loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Nedejte nemoci šanci. Zvyšte dávky vitamínů C i D

Nedejte nemoci šanci. Zvyšte dávky vitamínů C i D

Zdraví a krása

09.03.2021

Prečítané: 89x

Budování a posilování imunity nebylo pro většinu čtenářů nikdy důležitější než právě teď. V období, kdy je naše zdraví zkoušeno nejvíce a chceme mít imunitu co nejsilnější, aby se dokázala ubránit před případnými viry. Obecný článek na toto téma jsme již zveřejnili. V tomto článku si povíme hlavně o vitamínu C a D - o jejich funkci, dávkování a zdrojích v potravinách.

Imunita zdaleka není o tabletách

Na to, aby se imunita těla a jeho obranyschopnost maximalizovala, je třeba kromě přijímání vitamínů myslet i na ostatní, neméně důležité věci. Základem imunity je kvalitní a dostatečně dlouhý spánek, minimum stresu v průběhu dne, pravidelný pohyb, pestrá strava a dostatečný příjem vitamínů a minerálů.

Pokud chodíš pozdě spát, v práci máš stres a nekvalitně se stravuješ a spoléháš se na to, že velké dávky vitamínů tento stav zachrání, tak se mýlíš. Vysoké dávky vitamínů tuto ztrátu nemají šanci dorovnat. Je třeba dbát na to, aby všechny tyto aspekty byly co nejlepší a podpořit je ještě příjmem vitamínů. Nestav svou imunitu na vitaminových tabletách, ale na pohybu, spánku a zdravém jídle a tabletkami ji jen podpoř.

Nedejte nemoci šanci. Zvyšte dávky vitamínů C i D

Proč bychom je měli užívat?

Pojďme si nejprve říci něco o vitamínu C. Ten zná každý z nás a je to jednoznačně nejvíce skloňovaný vitamín na celém světě. V dávné minulosti námořníci zjistili, že na dlouhých plavbách jim krvácejí dásně a vypadávají zuby. Zjistili, že vždy se jim tento stav zlepšil, když se dostali na pevninu a k čerstvému ​​ovoci a zelenině. Bylo to způsobené právě nedostatkem vitamínu C a nemoc, kterou trpěli se nazývá kurděje.

Dnes již víme, že bez vitamínu C bychom nedokázali fungovat. Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě. Je zodpovědný za celkové zdraví, kde se stará nebo spolupodílí na různých dějích v těle, jako např. snižování hladiny LDL cholesterolu, snižování rizika vzniku srdečních onemocnění, podpoře růstu kostí a zpevňování cév. Také hraje velmi důležitou roli při nachlazení a nemocech dýchacích cest, kdy výrazně zkracuje dobu léčení. Podporuje tvorbu bílých krvinek a celkové zlepšení imunity.

Tepelným zpracováním se jeho obsah v potravinách snižuje, a proto je nejvíce vitamínu C v čerstvých nezpracovaných potravinách. Najdeš ho např. v citrusech, šípcích, kiwi či jahodách. Ze zeleniny je vhodným zdrojem např. brokolice, mrkev či květák.

Nedejte nemoci šanci. Zvyšte dávky vitamínů C i D

Vitamín D je zcela jiný než vitamín C. Není rozpustný ve vodě, ale v tucích a dokážeme ho přijímat nejen z potravin, ale hlavně ze slunce. I proto má mnoho lidí deficit tohoto vitamínu právě v zimních měsících. Během léta ti stačí 15-20 minut na slunci v plavkách nebo bez trička a máš svou denní dávku přijatou - přirozeně a zdarma. Nicméně, během zimy je to mnohem složitější a je třeba přijímat tablety vitamínu D. Příjem tohoto vitamínu můžeš podpořit i potravinami, jako např. rybami (losos, sardinky, tuňák) či vaječnými žloutky. Většinu vitamínu D ale i tak musíš přijmout buď ze slunce nebo z tablet, protože v těchto potravinách je vitamínu D stále relativně málo.

Má velmi silné účinky na naši imunitu a často je skloňovaný jako booster na její podporu. Výrazně pomáhá při překonávání nemocí a ovlivňuje úroveň tvé imunity. Pomáhá aktivovat buňky v imunitním systému, které dokáží napadat infikované buňky a tím je ničí.

Jak často bychom je měli užívat?

Vitamín C denně, jelikož je velmi nepravděpodobné, že přijmeš dostatek z potravin. Oficiální doporučená denní dávka je v desítkách miligramů, ale dnes už většina lidí dávkuje vitamín C ve stovkách miligramů na den (500 mg). V případě nemoci není problém navýšit tuto dávku až na několik gramů denně (např. 1-3 gramy, příp. více). Není třeba se bát předávkování, protože se nadbytečné množství tohoto vitamínu vyloučí přes ledviny ven z těla.

Nedejte nemoci šanci. Zvyšte dávky vitamínů C i D

Vitamín D bys měl přijímat podle počasí a ročního období. Pokud je léto a denně se vystavuješ slunečním paprskům, nemusíš si dávat denně tablety navíc, neboť přijmeš dostatek přirozenou cestou. Naopak, začni suplementaci vitamínu D, pokud je jaro, podzim nebo zima a přirozeně trávíš venku méně času a máš mnohem více oblečení, které ti zakrývá pokožku. Doporučená denní dávka je přibližně 1 000-2 000 IU na den.

Můžeme je užívat i na lačno?

Jeden z těchto vitamínů můžeš užívat na lačno a druhý ne. Pokud jsi četl pozorně, tak už víš, že vitamín D je rozpustný v tucích a vitamín C je rozpustný ve vodě. To znamená, že pokud si ráno na lačný žaludek dáš vitamín C a zapiješ ho vodou, je to v pořádku. To by ale neplatilo u vitamínu D. Vždy si ho dej buď po jídle, které obsahuje tuky, nebo k této dávce přidej ořechy, olej nebo sýr. Díky tuku se pak vstřebá a tvé tělo ho využije.

Autor: Ing. Matúš Mráz • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Kdy a proč užívat probiotika?

Kdy a proč užívat probiotika?

Ne všechny bakterie, které se nacházejí v těle jsou špatné. Právě naopak, existuje velké množství bakterií, bez kterých bychom nedokázali žít. Většina z těchto „dobrých“ bakterií se nachází v našem trávicím systému. Pomáhají nám s trávením, zvyšují jeho efektivitu a také přispívají k dobré imunitě. V tomto článku si řekneme více o probiotikách, jejich účincích a řekneme si také o tom, ve kterých potravinách je najdeš.

Jak si udržet zdravé ledviny? Klíčový je pitný režim

Jak si udržet zdravé ledviny? Klíčový je pitný režim

Problémy s ledvinami jsou zákeřné, protože jsou relativně obvyklé a často se na ně přijde až ve velmi pozdních stádiích poškození. Často je pak nutná buď dialýza nebo transplantace. Profesionální kulturisté mají často poškozené ledviny z toho, jak přetěžují své tělo a užívají anabolické steroidy. V dnešním článku se podíváme na to, jak by měl o ledviny pečovat každý z nás a co by měl dodržovat, aby minimalizoval šanci, že bude mít s nimi v budoucnu problémy.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA