loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Arginin pro dříče: hojí rány a pomáhá zvládat namožené svaly

Arginin pro dříče: hojí rány a pomáhá zvládat namožené svaly

Doplňky výživy

29.07.2019

Prečítané: 218x

Arginin je semiesenciální aminokyselina, která je ve fitness světě známá zejména pro zlepšení prokrvení svalstva a na tzv. napumpování svalů při tréninku. Tvé tělo si ji dokáže vytvořit, avšak dodatečná suplementace přináší řadu pozitivních účinků na tvé tělo. A to nejen z hlediska svalového rozvoje, ale i celkového zdraví tvého těla. Účinkem je velmi podobný citrulinu.

Je velmi důležitý pro tvorbu kreatinu, který se syntetizuje v ledvinách, játrech a slinivce z argininu, glycinu a methioninu. V potravinách je nejvíce zastoupený v mase (kuřecí, krůtí, hovězí či vepřové), v mléce a mléčných výrobcích, v dýňových semínkách, vlašských ořeších, arašídech, čokoládě, cizrně, sóji a v čočce.

Arginin pro dříče: hojí rány a pomáhá zvládat namožené svaly.

Účinky argininu

Arginin zvyšuje obsah oxidu dusnatého (NO) v krvi, což má za následek několik pozitivních účinků. Kromě toho, že zlepšuje napumpování svalů, pomáhá zlepšovat krevní oběh, snižuje krevní tlak, uvolňuje tepny a vrací jim pružnost. Má pozitivní vliv na produkci růstového hormonu (HGH) a zlepšuje imunitu. Jeho pozitivní vliv na snižování tlaku si můžeš ověřit i zde.

Arginin také pomáhá zmírňovat erektilní dysfunkci. Dokonce i muži, kteří s ní nemají problém, pociťují pozitivní účinky argininu na erekci, která je delší a kvalitnější. Je to dáno tím, že arginin pomáhá zlepšovat prokrvení a jak vidíš, nefunguje jen na biceps či triceps. Na podporu erekce postačuje již dávka 5 gramů denně. Kromě zlepšení erekce pomáhá i ke zlepšení kvality spermií.

Používá se také na urychlení regenerace po nehodách nebo operacích, protože potlačuje infekce v těle a pomáhá v hojení ran.

Dávkování

Denní doporučená dávka není přesně stanovena a měl bys sám na sobě vyzkoušet, kolik argininu bys měl přijmout, abys pocítil jeho účinky. Začni s dávkou 3-5 gramů před tréninkem a postupně ji navyšuj, dokud nezačne účinkovat. Denní dávka 10-20 gramů je zcela běžná. Arginin zabírá rychle, poločas rozpadu je 75 minut.

Pokud ti malá dávka nezabírá, přidej počet dávek, nikoli její velikost. Čím je dávka větší, tím je její vstřebatelnost nižší. Zajímavostí je i fakt, že účinky argininu prodlužuje antioxidant glutathion, který je dostupný jako samostatný doplněk výživy, nebo jej můžeš přijmout např. z brokolice, zelí nebo z broskví. Užívání glutathionu společně s argininem má synergický efekt, jelikož při suplementaci samotného argininu se přibližně 40 % z přijaté dávky nevyužije.

Arginin pro dříče: hojí rány a pomáhá zvládat namožené svaly.

Vedlejší účinky

Užívání argininu je bezpečné, ale při vyšších jednorázových dávkách (10 gramů a více) se může stát, že ti způsobí bolesti břicha, nadýmání a průjmy. Jinak se není čeho obávat. Pokud se ti objeví některý z těchto nežádoucích účinků, rozděl si původní dávku na dvě menší dávky v průběhu dne a vedlejší účinky by měly zmizet.

Formy argininu

Arginin se prodává ve třech formách. Buď ho najdeš v práškové, tabletové nebo tekuté formě. Nejčastěji se vyskytuje tabletová forma, která se jednoduše a přesně dávkuje, a snadno si můžeš vzít arginin s sebou do fitka a zapít tablety před tréninkem.

Prášková forma je také velmi oblíbená a její výhodou je ještě rychlejší nástup. Nevýhodou je to, že se hůře přenáší než tabletová forma a hůře se dávkuje.

Tekutý arginin je naopak relativně málo rozšířený, ale je výborný, protože má okamžitý nástup, je snadno přenosný a přesně nadávkovaný. Pokud potřebuješ přijmout arginin před tréninkem a nechce se ti zapíjet tablety nebo míchat v šejkru prášek, dokud se rozpustí, bude pro tebe tekutý arginin ideální volbou.

Arginin pro dříče: hojí rány a pomáhá zvládat namožené svaly.

Arginine AKG od Best Nutrition

Příkladem tabletové formy je oblíbený arginin od společnosti Best Nutrition. V balení máš až 240 kapslí, přičemž jedna dávka (4 kapsle) obsahuje až 2,4 gramu argininu. Na začátek zkus brát 2 tablety ráno a 2 před tréninkem. Pokud by se ti zdálo, že nepociťuješ účinky, zvyš dávkování podle návodu až na 4 tablety před tréninkem. Výhodou tohoto argininu je vysoký obsah argininu v tabletách a poměr cena/složení.

Arginine pure AKG od Best Nutrition

Prášková forma argininu od stejné společnosti jako předcházející tabletová forma. Poměr cena/složení je nepřekonatelný, tato forma argininu je jednoznačně nejlevnější v poměru ceny a obsahu argininu. Při dávce 10 gramů argininu na den ti menší balení (250 g+250 g) vystačí téměř na dva měsíce.

AAKG 7500 od Nutrend

Tento tekutý arginin obsahuje v jedné dávce 7,5 gramu argininu, což je na jednu dávku opravdu dost. Pokud potřebuješ s sebou vzít arginin na cesty, nebo nemáš možnost zapíjet tablety či prášek před tréninkem, bude pro tebe ideální volbou. Otevřeš ho, vypiješ a jsi připravený na trénink.

Arginin je suplement, který si určitě oblíbíš. Tréninky s argininem jsou mnohem lepší než bez něj, protože dokážeš svaly mnohem více napumpovat, vypadají větší a plnější a také ti mohou vyběhnout žíly, které si dosud neviděl. Tento efekt je prudce návykový a opravdu stojí za to.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co bys měl jíst pro správnou výživu kostí a kloubů?

Co bys měl jíst pro správnou výživu kostí a kloubů?

Všichni už asi vědí, co by měli jíst, pokud chtějí nabrat svaly nebo pokud chtějí zhubnout. Málokdo se ale zajímá o to, co by měl jíst, aby mu správně fungovaly kosti a klouby, a aby mohl těmi svaly i plnohodnotně hýbat. Pojďme se podívat na to, jaké vitamíny, minerály a také konkrétní potraviny by se měly nacházet v tvém jídelníčku, aby si mohl plnohodnotně cvičit.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA