loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Jak si vybrat spalovač tuků?

Jak si vybrat spalovač tuků?

Doplňky výživy

16.04.2018

Prečítané: 10484x

Spalovače tuků jsou suplementy, které deklarují, že dokáží zlepšit úbytek tělesného tuku. Je to ale pravda, není to jen marketingový tah? Určitě ne. Je vědecky dokázáno, že mnohé látky, které se nacházejí ve spalovačích, dokáží pomoci v dietě a urychlit odbourávání tuků z těla.

Pozor, není to tak jednoduché. Jejich funkce je podmíněna tím, že budeš dodržovat správně nastavený jídelníček, a budeš pravidelně a tvrdě trénovat. Určitě nečekej, že budeš sedět před televizí, pojídat celý den chipsy, zajídat je spalovacími tabletkami a budeš mít vysekaný six-pack. To se nestane. Naopak, pokud si odhodlaný dodržovat dietní režim, spalovač ti dokáže urychlit cestu k tvému cíli. Termogenní spalovače zvyšují tělesnou teplotu o několik desetin stupně, a díky tomu dokáží zvýšit výdej energie až o 10 % v závislosti na použitých látkácha jejich množství.

Jaké spalovače tuku známe?

Spalovače mohou být buď komplexní, kdy je v jednom produktu obsažených několik látek. Mnohé látky mají ve spojení s jinými látkami synergické účinky a díky tomu se jejich efekt zvyšuje. Na druhé straně existují i doplňky výživy, které obsahují pouze jednu látku - např. samostatný kofein, karnitin či synefrin. Díky tomu si můžeš vybrat konkrétní látky, o které máš zájem alibovolně je mezi sebou kombinovat. Spalovače existují v tabletové, práškové a tekuté formě, a je jen na tobě, kterýti bude nejvíce vyhovovat.

Kdy by si je měl užívat?

Určitě se vyhni užívání spalovačů těsně před spánkem. Většina z nich má stimulační účinky, a pokud si dáš spalovač 2-3 hodiny před spaním, je dost možné, že nebudeš schopen usnout. Nejlepší je užívání 30-60 minut před tréninkem a na lačný žaludek, tehdy mají nejrychlejší a nejsilnější účinek.

Jajsou základní složky spalovačů?

Kofein

Kofein patří mezi základní složky komplexních spalovačů. Znáš ho zejména z čajů a kávy. Nepatří mezi látky, které by potlačovaly chuť k jídlu, jeho funkce je zejména stimulační. Tím, že tě před tréninkem nabudí a dodá ti energii, podáš větší výkon a tím pádem i spálíš více kalorií. Kromě toho při větších dávkách kolem 600 mg dokáže zvýšit výdej energie až o 100 kalorií.

Je mnohem výhodnější podávat kofein ve formě tablet nežv kávě. Jedna káva má přibližně 50-120 mg kofeinu, zatímco průměrná kofeinová tableta obsahuje 100-200 mg. Kromě toho je jednodušší sníst 2 tabletky kofeinu nežvypít 3 či 4 kávy. Káva působí na mnoha lidí močopudně, a určitě nechceš během tréninku stále odbíhat na WC jen proto, že si chtěl být nabuzený na trénink. Mnohem jednodušší je užívání kofeinových tablet. Kofein je také díky jeho nízké ceně velmi oblíbený doplněk v období tvarování.

Protožesi tělo postupně zvyká na kofein a jeho účinky, měl by se užívat v cyklech. Doporučená denní dávka je 100 mg a více. Horní hranice v podstatě není určena, ale začni na základní 100 mg dávce, a pokud nepociťuješ žádné účinky, přidej dalších 100 mg dokud nezačne účinkovat.

Synefrin

Synefrin je tělu známá látka, která se nachází hlavně v termogenních spalovačích. Mechanismus působení má podobný jako zakázaný efedrin (ale účinek je samozřejmě slabší). Kromě toho potlačuje chuť k jídlu, zejména chuť na sacharidy a sladká jídla. Při jeho užívání se mohou dostavit problémy s trávením.

Doporučená denní dávka je 10-30 mg rozdělenádo tří dávek. V extrémních případech lze navýšit dávkování až na 50 mg. Zde se už třeba mít se na pozoru a myslet na to, že může zvyšovat krevní tlak.

Synefrin je účinnou složkou spalovačů.

Karnitin

Karnitin je aminokyselina, kterou si tělo dokáže vyrobit i samo, ale přijímáme ji i z potravy. Naše tělo obsahuje v průměru 20 g karnitinu. Nejvíce karnitinu se nachází v tmavém mase, zejména v hovězíma divočině. Na to, abys přijal 1 gram karnitinu ze stravy, bys ale musel jíst hodně tohoto masa. Mnohem jednodušší a zdravější je jeho přijímání z doplňků výživy.

Jak funguje? Karnitin dokáže transportovat tuky do mitochondrií, kde je tělo využívá jako okamžitý zdroj energie. I díky tomu šetří svalový a jaterní glykogen, a tím ti umožňuje podat delší a intenzivnější tělesný výkon. Mezi jeho další výhody patří zlepšování kvality kostí, posiluje imunitu a u mužů zlepšuje kvalitu a množství spermií.

Denní dávka karnitinu by se měla pohybovat od 500-2000 mg. Karnitin je třeba užívat pravidelně.

CLA

CLA je zkratka pro konjugovanou kyselinu linolovou. Je to mastná kyselina, která zabraňuje vstřebávání tuků z potravy. Denní dávka by se měla pohybovat v rozmezí 3200-6400 mg spolu s jídlem rozdělenána 2-3 dávky. Je dokázáno, že vyšší dávky nenavyšují účinnost, takže nemá smysl to s CLA přehánět. CLA je vhodná zejména prodlouhodobé užívání, protože její efekt není okamžitý, ale trvá několik týdnů, než začne účinkovat.

HCA

HCA je zkratka pro kyselinu hydroxycitrónovou. Tato látka potlačuje přeměnu sacharidů na tuky. Kromě toho má také antikatabolické vlastnosti a potlačuje chuť k jídlu. Denní dávka je 3x denně po 500 mg alespoň 30-60 minut před jídlem.

Zelená káva a zelený čaj

O těchto dvou látkách je zvykem říkat, že nefungují. To ale není pravda. Některé složky zeleného čaje (EGCG) dokáží zvýšit výdej energie až o 5 % a při užívání s kofeinem se toto číslo ještě výrazně navyšuje. Denní dávka EGCG by měla být maximálně 500 mg.

Účinná látka v zelené kávě se jmenuje kyselina chlorogenová. Kromě podpory spalování tuku pozitivně působí na zdraví srdce a snižuje krevní tlak. Denní dávka je 120-300 mg.

Zelený čaj obsahuje EGCG.

Kapsaicin

Tuto látku znáš z chilli papriček. Má termogenní účinky, a při jejím užívání před tréninkem se zvyšuje využití tuku na okamžitý zdroj energie. Má rychlý nástup účinku a krátce po požití začneš pociťovat návaly tepla.

Kromě zlepšení spalování tuku je i velmi silným antikarcinogenem.

Kapsaicin pochází z chilli papriček.

Pokud si stále nedokážeš vybrat ten správný spalovač, zde je pár tipů:

Fat Burner Termobooster od výrobce Best Nutrition

Tento komplexní spalovač tuku patří mezi nejprodávanější spalovače na českémtrhu. Obsahuje až čtyři složky, jejichž účinky se vhodně doplňují - karnitin, zelený čaj, kofein a synefrin. Má hlavně stimulační účinky a hodí se nejen pro začátečníky, ale i pokročilé sportovce.

Nitro Tech Ripped od výrobce Muscletech

Toto není klasický spalovač, ale protein zkombinovaný s látkami podporujícími odbourávání tuků. Hodí se zejména do diety. V jedné dávce zabezpečíš tělu kromě 30 g kvalitních bílkovin i karnitin, CLA, extrakty ze zelené kávy a zeleného čaje, a také šípkový extrakt. Skvěle se hodí v dietě namísto klasického proteinu na ještě větší podporu spalování tuku.

Carnitine 2000 od Best Nutrition

 Carnitine 2000 je jednoduchý doplněk výživy. Obsahuje pouze karnitin. Dvěma tabletkami dokážeš plně pokrýt potřeby svého těla. Pro srovnání - abys přijal stejné množství karnitinu, musel byssníst více než 7 kilogramů kuřecího masa.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak si vybrat předtréninkovou pumpu a stimulanty?

Jak si vybrat předtréninkovou pumpu a stimulanty?

Předtréninkové pumpy, jinak nazývané ve fitness žargonu i jako předtréninkovky či nakopávače jsou doplňky, které ti dokáží přinést řadu benefitů. Prvním je zvýšení nabuzení do tréninku, což se hodí zejména ve dnech, kdy se na trénink netěšíš nebo nemáš dostatek energie na kvalitní odcvičení všech cviků. Druhým je nepřímé zvětšení svalů a zlepšení silových výkonů. Podobnými produkty jsou i stimulanty.

Jak si vybrat z náhrad steroidů?

Jak si vybrat z náhrad steroidů?

Náhrady steroidů jsou ve světě doplňků výživy špičkou ledovce. Nepatří mezi základní doplňky výživy, a sáhnout by si po nich měl až tehdy, pokud máš výborně zvládnutý trénink, techniku cviků, jídelníček a základní suplementaci sestávající z proteinu, kreatinu, vitamínů, minerálů a kloubní výživy.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA