loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Vše, co potřebujete vědět o Glutaminu

Vše, co potřebujete vědět o Glutaminu

Vysvětlení pojmů

03.09.2019

Prečítané: 161x

Glutamin patří mezi často využívané doplňky výživy. Většina lidí ho užívá zejména kvůli podpoře růstu svalové hmoty. Věděl jsi o tom, že glutamin má ještě mnohem více pozitivních účinků? V tomto článku si řekneme více o tom, co je to glutamin, jaké má účinky, na co se využívá v medicíně a dozvíš se i to, jak bys ho měl správně dávkovat.

Co je to glutamin?

Glutamin je podmíněně esenciální aminokyselina. Je stavební látkou bílkovin a je velmi důležitou částí imunitního systému. Existuje ve dvou formách jako l-glutamin a d-glutamin. Glutamin, který se nachází v potravinách a suplementech, je l-glutamin. D-glutamin není tak důležitý pro tvé tělo jako l-glutamin.

Tvé tělo l-glutamin dokáže vyrobit samo, avšak někdy jsou potřeby těla na glutamin větší, než jeho produkce. Právě proto je glutamin podmíněně esenciální aminokyselina - neboť v některých situacích (onemocnění nebo zranění) ji musíme do těla přijímat z jiných zdrojů. V těchto situacích, kdy tělo nemá dostatek glutaminu, dokáže sáhnout na zásoby bílkovin (a tedy i na tvé svaly) a způsobit rozpad těchto bílkovin, aby naplnilo své potřeby.

Glutamin je nejhojněji se vyskytující aminokyselina v krvi a kosterním svalstvu. Tvoří se ve svalech a pak se krví transportuje k orgánům.

Vše, co potřebujete vědět o Glutaminu.

Funkce glutaminu

Zdraví střevního systému a imunita

Glutamin hraje důležitou roli i ve zdraví střevního a imunitního systému. Možná jsi o tom už slyšel, ale střevní systém tvoří velmi důležitou část našeho imunitního systému. Je to i z toho důvodu, že v tvých střevech jsou biliony bakterií, které mají vliv na tvůj imunitní systém.

Až 30 % celkového glutaminu v těle využívají střeva, což vypovídá o tom, že glutamin je pro zdraví střev opravdu velmi důležitou látkou. Slouží tedy i jako palivo pro střevní a buňky imunitního systému tvého těla. Tyto buňky využívají glutamin jako zdroj energie spíše než glukózu.

Jedna z nejdůležitějších funkcí střeva je zabránění migrace bakterií a toxinů do zbytku břišní dutiny. Nedostatek glutaminu v těle může vést k oslabení této funkce. Glutamin je také velmi důležitý pro zajištění růstu a udržení střevních buněk.

Vše, co potřebujete vědět o Glutaminu.

Růst svalů, zlepšení síly a využití při dietě

Glutamin nepatří mezi ty hlavní suplementy, jejichž úkolem je rapidní zvýšení síly a s tím spojené i nabírání nové svalové hmoty. Na to existují mnohem účinnější doplňky výživy jako např. kreatin, protein, předtréninkové nakopávače apod. Nicméně, i v tomto procesu je prospěšný, neboť podle některých studií zmírňuje po tréninku namožené svaly a pomáhá v regeneraci. Díky tomu se dříve zotavíš z tréninku a můžeš jít odpočatější na další trénink.

Výhodou glutaminu je to, že redukuje chuť na sladké. Díky tomu se hodí i při dietě, kdy ti pomůže snadněji překonat období, kdy máš problém odolat sladkostem.

V medicíně při léčbě

V období, kdy má tělo popáleniny nebo jiné zranění se hladiny glutaminu v krvi snižuje a měl by se doplňovat. Glutamin se využívá např. u lidí, kteří jsou po chirurgických zákrocích, zraněních, popáleninách, transplantaci kostní dřeně, léčbě AIDS či při chemoterapii.

Dusík je velmi důležitá látka v těle, protože je nezbytný pro hojení ran a přibližně třetina dusíku v těle pochází právě z glutaminu. Při velkých popáleninách se běžně pacientům podává glutamin intravenózně.

Suplementace glutaminu může prokazatelně vést ke zlepšení imunitního systému, snížení infekcí a také ke dřívější rekonvalescenci po operacích.

Vše, co potřebujete vědět o Glutaminu.

Ve kterých potravinách se nachází glutamin?

Glutamin se nachází zejména v živočišných potravinách. K většině potravin neexistuje přesná informace o obsahu glutaminu. Nicméně, téměř každá potravina, která má vyšší obsah bílkovin, může být potenciálním zdrojem glutaminu. Zjednodušeně řečeno, pokud budeš dbát na to, abys ze stravy přijal dostatek bílkovin, přijmeš pravděpodobně i dostatek glutaminu.

Ten se sice nachází také v rostlinných zdrojích, ale je ho tam výrazně méně. I proto je doplňování glutaminu velmi důležité pro vegetariány a vegany, kteří mohou mít problém s jeho dostatečným příjmem ze stravy.

Nachází se např. v mléce, vejcích a také v syrovátkových a kaseinových proteinech. 100 g vajíčka obsahuje 0,6 gramu glutaminu. V jednom vajíčku je tedy přibližně 0,3 gramu glutaminu. Hovězí maso obsahuje až 1,2 gramu glutaminu na 100 gramů, v mléce najdeš 0,3 gramu glutaminu na 100 gramů a v tofu až 0,6 gramu glutaminu na 100 gramů. Bílá rýže má stejný obsah glutaminu jako mléko a kukuřice má o trochu více, tedy 0,4 gramu glutaminu na 100 gramů.

Vše, co potřebujete vědět o Glutaminu.

Dávkování

Denní dávka glutaminu by neměla být menší než 5 gramů, jelikož obecně nemá smysl dávkování aminokyselin v jednotkách gramů (1-2 gramy). Je to i zcela logické. Pokud sníš 200 gramů hovězího masa, přijmeš do těla přibližně 2,5 gramu glutaminu. Proč bys tedy měl užívat práškový glutamin v množství jeden či dva gramy? Je to velmi malé množství a účinek ani nepocítíš. Začni na dávce alespoň 5 gramů, ale nemusíš se bát ani dávek 10-20 gramů na den.

Užívání glutaminu je naprosto bezpečné, protože je to tělu přirozená látka. Dokonce ani při dlouhodobém dávkování více než 40 gramů denně nebyly pozorovány žádné negativní účinky. Při extrémních dávkách glutaminu se mohou dostavit problémy jako pálení žáhy, závratě a bolesti žaludku.

Suplementováni glutaminu je vhodné zvláště pokud cítíš, že budeš nemocný, nebo i tehdy, když tě již nějaká choroba přemohla. Dokáže pak výrazně potlačit chorobu a zastavit ji už v začátku.

Autor: Ing. Monika Petrovčinová • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Vše, co potřebujete vědět o HMB

Vše, co potřebujete vědět o HMB

HMB je suplement, o kterém mnozí slyšeli a evidují, že něco takového existuje, ale nevědí o něm téměř nic a většina lidí ho nikdy nevyzkoušela. A to je velká škoda. Ano, je pravda, že nepatří mezi nejzákladnější suplementy jako např. protein, kreatin nebo vitamíny, ale má prokazatelné pozitivní účinky, které se ti hodí nejen v období nabírání svalové hmoty, ale zejména během diety. V tomto článku se dozvíš všechny potřebné informace o HMB, o jeho účincích na tělo, o zdrojích HMB z potravin a o tom, jak ho správně dávkovat.

Vše, co potřebujete vědět o ZMA

Vše, co potřebujete vědět o ZMA

ZMA je suplement, který se vzhledem ke svému složení řadí do kategorie vitamínů a minerálů. Kromě toho, že se používá na podporu růstu svalové hmoty a síly, je vhodný i na budování imunity a pevného zdraví.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA