loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Jak si udržet zdravé ledviny? Klíčový je pitný režim

Jak si udržet zdravé ledviny? Klíčový je pitný režim

Stravování

03.11.2020

Prečítané: 47x

Problémy s ledvinami jsou zákeřné, protože jsou relativně obvyklé a často se na ně přijde až ve velmi pozdních stádiích poškození. Často je pak nutná buď dialýza nebo transplantace. Profesionální kulturisté mají často poškozené ledviny z toho, jak přetěžují své tělo a užívají anabolické steroidy. V dnešním článku se podíváme na to, jak by měl o ledviny pečovat každý z nás a co by měl dodržovat, aby minimalizoval šanci, že bude mít s nimi v budoucnu problémy.

Jak vypadají a co mají na starosti?

Ledviny jsou párový orgán, který má tvar fazole a velikost pěsti. Její hmotnost je od 120 do 300 gramů a na délku má přibližně 12 cm. Primární funkcí je filtrování odpadních látek z krve. Ty se pak dostanou z těla ven spolu s močí. Udržení zdravých ledvin je pro tělo velmi důležité, neboť fungují jako čistírna tvého těla. Vylučují všechny škodlivé látky a očišťují krev.

Jak si udržet zdravé ledviny? Klíčový je pitný režim

Ledviny také regulují pH v těle, hladinu draslíku a také soli. Produkují hormony, které regulují krevní tlak a tvorbu červených krvinek. Také pomáhají aktivovat tvorbu vitamínu D.

Co můžeš udělat pro zdraví svých ledvin?

Žij zdravě

Zní to jednoduše, ale dodržuje se to těžko. Nicméně, při dodržování zdravého jídelníčku a pravidelném cvičení se snižuje riziko vzniku chronických onemocnění ledvin. Cvičení a správné BMI prospívá tvému ​​krevnímu tlaku. Vysoký krevní tlak má nepříznivé účinky na tvé ledviny, a proto bys měl dbát na to, abys neměl nadváhu a abys měl pravidelný pohyb.

Pokud máš dobrý jídelníček, optimální BMI, pravidelně sportuješ, a i tak máš vysoký krevní tlak, vyhledej lékaře, který ti navrhne léčbu. Neléčený vysoký krevní tlak může z dlouhodobého hlediska způsobit velké problémy nejen s ledvinami, ale i se srdcem a cévním systémem. Kromě toho reguluj příjem soli. Ta se do těla nedostává pouze ze slánky, když si připravuješ jídlo, ale zejména z polotovarů a fast-foodu, který má násobně vyšší dávku soli, než je potřebné.

Cukr

Často se problémy s ledvinami objevují u lidí s cukrovkou. Ledviny jsou nadměrně zatěžované, pokud buňky nedokáží využít cukr a musí pracovat více než obvykle. Kontrola nad hladinou cukru v krvi může snížit riziko jejich poškození.

Jak si udržet zdravé ledviny? Klíčový je pitný režim

Pitný režim

O tom, že bys měl pít dostatek tekutin víš ještě z dětských časů. Přesto mnoho lidí nepije během dne dostatek tekutin. Ledviny potřebují tekutiny, aby mohli správně fungovat a vylučovat toxiny z těla.

Pít bys měl tak často, aby se u tebe nedostavil pocit žízně. Nejlepší je, pokud piješ menší množství v pravidelných intervalech. Jednorázové vypití velkého objemu vody není pro tělo výhodné, neboť i tak nedokáží tvá střeva zpracovat více než 600 ml tekutin za hodinu.

Denně bys měl přijmout přibližně 40-50 ml tekutin na kilogram hmotnosti. To znamená, že 50 kilo vážící člověk by měl vypít minimálně dva litry vody denně. Při vyšší hmotnosti stoupají i nároky těla na tekutiny a 100kilový muž by měl přijmout alespoň čtyři litry tekutin za den. V letních měsících či při vysoké fyzické aktivitě se nároky těla na příjem tekutin ještě zvyšují.

Zejména lidé, kteří měli v minulosti problémy s ledvinovými kameny by měli pít dostatek tekutin, aby se vyhnuli jejich opětovnému vytvoření.

Vyhni se kouření a alkoholu

Kouření ničí cévy, které jsou pro tvé ledviny velmi potřebné. Kromě toho zpomaluje tok krve v cévách a zvyšuje riziko vzniku rakoviny ledvin až o 50 %.

Jaké jsou symptomy poškozených ledvin?

V počátečních fázích problémů s ledvinami se neprojevuje mnoho symptomů. Proto je problém zachytit tento stav a k lékaři se pacienti dostávají často pozdě a s mnohem vážnějšími problémy. Pokud se velmi často cítíš slabě a ospale a jsi bez energie, močení je bolestivé a moč je zpěněná, růžová či až tmavá s obsahem krve, navštiv lékaře, aby ti udělali kontrolu a odběry.

Jak si udržet zdravé ledviny? Klíčový je pitný režim

Závěr

Pokud sis přečetl článek pozorně, tak víš, že o své ledviny se nemusíš přehnaně obávat, pokud žiješ zdravě, pravidelně cvičíš, správně se stravuješ, nekouříš a dodržuješ pitný režim. Platí to nejen u ledvin - snaž se žít zdravě a tvé tělo se ti odvděčí dlouhodobým zdravím a minimem chorob.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zavřené fitko? Zacvičit si můžete jednoduše i doma

Zavřené fitko? Zacvičit si můžete jednoduše i doma

Cvičení v domácích podmínkách bylo ještě před rokem pro většinu z nás nepoužitelné a zbytečné. Nač cvičit doma, když mohu cvičit v plně vybaveném fitku? Aktuální situace nám mění plány a zavření fitness center se týká každého, kdo chodil pravidelně cvičit. Nicméně, neznamená to, že bychom se měli doma zavřít, zapnout Netflix a vykašlat se na celé cvičení a zdravý životní styl. Právě naopak. Vše se dá - s menšími omezeními - dodržovat jako předtím. Sice doma asi nebudeš dělat dřepy s velkými váhami a nebudeš cvičit klasický benchpress, ale i tak je možné kvalitně procvičit všechny svaly.

Mýty a fakta o překyselení organismu. Existuje nebo ne?

Mýty a fakta o překyselení organismu. Existuje nebo ne?

Mnozí jste se určitě setkali s populárním pojmem „překyselení organismu“. Internet nabízí množství informací o tomto slovním spojení, proto je zcela pochopitelné, pokud se v tom nedokážeš sám vyznat. Jedna část lidí do krve obhajuje, jak je překyselení škodlivé a na druhé straně jsou lidé, kteří se drží faktů, vědeckých a biologických poznatků a tvrdí, že překyselení je mýtus. Pojďme se podívat na toto téma z pohledu faktů.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA