loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
5 výhod, které vašemu organismu přinese užívání MSM

5 výhod, které vašemu organismu přinese užívání MSM

Doplňky výživy

01.09.2020

Prečítané: 120x

MSM je organická sloučenina síry, která je známá zejména jako látka na podporu zdraví kloubů. Nejznámější je právě jako samostatný suplement nebo jako složka komplexních kloubních výživ. Nicméně, její účinky jsou mnohem komplexnější a tento doplněk výživy bychom neměli přehlížet.

Co je to MSM?

Za zkratkou MSM se ukrývá látka s celým názvem metylsulfonylmetan. Jak už z názvu vidíš, obsahuje síru (sulfonyl). Většina lidí ani neví, že naše tělo obsahuje síru, která je pro naše tělo velmi důležitá. Dokonce až 0,25 % našeho těla tvoří čistá síra, což vůbec není málo. Pokud máš 60 kil, máš v těle 150 gramů síry a 100kilový muž má až čtvrt kilogramu síry ve svém těle.

5 výhod, které vašemu organismu přinese užívání MSM

5 největších výhod užívání MSM

Snížení bolesti kloubů

MSM je prodávaný jako samostatná látka, ale i jako součást komplexních kloubních výživ. Již několik desetiletí se využívá na podporu šlach a kloubů, zejména na zpomalení negativních účinků osteoartritidy. Má silné protizánětlivé a antioxidační účinky, zlepšuje flexibilitu kloubů a tlumí jejich bolest. Užívání MSM má smysl preventivně a i tehdy, když už tyto problémy nastanou. Nicméně, je mnohem rozumnější zařadit MSM do suplementace preventivně, aby problémy s klouby vůbec nenastaly, nebo abychom je tímto dokázali co nejvíce oddálit.

Regenerace pokožky

MSM prokazatelně napomáhá i kvalitě pokožky, vlasů a nehtů. Zvyšuje elasticitu pokožky, snižuje množství vrásek, a dokonce pomáhá i při regeneraci spálené pokožky. Tím, že napomáhá tvorbě keratinu a kolagenu, přímo ovlivňuje kvalitu pokožky, vlasů a nehtů. Díky tomu ti zpevní vlasy a nehty, které se budou méně lámat.

5 výhod, které vašemu organismu přinese užívání MSM

Regenerace svalů

Tato vlastnost je zatím slabě zdokumentována, ale byly pozorovány účinky MSM na regeneraci svalů, resp. na snížení svalové bolesti po tréninku díky protizánětlivým vlastnostem. Vyzkoušej na sobě, zda tyto vlastnosti pociťuješ i ty.

Antioxidační schopnost

O antioxidantu glutathionu jsme si řekli více i v předešlých článcích, a proto už jistě víš, že tento antioxidant pomáhá v boji s volnými radikály, které v těle neustále vznikají. Glutathion patří mezi nejsilnější antioxidanty v našem těle a užívání MSM zvyšuje jeho produkci.

Detoxikace těla

MSM na rozdíl od většiny nefungujících detoxikačních přípravků, jejichž reálná detoxikační schopnost je rovna nule, opravdu funguje a pomáhá tělu zbavit se nepotřebných látek. MSM zlepšuje propustnost buněk, takže se z nich odpadní látky dokážou snadněji vyloučit.

Dávkování

Doporučená denní dávka je 3 000 mg, ale netřeba se bát ani vyšších dávek. Bez problémů můžeš navýšit denní dávku na 6 000 mg. Zejména tehdy, pokud máš vyšší hmotnost nebo potřebuješ silnější účinky. Dávka 3 000 mg denně postačuje většině lidí i na podporu kloubů, ale i na zlepšení kvality pokožky imunity a regeneraci svalů.

5 výhod, které vašemu organismu přinese užívání MSM

Pokud je to možné, rozděl denní dávku na několik menších dávek (tedy 2 - 3x denně). Každou dávku zapij vodou. MSM je velmi dobře rozpustné ve vodě a maximalizuješ tím jeho vstřebávání. Pokud přijímáš denně i vitamín C, přijmi ho spolu s MSM. Tyto látky mají synergický efekt, díky kterému z nich tvé tělo dokáže více profitovat.

Jsou dvě možnosti, jak do těla dostaneš dostatek MSM. Buď pomocí suplementů nebo z potravin. Oba tyto zdroje jsou stejně dobré a studie nezaznamenaly rozdíl v kvalitě či absorpci. Nedostatek MSM mají lidé s nízkým příjmem zeleniny a bílkovin. Už z toho vyplývá, že MSM se nachází zejména v bílkovinných zdrojích, jako např. v mléce, mase (kuřecí, hovězí, vepřové nebo krůtí) nebo ve vejcích. Ze zeleniny je vhodná např. brokolice, špenát, kapusta, cibule, česnek, ale i ořechy, káva a čaj. Nejvyšší obsah MSM má čerstvá tepelně neupravená zelenina. Čím více se tepelně upravuje, tím méně MSM bude obsahovat. Menší část příjmu můžeš dostat do těla i pitím vody z vodovodu.

MSM bys měl přijímat alespoň 6 měsíců v roce. Není problém ani dlouhodobé užívání. Právě naopak, čím pravidelněji ho budeš užívat, tím lépe.

Užívání MSM je zcela bezpečné i při dávkách více než 30 gramů denně. Ne, není to překlep, opravdu, i 30 000 mg denně je pro tělo v pořádku a neměly by se projevit žádné vedlejší účinky. Užívat jej může opravdu každý. Pouze kojící matky a těhotné ženy by pro jistotu měly konzultovat výši dávky se svým lékařem.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co způsobuje svalové křeče a jak proti nim bojovat

Co způsobuje svalové křeče a jak proti nim bojovat

Každý z nás už někdy zažil křeč v noze. Je to velmi nepříjemné a bolestivé. Ačkoliv křeče nejsou významně škodlivé a tělu přímo neubližují, časté křeče mohou negativně ovlivňovat kvalitu života a také omezovat některé druhy sportů či cviků. A to už je stav, který nikdo z nás nechce zažít. V tomto článku si vysvětlíme základní informace o tom, co jsou to křeče, jak a kdy nejčastěji vznikají a co můžeš udělat pro to, abys je vůbec neměl.

Systematicky a zdravě. Jak jednoduše přibrat svalovou hmotu?

Systematicky a zdravě. Jak jednoduše přibrat svalovou hmotu?

Nabírání svalů je cílem většiny z nás. Každý chce vypadat dobře, mít hezké tělo, málo tuku a dostatečnou sílu. Kromě toho, že svaly dobře vypadají, jsou i velmi prospěšné pro naše tělo (např. zpevňování páteře) a také síla s nimi spojená je prakticky využitelná i v běžném životě. Většina lidí teoreticky ví, co by měli dělat, aby svaly konzistentně nabíraly, ale přitom v praxi selhávají. Pojďme si v tomto článku shrnout základní principy, které bys měl dodržovat, pokud chceš konzistentně nabírat kila nové svaloviny.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA