loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Zastavte vrásky: kolik pít vody a jaký je ideální příjem tekutin?

Zastavte vrásky: kolik pít vody a jaký je ideální příjem tekutin?

Zdraví a krása

10.07.2019

Prečítané: 127x

Voda je pro naše tělo nejdůležitější látka. Bez ní by neexistoval život. Vždyť většinu našeho těla tvoří voda. Kolik procent přesně? Záleží zejména na tvém věku, ale u dětí je to přibližně 75 % a u starších lidí to může být jen 45 %. Čím jsi starší, tím je toto procento nižší.

Dávej pozor zejména v létě!

Většina vody během dní s průměrnou teplotou odejde z těla močením, dýcháním a přes kůži. Pocením odchází v těchto dnech asi jen 4 % z celkového objemu vody. Nicméně, během letních měsíců a velkých veder to může být mnohem více a může se stát, že během těchto horkých dní vypotíš více vody, než jí vyloučíš močí.

Pitný režím.

Během léta je třeba si dát zvýšený pozor na to, aby nedošlo k dehydrataci. Ta se projevuje celkovým oslabením organismu, křečemi, zvýšením teploty, pocity zvracení, oslabením kognitivních funkcí, bolestmi hlavy a vysušováním pleti.

Jaký je optimální příjem tekutin?

Jak jistě tušíš, tento údaj je velmi závislý na mnoha faktorech, jako např. pohlaví, hmotnost, množství svalové a tukové hmoty, venkovní teplota, množství oblečení, hormonální stav těla, tělesná aktivita atd. Podle některých vědců by se optimální příjem tekutin měl pohybovat mezi 40-50 ml na jeden kilogram hmotnosti. Samozřejmě, je to jen velmi orientační číslo a určitě je třeba přizpůsobit se okolním podmínkám, neboť v létě vypiješ určitě výrazně více vody než v zimě. Výborným indikátorem toho, zda piješ dostatečné množství vody, je i barva moči. Tvoje moč by měla být průhledná. Pokud není, měl bys pít více.

Pitný režim.

Vhodné zdroje tekutin

Nejlepším zdrojem tekutin je jednoznačně obyčejná nebo slabě mineralizovaná voda. A do ní můžeš už přidat cokoli, co ti vyhovuje - citron, okurku, mátu nebo limetku. Dobrou volbou mohou být i čaje. Zde si dávej pozor na to, jaký typ čaje piješ, neboť některé druhy čajů by se neměly pít ve velkém množství, a černé a zelené čaje bys neměl pít alespoň 4-5 hodin před spaním.

Pokožka, vrásky a nedostatek tekutin

Zkus si tipnout, jaký je největší orgán člověka. Myslím, že většina lidí se zde splete a nebude vědět správnou odpověď. Největším orgánem v našem těle je kůže. Ta má ochrannou, termoregulační, senzorickou a imunitní funkci. Obsahuje asi 30 % vody a pomáhá tělu udržovat vodu v těle. Tvoří bariéru mezi vnějším prostředím a naším tělem a zabraňuje pronikání mikroorganismů do těla.

Pitný režím.

Většinu kůže tvoří kolagen, který jí dodává elasticitu. Po dosažení dvacátého roku života se množství kolagenu snižuje přibližně o 1,5 % za rok, a proto se ztrácí i elasticita kůže a dochází k tvorbě vrásek.

Stárnutí, tvorba vrásek

Každý chce vypadat dobře, mladě a svěže, avšak stárnutí se nejvíce podepisuje na naší tváři a na množství vrásek. Zde je velmi důležité dodržovat správný pitný režim. Pokud totiž dojde k tomu, že tělo má nedostatek vody, vezme ji odevšad, včetně vnitřních orgánů a také z kůže. Díky tomu může dojít k poškození buněk a to může způsobit tvorbu vrásek.

Stárnutí pokožky se děje vlivem vnějších a vnitřních faktorů. Vnitřní jsou fyziologické procesy, jejichž výsledkem je tenká, suchá a vrásčitá kůže. Vnější faktory představují vlivy prostředí jako např. znečištění ovzduší, kouření, nesprávná strava a vystavování se slunečnímu záření. Právě dlouhodobé vystavování se vlivu slunečního záření (UV záření) má největší vliv na stárnutí tvé pokožky.

Velmi zajímavá studie vznikla v USA ve státě Ohio. V ní porovnávali dvojčata a kvalitu jejich pokožky a zjišťovali, jaké faktory nejvíce ovlivňují stárnutí pokožky. Jelikož jsou dvojčata geneticky v podstatě totožná, jsou skvělým materiálem pro porovnávání. Tato studie zjistila, že největší vliv na stárnutí pokožky má vystavování se slunečnímu záření, užívání antidepresiv, kouření a také nadváha.

Pitný režim.

Pitný režim a vrásky

O vlivu pitného režimu na kvalitu pokožky, resp. množství vrásek neexistuje mnoho vědeckých studií a je to zatím velmi málo prozkoumaná oblast. Tyto studie musí být prováděny dlouhodobě a nevěnuje se jim dostatek pozornosti. Nicméně, tato studie je velmi zajímavá. Skupinu 49 mladých žen rozdělili na dvě skupiny. Jedna skupina byly ženy, které přijímaly denně méně než 3,2 litru tekutin a ve druhé skupině byly ženy, které přijímaly více než 3,2 litru tekutin. Druhé skupině ještě přidali během studie v průměru 2 litry vody navíc na den a v odstupu dvou týdnů prováděli měření na jejich kůži.

Výsledkem bylo zjištění, že větší příjem tekutin působil pozitivně na fyziologii pokožky, její hydrataci a biomechanické vlastnosti. Pokud tedy chceš pěknou, elastickou a zdravou kůži, pij dostatek vody a vyvaruj se dehydrataci.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Co jsou kalorie a jak je uhlídat i bez kalkulačky?

Co jsou kalorie a jak je uhlídat i bez kalkulačky?

Kalorie jsou velmi skloňovaným slovem nejen ve fitness komunitě, ale i mezi necvičícími lidmi. Často jsou proto slyšet otázky jako „kolik kalorií má tento koláč?“ nebo „kolik kalorií spálím, pokud budu hodinu bruslit?“. Většina lidí se dokáže alespoň průměrně orientovat v problematice kalorií, ale pojďme se na toto téma podívat detailněji. Tento článek není jen pro začátečníky, ale i pokročilý cvičenec zde jistě najde nové informace.

Chceš vědět, jak na hezký zadek? Vyzkoušej tuto sestavu

Chceš vědět, jak na hezký zadek? Vyzkoušej tuto sestavu

Plný, tzv. „vydřepovaný“ zadek je fenoménem posledních let. Nikdy předtím se ženy (ale i muži) nesnažili o dosažení svalnatého zadku, jako je tomu dnes. Dokonce i na kulturistických soutěžích se v minulosti dával mnohem menší důraz na tuto partii. Pojďme se podívat na základní fakta o tréninku zadku, a také si ukážeme některé základní cviky, které ti pomohou vybudovat pevné pozadí.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA