loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Proč jsou chia semínka tak oblíbená?

Proč jsou chia semínka tak oblíbená?

Stravování

24.05.2018

Prečítané: 1218x

Odpověď na tuto otázku je velmi jednoduchá: protože jsou super! Opravdu, chia semínka patří právem mezi tzv. „superfoods“. Slovem superfoods se označují potraviny, které mají pozitivní účinek na naše zdraví. Většinou jsou to potraviny v přírodní raw formě, které obsahují vysokou koncentraci vitaminů, minerálů, antioxidantů či vlákniny. A chia semínka splňují všechny tyto parametry.

Nutrič hodnoty

Chia semínka patří mezi nejzdravější potraviny, které známe. Jsou sice velmi malé, ale nutričně výživné. Jsou bohaté na vlákninu, vitaminy, minerály a omega-3 nenasycené mastné kyseliny.

100 gramů chia semínek obsahuje:

  •  490 kalorií
  •  44 g sacharidů
  •  15,7 g bílkovin
  •  30,7 g tuku
  •  38 g vlákniny

Kromě toho obsahují hodně vápníku, fosforu, manganu, antioxidantů, vitaminů A, B, D a E, síry a železa. Neobsahují lepek, díky čemuž si je mohou pravidelně dopřát i lidé trpící celiakií.

Chia semienka potláčajú apetít.

Jaké jsou další výhody jejich konzumace?

Díky vysokému obsahu omega-3 mastných kyselin snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. S tím je spojeno i zlepšení zdraví srdce a celého kardiovaskulárního systému. Kromě toho potlačuje vznik cukrovky a dyslipidémií, což jsou metabolická onemocnění spojenás poruchou syntézy nebo odbourávání lipoproteinů. Několika výzkumy byly prokázány i jejich protirakovinné účinky, zejména ve spojení s rakovinou prsu a děložního čípku.

Chia semínka patří mezi potraviny s nejvyšším obsahem antioxidantů. Ničí volné radikály v těle, a tím pomáhají nejen celkovému zdraví, ale konkrétně i pokožce, nehtům a vlasům a oddalují stárnutí pleti a vznik vrásek.

Kromě antioxidantů mají i vysoký obsah vlákniny. Pokud se podíváš na nutriční hodnoty, tak vidíš, že 38 % chia je vlastně čistá vláknina. Na tu mnoho lidí nemyslí při skladbě svého jídelníčku, ale je pro naše tělo velmi potřebná. A zvláště pro lidi, kteří se věnují cvičení, a mají zvýšený příjem bílkovin a hlavně tmavého masa. Pokud si chceš udržet zdravý trávicí systém, měl bys přijmout denně 10-13 gramů vlákniny na každých 1000 kalorií, které přijmeš. Kromě toho vláknina mírně vyrovnává hladiny cukru v krvi a udržuje v rovnováze střevní mikroflóru.

Potlačuje apetit. Jak? Zase je to díky vláknině. Tím, že naváževodu, zvětší svůj objem v žaludku a dostaví se moment nasycení dříve, než stihneš sníst další kalorie. Jak jistě víš, vláknina je velmi důležitá pro tvé tělo, a pokud si nesleduješ její denní příjem a máš problémy s trávením, sleduj příjem vlákniny (např. přes aplikaci MyFitnessPal) a zvyš její denní příjem. Uvidíš, že po několika dnech či týdnech pocítíš zlepšení.

Chia též zpevňují tvé kosti. Mají vysoký obsah vápníku, který přispívá k pevnosti a hustotě kostí, a také bóru, který pomáhá metabolizovat vápník, hořčík, mangan a fosfor prozdravý růst kostí a svalů. Tyto látky jsou také potřebné pro udržování pevných a kvalitních zubů.

Mají i vysoký obsah kyseliny linolové, která pomáhá ve vstřebávání vitaminů rozpustných v tucích, tedy vitaminů D, E, K a A. Obsahují také aminokyselinu tryptofan, která pozitivně ovlivňuje kvalitu spánku a mangan, který zlepšuje vstřebávání vitamínu B1 a H.

Chia semienka sa hodia do pudingu, či želé.

Jak je zařadit do jídelníčku?

Chia semínka nemají skoro žádnou chuť. Vypadají podobně jako zrnka máku, jen jsou o trochu větší. Po namočení do vody nebo jiné tekutiny se jejich objem několikanásobně zvětší a kolem tohoto malého zrníčka se vytvoří průhledný rosolovitý obal. Pokud dáš do sklenice několik lžic chia a zaleješ je vodou, vytvoří se hmota podobná pudinku či želé.

Pokud tedy chceš zařadit chia do potravy, máš několik možností jak na to. Buď je budeš prostě zapíjet vodou, nebo je budeš přimíchávat do nápojů. Díky své konzistenci zpomalují vstřebávání potravin a pomáhají tělu zpracovat látky, které spolu s nimi jdou do žaludku, a získat z nich tak co nejvíce živin. Hodí se tedy i do proteinového nápoje. Můžeš si je dát do džusu, smoothie či čaje.

Dají se využít také v pečení. Sice nedodají zdravým koláčům chuť, ale výrazně vylepší jejich nutriční hodnotu. Díky tomu, že sají vodu se používají i na zahušťování těsta či polevy. Kromě toho se dají použít i na přípravu chia pudinků či džemů.

Jak rozpoznat kvalitní chia semínka od těch nekvalitních?

Dnes už není třeba chia hledat jen v obchodech se speciální výživou, ale jsou dostupná často i ve větších supermarketech. To je sice pohodlné, ale je třeba si dát pozor i na to, jaká je jejich kvalita. Dobrá chia se dají rozeznat od špatných velmi snadno. Pokud se podíváš přes obal na semínka, měly by být všechny přibližně stejně velká, neměly by být v balení výrazně menší či větší semínka. Rovněž musí být všechny buď černá, hnědánebo bílá. Určitě se vyhni balením, kde jsou červená semínka. To, že jsou červená značí, že jsou ještě nedozrálá. Chia jsou stále ještě velmi čistě pěstovanáa při jejich pěstování se nepoužívají pesticidy.

Chia semienka sú nutričnou bombou.

Závěr

Teď už víš asi vše důležité o chia semínkách a jejich výhodách. Jsou něco jako nutriční bomba, a určitě bys je měl alespoň vyzkoušet. Snadno si ně zvykneš a tvé tělo se ti za to odvděčí pevným zdravím a bezproblémovým trávením.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Avokádo - jedno z nejzdravějších ovocí na světě

Avokádo - jedno z nejzdravějších ovocí na světě

Proč je avokádo u většiny fitness maniaků tak oblíbené? Je to jen proto, že vypadá super na instagramové fotce? Určitě ne. Avokádo se právem řadí mezi nejzdravější ovoce jaké známe. Jen málokteré druhy ovoce jsou tak všestranně využitelné a nutričně bohaté.

Mýty o sacharidech

Mýty o sacharidech

Fitness svět je plný nesmyslných a nepravdivých mýtech o stravě a cvičení. Chválabohu, za poslední roky se s nástupem internetu dá dohledat mnoho vědecky podložených článků a studií, které většinu z nich bez problémů vyvrátí. Pojďme se společně podívat na ty nejrozšířenější mýty o sacharidech.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA