loader black loader black loader product loader white
Avokádo - jedno z nejzdravějších ovocí na světě

Avokádo - jedno z nejzdravějších ovocí na světě

Stravování

26.04.2018

Prečítané: 26118x

Proč je avokádo u většiny fitness maniaků tak oblíbené? Je to jen proto, že vypadá super na instagramové fotce? Určitě ne. Avokádo se právem řadí mezi nejzdravější ovoce jaké známe. Jen málokteré druhy ovoce jsou tak všestranně využitelné a nutričně bohaté.

Odkud se vzalo a která odrůda je u nás běžně dostupná?

Avokádo (Persea americana) pochází z oblastí Mexika a střední Ameriky. Již před více než 10 000 lety ho začali lidé konzumovat pro jeho účinky na zdraví a také jeho afrodiziakální vlastnosti. Do Evropy ho přinesli v 16. století Španělé.

U nás není známo mnoho druhů avokáda, nejběžnější dostupná je odrůda Hass, která se vyznačuje tmavou barvou, pevnou a drsnou slupkou.

Na rozdíl od jiných druhů ovoce obsahuje mnoho tuku. Je bohaté na mononenasycené tuky, díky kterým má jemnou a krémovou konzistenci. Kromě toho obsahuje hodně vlákniny, vitaminů a minerálů.

Avokádo pochází z Mexika a Střední Ameriky.

Nutriční hodnoty avokáda

 •  56 % tvoří mastné kyseliny - z toho až 63 % jsou mononenasycené mastné kyseliny
 •  31 % tvoří sacharidy - z toho až 94 % je vláknina
 •  7 % tvoří bílkoviny
 •  6 % tvoří mikronutrienty

Průměrné avokádo váží přibližně 150 gramů. 100 gramů avokáda obsahuje asi 160 kalorií, 15 gramů tuku, 9 gramů sacharidů (z toho více než 7 gramů tvoří vláknina) a 2 gramy bílkovin. Neobsahuje žádný cholesterol a má jen 0,7 gramu cukru.

Vláknina, zdravé tuky, vitaminy a minerály

Pokud si porovnáš tyto nutriční hodnoty s jinými druhy ovoce, budeš překvapen. Většinou má ovoce relativně vysoký obsah sacharidů a cukru. Například kiwi má na 100 gramů až 15 gramů sacharidů, z čehož je 9 gramů cukr a jen 3 gramy tvoří vláknina. Avokádo má tedy až 13x méně cukru než kiwi, a přitom má více než dvojnásobné množství vlákniny. Avokádo má nízký glykemický index GI.

Co se týče tuku, avokádo je plné „dobrých“ tuků. 63 % tuku v avokádu pochází z MUFA, čili mononenasycených mastných kyselin. 13,6 % tvoří nasycené mastné kyseliny SFA, 11,6 % tvoří polynenasycené mastné kyseliny PUFA, 11 % tvoří omega-6 a 0,7 % omega-3. Kyselina olejová obsažená v avokádu má protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti.

Avokádo je kromě zdravých tuků a množství vlákniny bohaté i na vitamíny a minerály. Má velmi vysoký obsah draslíku, který podporuje zdraví kostí a srdce. 100 g avokáda obsahuje 500 mg draslíku.

Kromě toho obsahuje mnoho vitaminů B6, B9, C, E a K1. Tyto vitaminy udržují správnou hladinu krevního tlaku, snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění, zlepšují imunitu a kvalitu pokožky. Avokádo obsahuje celkem více než 20 vitaminů a minerálů.

Mezi další benefity avokáda patří vysoký obsah kartenoidů, které působí pozitivně na zdraví očí. Tuky podporují vstřebávání kartenoidůa protože samotné avokádo má tuků dostatek, velkou část kartenoidů tělo dokáže i využít.

Avokádo má díky vysokému obsahu tuku i dobrou schopnost zasytit. Sice má mnoho kalorií, ale pokud si ho dobře nakombinujetes jinými potravinami, zasytí tě na dlouhou dobu. Avokádo je ovoce, které můžeš zařadit do kterékoli fáze roku, aťse jedná o období hubnutí, udržování či nabírání. Musí se ti jen vejít do denního kalorického limitu.

76/5000 Avokádo je plné dobrých tuků.

Zdravotní benefity

Mnoho výhod avokáda již bylo vyjmenováno, ale tento seznam zdaleka nekončí. Avokádo:

 •  zlepšuje symptomy artritidy, zvláště artritidy kolena a kyčelního kloubu
 •  snižuje riziko infarktu a selhání ledvin
 •  snižuje celkovou hladinu cholesterolu
 •  snižuje hladinu LDL (špatného) cholesterolu
 •  zvyšuje hladinu HDL (dobrého) cholesterolu
 •  snižuje hladinu krevních triglyceridů
 •  snižuje riziko metabolického syndromu
 •  zlepšuje vstřebávání mikronutrientů i z ostatních potravin, které jsou spolu s avokádem přijímány
 •  u těhotných žen snižuje riziko, že jejich novorozenec bude mít některé vrozené defekty
 •  má schopnost produkovat antioxidant glutathion, čímž chrání játra před chronickými nemocemi
 •  neutralizuje volné radikály v těle
 •  vitamíny E a K obsažené v avokádu mají silné protizánětlivé vlastnosti
 •  urychluje hojení ran

Celkem dlouhý seznam, co myslíš? Pokud tě tato fakta přesvědčili o tom, že by si měl avokádo zařadit častěji do jídelníčku, měl by si vědět, jak poznáš v obchodě zralé avokádo.

Zralé avokádo z odrůdy Hass nesmí být na dotek úplně tvrdé, ale ani příliš měkké. Musíš cítit, že pokud by si do něj silou vtiskl prsty, tak by ses jednoduše dostal přes jeho slupku. Ta musí být tmavé barvy a bez fleků.

Co je třeba si zapamatovat?

Avokádo je velmi zdravé a nutričně nabité ovoce. Těžko najdeš v běžně dostupném ovoci konkurenta, který by obsahoval takové množství vlákniny, vitaminů, minerálů a antioxidantů jako avokádo. Pokud ti není tvé zdraví lhostejné, zařaď ho aspoň dvakrát týdně do svého jídelníčku. Tvé tělo ti za to určitě poděkuje.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Mýty o sacharidech

Mýty o sacharidech

Fitness svět je plný nesmyslných a nepravdivých mýtech o stravě a cvičení. Chválabohu, za poslední roky se s nástupem internetu dá dohledat mnoho vědecky podložených článků a studií, které většinu z nich bez problémů vyvrátí. Pojďme se společně podívat na ty nejrozšířenější mýty o sacharidech.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA