loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Jak si vybrat z náhrad steroidů?

Jak si vybrat z náhrad steroidů?

Doplňky výživy

05.04.2018

Prečítané: 14838x

Náhrady steroidů jsou ve světě doplňků výživy špičkou ledovce. Nepatří mezi základní doplňky výživy, a sáhnout by si po nich měl až tehdy, pokud máš výborně zvládnutý trénink, techniku cviků, jídelníček a základní suplementaci sestávající z proteinu, kreatinu, vitamínů, minerálů a kloubní výživy.

Vznikly zejména proto, že steroidy - jak jistě víš - jsou zakázané látky, které mohou mít silné vedlejší účinky. Na jedné straně od nich můžeš sice čekat silné účinky jako růst svalů a úbytek tuku, je třeba počítat i s tím, že svému tělu můžeš vážně uškodit. Náhrady steroidů jsou látky, které by měly mít podobný efekt jako steroidy, ale bez nepříjemných vedlejších účinků. Je jasné, že tento efekt nebude tak silný jako při steroidech (kdo by pak vůbec užíval steroidy, že?). Ale pokud chceš být přirozenýa přitom podpořit rozvoj svalstva, mohou ti pomoci dosáhnout tvého cíle.

Jaké látky se nacházejí v náhradách steroidů?

Ekdysteroidy

Ekdysteroidy jsou polyhydroxylované ketosteroidy, které mají pozitivní vliv na lidské tělo a nárůst svalové hmoty. Jsou strukturálně podobné androgenům. Do třídy ekdysteroidůpatří i ekdysteron či turkesteron, což jsou látky s prokázanými anabolickými účinky. Chovají se podobně jako anabolické steroidy, ale bez androgenního efektu (zvýšený růst ochlupení, zvýšená produkce mazových žláz či hrubnutí hlasu). Kromě anabolického účinku dokáží snižovat hladinu cholesterolu a glukózy v krvi, zlepšují syntézu bílkovin a ochraňují nervové tkáně.

Ekdysteron je znám už více než 50 let. Jeho účinky se začaly zabývat nejdříve ruští vědci poté, co byly zakázány anabolické steroidy a potřebovali najít náhradu těchto látek, která by byla legální. Od té doby se vývoj posunul a dnes je ekdysteron běžně dostupný jako samostatný suplement a jako součást komplexních náhrad steroidů.

Odzkoušená dávka 5 mg ekdysteronu na kilogram hmotnosti se u krys projevila anabolickým efektem. Doporučuje se začít na této dávce a v případě potřeby ji navyšovat. Navyšování dělej postupně a s větším časovým odstupem. Nemůžeš očekávat, že po dvou dnech od zvýšení dávky uvidíš změny. Podrž zvýšené dávkování alespoň 2-3 týdny, a až po tomto období reálné zhodnoť, zda je aktuální dávka dostačující nebo je třeba ji opět navýšit.

D-AA

Tajemně znějící látka je zkratka pro kyselinu d-asparagovou. Je to látka přirozeně se vyskytující v lidském těle. Působí v centrální části mozku a ovlivňuje sekreci několika hormonů, jako je např. luteinizační a růstový hormon.

Kromě toho tato aminokyselina reguluje syntézu testosteronu a pomáhá zlepšovat plodnost u mužů, kteří nemají spermie ve 100 % kondici. Ostatním pomáhá krátkodobě zvyšovat tvorbu testosteronu. Toto navýšení testosteronu přetrvává maximálně 7 dní, a proto je nutné pravidelné dávkování.

Diosgenin

Diosgenin je fytosteroidní sapogenin získávaný z hlíz rostliny Dioscorea villosa (český název je Smldinec chlupatý). Tato rostlina se vyskytuje zejména v severní Americe. Má protizánětlivé a protirakovinné účinky. Ovlivňuje sekreci testosteronu a růstového hormonu, což má za následek zvětšení svalové hmoty, úbytek tělesného tuku, zlepšení regenerace a zvýšení síly. Nejsou známy žádné vedlejší účinky této látky.

ZMA

Tato zkratka představuje patentované spojení tří složek - zinku, hořčíku a vitaminu B6. Nedostatek zinku může být jedním z důvodů nízké hladiny testesteronu. Pravidelným suplementováním ZMA se vyhneš této situaci a zabezpečíš svému tělu nárůst hladiny testosteronu. Pokud užíváš ZMA s ostatními doplňky výživy, zkontroluj, kolik zinku celkově přijmeš za jeden den. Dávka 100 mg zinku je sice neškodná, ale jen v krátkodobém 2 - 4 měsíčním cyklu. Dlouhodobá suplementace s vysokými dávkami zinku (100 mg a více na den) není vhodná.

ZMA jako náhrada steroidů.

Tribulus terrestris

Tribulus terrestris byl prvním komerčním suplementem, který se zaměřoval na zvyšování hladiny testosteronu. Získává se ze stejnojmenné rostliny, v Česku známé jako Kotvičník zemní. V minulosti se využíval zejména na zlepšování vitality muže a zvyšování libida. U každého funguje jinak, někomu citelně pomáhá ve zvyšování síly, a někomu vůbec. Musíš si sám na sobě vyzkoušet, zda ti tribulus zabírá, a pokud ano, neboj se ho zařadit do suplementačního plánu. Tato látka je zcela neškodná, nemá žádné vedlejší účinky. Naopak, má pozitivní účinky na zdraví kardiovaskulárního a močového systému.

Tribulus terrestris je účinný stimulant produkce testosteronu.

Maca

Maca je zelenina, která vypadá jako řepa a přirozeně roste v oblastech, kteréjsou ve výšce 3 500 m.n.m. Její český název je Řeřicha peruánská. V minulosti se používala zejména jako afrodiziakum. Působí stejně na muže i na ženy. U mužů způsobuje zvýšení počtu spermií. Kromě toho chrání mozek před poškozením a zlepšuje zdraví kostí.

Maca může být černá, růžová, žlutá a červená. Ačkoli nezvyšuje přímo hladinu testosteronu, mnozí její uživatelé pociťují její pozitivní účinky i na regeneraci a tréninkový výkon. Je velmi dobrým doplňkem v rámci komplexních náhrad steroidů, kde sice nehraje hlavní roli, ale výborně podporuje účinky ostatních látek.

Maca zlepšuje celkový výkon.

Pokud si stále nedokážeš vybrat tu správnou náhradu steroidů, zde je pár tipů:

Tribulus Terrestris 90% od výrobce Best Nutrition

Tento doplněk obsahuje pouze jednu složku a to tribulus terrestris. Jedna dávka obsahuje 1000 mg této látky. Její užívání se doporučuje zejména mužům po třicátém roce života. Při zvýšeném dávkování 4 tablet denně ti vystačí až na dva měsíce, což je dostatečně dlouhá doba na to, aby si pocítil jeho účinky.

Ecdysterone od výrobce Nutrend

Ecdysterone je suplement, který kromě ekdysteronu obsahuje i l-leucin na ještě silnější podporu růstu nové svalové hmoty. V jedné kapsli se nachází 370 mg extraktu z Rhaponticum carthamoides, a tedy jedna kapsle denně by měla postačovat k tomu, aby si cítil účinky této látky. Díky takto vysoké koncentraci ekdysteronu v jedné tabletě ti jedno balení postačuje až na 4 měsíce užívání.

DAA 1200 od Best Nutrition

DAA 1200 je suplement obsahující v jedné dávce až 1200 mg kyseliny d-asparagové. Má velmi dobrý poměr ceny a účinku. Tento doplněk výživy je naprosto bezpečný a nezpůsobuje žádné vedlejší účinky.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak si vybrat aminokyseliny?

Jak si vybrat aminokyseliny?

Aminokyseliny jsou základním kamenem každé bílkoviny a svalu. Dělí se na tři kategorie: esenciální, neesenciální a semiesenciální. Esenciální jsou ty, které jsou pro náš organismus nepostradatelné a naše tělo si je neumí vyprodukovat. Musíme je přijímat buď z klasické stravy nebo doplňků výživy. Neesenciální jsou nahraditelné a naše tělo si je dokáže samo vyrobit. Semiesenciální aminokyseliny jsou ty, které si tělo dokáže vytvořit, ale ne v dostatečném množství pro jeho potřeby a proto je třeba i doplňování z potravy.

Jak si vybrat kreatin?

Jak si vybrat kreatin?

Kreatin zná skoro každý. Pro lidi, kteří pravidelně cvičí je to jeden z nejzákladnějších doplňků výživy a pro starší generaci je to "zakázaná látka, která ničí ledviny". Pravdou ale je, že kreatin je ve sportu velmi důležitá látka, která tvým svalům dodává energii. Když vykonáváš nějaký cvik, snižuje se ti hladina ATP (adenosintrifosfát). Kreatin obnovuje zásoby ATP ve svalech. Tvoří se v játrech, ledvinách a slinivce (slinivka břišní) z aminokyselin argininu, glycinu a methioninu.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA