loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
10 faktů o MSM, které byste neměli přehlédnout

10 faktů o MSM, které byste neměli přehlédnout

Doplňky výživy

27.01.2020

Prečítané: 249x

MSM je zkratka pro metylsulfonylmetan, tedy pro látku, která obsahuje síru. Často se mluví o jiných látkách (vitamínech či minerálech), které jsou důležité pro naše tělo, ale o síře neexistuje tolik zmínek. A to je škoda, protože je velmi důležitý minerál pro správné fungování několika procesů v našem těle. Kromě toho je běžným jevem, že velká část populace nemá dostatek síry ve svém jídelníčku a ani nevědí, kde se nachází. Pojďme si tedy o této látce a její důležitosti říct více.

Jaká skupina lidí má největší nedostatek síry v potravě? Jsou to zejména lidé, kteří nemají dostatečný příjem bílkovin. Možná to v našich článcích čteš relativně často, ale bílkoviny jsou opravdu velmi důležité nejen pro růst svalů, ale mají i řadu vedlejších pozitivních účinků na naše zdraví a mělo by být v zájmu každého člověka bez ohledu na to, zda cvičí nebo ne, aby nezakládal celý jídelníček jen na sacharidech a tucích. Sice jsou sacharidová a tuková jídla chutná a levná, ale nedá se na nich stavět zdravý jídelníček a zdravé tělo. Nedostatek síry v těle se projevuje např. bolestmi svalů, únavou, depresemi, stresem či kožními problémy.

10 faktů o MSM, které byste neměli přehlédnout.

10 největších přínosů MSM

  1. MSM je známé zejména pro své pozitivní účinky na kosti a chrupavky. Velmi dobré účinky vykazuje v boji s osteoartritidou a také tlumí bolesti kloubů.
  2. Kromě kloubů pozitivně ovlivňuje i šlachy a vazy, takže je komplexním doplňkem výživy pro zdraví pohybového aparátu. Určitě by ho měl užívat každý sportovec alespoň několik měsíců v roce jako prevenci.

10 faktů o MSM, které byste neměli přehlédnout.

  1. Zlepšuje pohyblivost a flexibilitu těla u lidí s diagnostikovanou osteoartritidou. Tento fakt byl potvrzený několika studiemi. Dobré účinky prokázal zejména v kombinaci s glukosaminem, chondroitin sulfátem a vitaminem D.
  2. Pomáhá v tvorbě kolagenu a keratinu v těle. To je dobrá zpráva zejména pro ženy, které chtějí mít zdravé a pevné vlasy, nehty a pokožku bez vrásek. Většina obsahu síry v těle se nachází právě v těchto částech těla.
  3. Pomáhá léčit kožní problémy. Pokud máš problémy s ekzémy, zkus se nejprve podívat na to, kolik síry přijímáš a zařaď MSM do své suplementace. Možná ti pomůže více, než léky či jiné preparáty od kožní doktorky.
  4. Zmírňuje namožené svaly. Při pravidelném užívání MSM může dojít ke snížení potréninkové svalovice díky protizánětlivým účinkům.
  5. Jeden z nejméně známých faktů o MSM je ten, že může potlačovat chrápání. Neexistuje o tomto účinku mnoho studií, ale vyzkoušej to na sobě a uvidíš, jestli ti to opravdu pomáhá. Nejlepšího účinku vykazují spreje do nosu s obsahem MSM.
  6. Pozitivně ovlivňuje zdraví. A ne jen kosti a klouby, ale celkové zdraví a imunitu těla. Je to dáno zejména faktem, že síra je látkou, z níž se skládá antioxidant glutathion (GSH). Ten pomáhá tělu bojovat s volnými radikály a těžkými kovy a patří mezi nejsilnější antioxidanty v našem těle.
  7. Detoxikace. A teď nemyslíme tu, kterou prezentují reklamy na sociálních sítích, ale tu opravdovou detoxikaci, kterou si tělo řídí samo. Síra zlepšuje propustnost buněk a ty se díky tomu dokáží snáze zbavit nežádoucích látek.
  8. U žen může snižovat bolesti při PMS. K tomuto účinku neexistuje mnoho vědeckých informací, nejlepším řešením je odzkoušení, zda ti to pomůže nebo ne. Mnohé ženy pozorovali při užívání MSM výrazné zlepšení.

Má MSM vedlejší účinky?

MSM je při běžném dávkování bezpečný doplněk výživy a nemá žádné negativní vedlejší účinky. Těhotné a kojící matky by se měli o suplementaci MSM poradit se svým lékařem, aby jim nastavil optimální dávkování.

Jak by si ho měl dávkovat?

Běžná dávka se pohybuje v rozsahu od 3 000 do 6 000 mg na den. Jako prevence je 3 000 mg na den zcela dostačující množství. Při osteoartritidě se dávka může navýšit až na 6 000 mg. Jinak je z preventivních důvodů zbytečné užívat více než 3 000 mg denně.

10 faktů o MSM, které byste neměli přehlédnout.

MSM vždy zapij vodou a pokud je to možné, rozděl si jednu větší dávku na dvě menší dávky (např. ráno a večer). Pokud chceš zlepšit pozitivní efekt, přidej k MSM i vitamin C. Tyto látky mají spolu synergický efekt.

Přirozené zdroje

Kromě suplementu můžeš sáhnout i po bílkovinných zdrojích jako např. vejce, mléko, maso či ryby. Dobrým zdrojem je i klasický vývar z kostí a masa. Z jiných zdrojů jsou vhodné např. brokolice, kapusta, více druhů zrn, špenát, česnek, cibule, káva, čaj či dokonce i pivo.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co bys měl jíst pro správnou výživu kostí a kloubů?

Co bys měl jíst pro správnou výživu kostí a kloubů?

Všichni už asi vědí, co by měli jíst, pokud chtějí nabrat svaly nebo pokud chtějí zhubnout. Málokdo se ale zajímá o to, co by měl jíst, aby mu správně fungovaly kosti a klouby, a aby mohl těmi svaly i plnohodnotně hýbat. Pojďme se podívat na to, jaké vitamíny, minerály a také konkrétní potraviny by se měly nacházet v tvém jídelníčku, aby si mohl plnohodnotně cvičit.

Chybí vám hořčík? 6 příznaků, kterými ho tělo žádá

Chybí vám hořčík? 6 příznaků, kterými ho tělo žádá

Hořčík patří mezi minerály, které jsou velmi důležité pro život a zdraví člověka. Je potřebný pro tvé svaly, kosti, klouby a centrální nervový systém. Hořčík hraje roli u více než třech stovkách metabolických reakcí v těle, jako např. syntéza DNA, přenos nervových signálů, syntéza bílkovin či funkce srdce.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA