loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Vše, co potřebujete vědět o Taurinu

Vše, co potřebujete vědět o Taurinu

Vysvětlení pojmů

02.10.2019

Prečítané: 485x

Taurin (beta-aminoetansulfánová kyselina) je organická kyselina s obsahem síry, která se přirozeně nachází v tvém těle. Nachází ve vysokých koncentracích v srdci, svalech, mozku a očích. Lidské tělo si ho dokáže syntetizovat z methioninu a cysteinu. Je velmi dobře rozpustný ve vodě a často se nachází v energetických nápojích. Patří mezi nejzastoupenějším aminokyselinám nejen v lidském těle, ale u všech savců.

Taurin je pro některá zvířata esenciální látka, neboť si ji sama nedokáží syntetizovat. U lidí to neplatí, avšak s rostoucím věkem jeho produkce klesá. Deficit taurinu se vyskytuje velmi zřídka.

Nachází se např. v mase, rybách a mléčných výrobcích. V rostlinných zdrojích se nachází jen velmi omezeně a u veganů v potravě úplně absentuje.

Vše, co potřebujete vědět o Taurinu.

Pozitivní účinky taurinu

Taurin a diabetici

Pomáhá regulovat a snižovat hladinu cukru v krvi, což je dobrá zpráva pro diabetiky, ale i pro běžné lidi a zejména sportovce. Zajímavý je fakt, že u lidí s cukrovkou se často vyskytuje nízká hladina taurinu. Už z toho je zřejmé, že existuje jistý vztah mezi taurinem a cukrovkou 2. typu.

Kardiovaskulární systém

Taurin je důležitý i pro zdraví kardiovaskulárního systému a snižování rizika vzniku tohoto typu onemocnění. Taurin snižuje krevní tlak tím, že zmírňuje odpor oběhu krve v těle zvyšováním elasticity tepen. Díky tomu dokáže srdce snadněji pumpovat krev do celého těla. Pomáhá udržovat rovnoměrný tep, snižuje záněty a zbytnění tepen. Snižuje také hladinu cholesterolu a triglyceridy v krvi.

Vše, co potřebujete vědět o Taurinu.

Centrální nervový systém, antioxidant, zlepšování zraku a sluchu

Podporuje funkci centrálního nervového systému (CNS), kdy funguje i jako neurotransmiter.

Taurin má ochranné účinky na buňky a také se v těle chová částečně jako antioxidant. Některým lidem zlepšuje zrak a sluch a pomáhá snižovat projevy epilepsie. Kromě toho zajišťuje tvorbu žlučových solí, které mají důležitou roli v trávení.

Zlepšení síly a vytrvalosti

Je známo, že taurin je používaný pro zlepšení sportovního výkonu. Funguje tak, že ovlivňuje funkci svalů, aby dokázali pracovat déle a výkonněji a tím oddaluje vyčerpání.

Tato studie sledovala vliv přijímání taurinu dvě hodiny před tréninkem, resp. sportovním výkonem. Každý, kdo byl zapojený do tohoto testu, byl trénovaný atlet. Výsledkem pozorování bylo zjištění, že skupina, která dostávala taurin, dokázala v 3 km běhu zlepšit svůj čas o 1,7 %.

Nicméně, taurin není suplement jen pro vytrvalostní sportovce. V této studii byli muži rozděleni na dvě skupiny - jedna dostávala placebo a druhá dostávala 50 mg taurinu na kilogram hmotnosti (např. 80kilový muž dostal 4 000 mg, tj. 4 gramy taurinu na den). Následně pozorovali vliv taurinu na jejich silové výkony v posilovně. Skupina, která dostávala taurin, vykázala zvýšení síly a snížení svalové horečky, kreatinkinázové aktivity a oxidačního poškození.

Vše, co potřebujete vědět o Taurinu.

Taurin - vhodný i do diety?

Kromě zvýšení síly a vytrvalosti byly během užívání taurinu zaznamenané jeho účinky na snižování tělesné hmotnosti, což je dobrá zpráva pro lidi, kteří chtějí taurin využívat i během diety. Toto tvrzení potvrzuje i tato studie. Taurin prokazatelně zlepšuje spalování tuků během tréninku až o 16 %. Díky jeho suplementaci tělo více využívá tuky jako zdroj energie. Tento výsledek byl prokázaný při dávce 1,66 gramu taurinu na den, přičemž sportovci ji dostali hodinu před tréninkem.

Taurin a křeče

Tímto jeho použití v tréninku nekončí. Mezi jeho další vlastnosti patří snižování rizika vzniku svalových křečí. Někteří lidé mívají obrovské problémy s křečemi v lýtkách nebo nohách, a často nedokáží přijít na to, jak se jich vyvarovat. Zkus kromě ostatních osvědčených rad zařadit taurin do svého suplementačního plánu. Není to nejsilnější pomocník v boji proti křečím, ale pokud ti nic jiného nezabírá nebo chceš ještě posílit účinky ostatních látek, dej si taurin hodinu před tréninkem.

Dávkování

Již při 500 mg dávce by si mohl pociťovat první účinky, ale nejlepší účinky se projeví při denní dávce 2-3 gramy na den. Tato dávka je naprosto bezpečná a dokonce ani výrazné překročení této dávky nezpůsobuje vedlejší účinky. Při nadměrném užívání taurinu se z těla dostane ven močí.

Na pozoru by se měli mít jen lidé, kteří mají problémy s ledvinami. V případě onemocnění ledvin konzultuj užívání taurinu se svým lékařem.

Taurin se nejčastěji prodává ve formě prášku nebo tablet. Obě formy jsou pro sportovce vhodné a mají stejné účinky. Výhodou práškové formy může být rychlejší nástup účinku a nižší cena. Suplementace by měla probíhat dlouhodobě a pravidelně, protože taurin se v těle neukládá. U vegetariánů a veganů je suplementace taurinu ještě důležitější než u lidí konzumujících maso.

Autor: Mgr. Ľuboš Lištinský • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Vše, co potřebujete vědět o BCAA

Vše, co potřebujete vědět o BCAA

Jak asi víš, existuje dvacet základních aminokyselin. Z toho méně než polovina, devět aminokyselin, jsou esenciální aminokyseliny. To jsou ty, které si tělo nedokáže vytvořit samo, ale musíš je přijímat ze stravy. A z toho jsou BCAA (z anglického Branched Chain Amino Acids) tři esenciální aminokyseliny - leucin, isoleucin a valin. Jsou to aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. Nejčastěji mají BCAA v suplementech poměr 2:1:1, ale běžně jsou dostupné i v poměru 4:1:1 až 8:1:1.

Vše, co potřebujete vědět o Glutaminu

Vše, co potřebujete vědět o Glutaminu

Glutamin patří mezi často využívané doplňky výživy. Většina lidí ho užívá zejména kvůli podpoře růstu svalové hmoty. Věděl jsi o tom, že glutamin má ještě mnohem více pozitivních účinků? V tomto článku si řekneme více o tom, co je to glutamin, jaké má účinky, na co se využívá v medicíně a dozvíš se i to, jak bys ho měl správně dávkovat.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA