něj činí dobrý zdroj energie pro lidi, kteří se snaží přibrat nebo si udržet hmotnost. Kromě toho někteří lidé věří, že máslový tuk v másle může pomoci předcházet ateroskleróze, při které se v tepnách vytváří plak.

Na druhé straně mince je množství studií, které dokazují, že máslo zvyšuje hladinu cholesterolu a přispívá ke vzniku srdečních onemocnění. V jedné studii se například zjistilo, že lidé, kteří jedli máslo denně, měli vyšší celkový cholesterol než ti, kteří máslo nejedli vůbec nebo jej jedli jen jednou za dva týdny. Máslo obsahuje také nasycené tuky, protože mléko obsahuje triglyceridy, na které jsou navázány tři mastné kyseliny, jakož i enzym monoglyceridové lipázy – ta rozkládá molekuly na menší části, takže se snáze rozpouštějí ve vodě, což usnadňuje trávení, ale zatěžuje naše cévy.

Výhody konzumace másla

Máslo bylo léta hanobeno jako nezdravá potravina, která ucpává srdce. Pravdou však je, že máslo může mít při střídmé konzumaci působivé zdravotní účinky. Zde jsou čtyři důvody, proč přidat máslo do svého jídelníčku:

  • obsahuje zdravé tuky, které prospívají mozku a srdci
  • je bohaté na vitamíny A, D a E, které jsou důležité pro zdraví pokožky
  • je dobrým zdrojem antioxidantů, které mohou chránit tělo před chorobami
  • má vysoký bod zakouření, díky čemuž je vhodnou volbou pro vaření

Je máslo zdravé nebo škodlivé? Známe odpověď

Nevýhody konzumace másla

Máslo má vysoký obsah nasycených tuků a cholesterolu, což může zvýšit riziko srdečních onemocnění. Může také zvýšit hladinu špatného (LDL) cholesterolu. Také je zdrojem nezdravých transmastných kyselin, které mohou zvyšovat riziko srdečních a jiných chronických onemocnění.

Konzumace másla může také přispět ke zvýšení tělesné hmotnosti. Přestože má máslo určité zdravotní výhody, například obsahuje vitamín A a esenciální mastné kyseliny, nevýhody jeho konzumace převažují nad jeho výhodami. Pokud se rozhodneš zařadit máslo do svého jídelníčku (resp. už ho používáš), určitě ho omez na maximálně jednu nebo dvě polévkové lžíce denně.

Co je máslo ghí? Je zdravé?

Máslo ghí je druh másla, které bylo vyčištěno, což znamená, že z něj byla odstraněna mléčná sušina a voda. Zůstal čistý máselný tuk, který má vyšší bod zakouření než běžné máslo, takže je ideální pro vaření. Má také vysoký obsah CLA (konjugované kyseliny linolové), prospěšné mastné kyseliny, která prokazatelně podporuje hubnutí a snižuje záněty. Celkově je máslo ghí zdravou alternativou k běžnému máslu a můžeš si ho dopřát s mírou jako součást vyvážené stravy.

Je máslo zdravé nebo škodlivé? Známe odpověď

Rozdíl mezi standardním máslem a máslem ghí

  • běžné máslo obsahuje 80 % tuků, zatímco máslo ghí obsahuje až 99 % tuků
  • máslo ghí prochází během zpracování dalším krokem známým jako fermentace kyselinou mléčnou, která dále snižuje obsah cukru laktózy
  • běžné máslo obsahuje 16 % vody, zatímco máslo ghí obsahuje méně než 0,15 %
  • v másle zůstává po přípravě stopové množství sacharidů nebo bílkovin, zatímco v másle ghí ne
  • máslo ghí má ořechovější, máslovější chuť a delší trvanlivost než běžné máslo

Závěr

Máslo ghí je zdravější alternativou standardního másla, protože obsahuje méně laktózy, více prospěšných mastných kyselin a má vyšší bod zakouření. Běžné máslo i ghí máslo jsou však bohaté na nasycené tuky, proto by se měly používat střídmě jako součást vyvážené stravy. Dbej na to, abys jejich konzumaci nepřeháněl a abys nepřijímal více tuků, než bys podle nutričních hodnot měl přijmout.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Fenomén dělená strava. Funguje nebo škodí organismu?

Fenomén dělená strava. Funguje nebo škodí organismu?

Hubnutí pomocí tzv. dělené stravy bylo nejmodernější před více než 10 lety, ale i dnes se najdou lidé, kteří propagují tento systém jako nejlepší. Pokud nevíš, jak to přesně funguje a jaká je myšlenka této diety, přečti si dnešní článek. Vysvětlíme si základní principy dělené stravy, podíváme se na vědecké studie a povíme si také o tom, zda má tento typ diety smysl.

Proč jíst k snídani ovesné vločky?

Proč jíst k snídani ovesné vločky?

Pokud bys přemýšlel někdy nad tím, která potravina má nejlepší poměr cena/výkon, tedy cena/nutriční hodnoty, pravděpodobně bys jen velmi těžko hledal konkurenta ovesným vločkám. Jsou velmi levné, a přitom mají perfektní nutriční hodnoty. I díky tomu se staly tolik oblíbenou potravinou k snídani. V tomto článku se dozvíš o vločkách více a ukážeme ti také dva recepty na snídaňové ovesné kaše.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA