loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Manuál pro čerstvé maminky: Jak zhubnout po porodu?

Manuál pro čerstvé maminky: Jak zhubnout po porodu?

Jiné

13.12.2020

Prečítané: 56x

Příchod dítěte na svět je jedna z nejkrásnějších věcí, jaké může žena ve svém životě zažít. Nicméně, těhotenství je přirozeně spojeno i s nabíráním hmotnosti. Už v minulém článku jsme se věnovali problematice přibírání během těhotenství. Pokud sis ho přečetla, určitě víš, že během těhotenství by měla hubená žena přibrat přibližně 13-18 kg, žena s přiměřenou postavou 12-16 kilogramů a žena s nadváhou asi jen 7-12 kilogramů. Co udělat s novými kilogramy po porodu? Pokud se chceš dostat zpět do formy, čti dál a dozvíš se, jak na to.

Odkud se vzaly všechny ty kilogramy?

Fakt, že během těhotenství bys měla přibrat jen výše uvedenou hmotnost neznamená, že to nemůže být více. Větší množství nabraných kilogramů může mít více důvodů. Některé jsou zdravotní a spojené s hormony a některé jsou jednoduché - nedostatek sebekontroly. Nevadí, pokud jsi přibrala i více, než bys měla, všechno lze dát zpět do normálu.

Z celkového množství přibraných kilogramů hodně opadne přirozeně po porodu. Vždyť jen dítě mě v průměru 2,5-4 kilogramy, placenta 0,7-1,2 kilogramu a plodová voda váží přibližně jeden kilogram. Kromě toho se ti zvětší prsa, děloha a zvýší se množství tekutin v těle. Celkové množství nového tuku je obvykle od 2 do 4 kilogramů, což vůbec není mnoho. Nicméně, jak jsem psal už v předešlém článku, je velkým plusem to, pokud ses zdravě stravovala a cvičila již před porodem. Návrat k původní formě bude o to jednodušší.

Manuál pro čerstvé maminky: Jak zhubnout po porodu?

Pojďme na to

Pokud jsi naplno odhodlaná a motivovaná k tomu, abys co nejdříve zhubla, trochu brzdi. Je jasné, že kilogramy navíc se ti nelíbí, ale v tomto období musíš dělat všechno s maximálním ohledem na dítě. Proto by ses měla vyvarovat všem extrémům a raději počítej s tím, že všechno budeš dělat postupně a pomaleji. Pokud jsi byla dříve zvyklá na přísné diety a velký kalorický deficit, tak teď na to zapomeň a zpomal. Mohlo by to uškodit nejen dítěti, ale i tobě.

Po porodu potřebuje tvé tělo dostatek kvalitní stravy a živin, aby se mohlo zregenerovat. Kromě toho, kojení je pro tělo další zátěž a během něho tvé tělo spotřebuje více kalorií než běžně, aby se ti mohlo tvořit dostatek mateřského mléka. V tomto období můžeš být v kalorickém deficitu a tím pádem i hubnout, mělo by to být ale pomalé a s malým deficitem.

Takové hubnutí nemá negativní vliv na růst dítěte. Pokud je to možné, snaž se kojit. Je to nejen prospěšné pro dítě, protože dostane všechny potřebné nutrienty, zlepšuje to jeho imunitní systém a snižuje riziko vzniku nemocí. Je také dokázáno, že matky, které kojí i snadněji hubnou než ty, které po porodu nekojily. Tato studie byla provedena až na 36 tisících žen, což dává této studii dostatečný kredit.

Manuál pro čerstvé maminky: Jak zhubnout po porodu?

Má to i plusy

I když po porodu nemáš dost času pro sebe a hubnutí může být náročné, máš naopak jiné výhody, které hubnutí usnadňují. Jelikož většinu času trávíš doma, snadněji budeš dodržovat nastavený jídelníček, můžeš si vařit zdravá jídla či počítat kalorie. Také máš možnost většího pohybu, než jsi měla před porodem. Kromě neustálé péče o dítě, při níž spálíš dost kalorií, máš možnost chodit na procházky s kočárkem na čerstvý vzduch.

Během jedné hodinové procházky takto dokážeš spálit 200-350 kalorií. Ve stravě se zaměř zejména na nezpracované potraviny a pestrou stravu, abys měla dostatek vitamínů a minerálů, aby mohlo tělo zregenerovat. Pokud nebudeš mít doma sladkosti a jiná kalorická lákadla, nebudeš mít ani možnost zhřešit a přejíst se jimi. Buď si je kupuj v malém množství (aby ti seděla do kalorického příjmu), čímž omezuješ možnost toho, že sníš více kusů najednou, nebo je vyměň za zdravější pochutiny jako např. oříšky, ovoce nebo zdravé koláče.

Manuál pro čerstvé maminky: Jak zhubnout po porodu?

Trénink

Všechny tvé kroky po porodu by měly být pomalé a postupné. Do ničeho nepospíchej a dopřej tělu zejména odpočinek. Než přejde šestinedělí, určitě nezačínej s náročnou fyzickou aktivitou. Postupně začni přidávat méně náročné formy kardia jako procházky, běh, kolo apod. Zařazení silového tréninku prokonzultuj se svým lékařem. On ti řekne, kdy to je vzhledem k tvému fyzickému stavu zcela bezpečné a čemu by ses na začátku měla vyhýbat.

Každá žena, která před porodem pravidelně cvičila a správně se stravovala, bude mít hubnutí po porodu jistě jednodušší než ta, která začíná až později. Jestliže čteš tento článek ještě před těhotenstvím nebo během něj, snaž se vytvořit si správné návyky ještě před tím, než přijde porod. Výrazně tím ulehčíš cestu ke své původní hmotnosti a formě.

Každý z nás je jiný a má jiné tělo, a proto množství fyzické aktivity, typy a i jídelníček určitě nejprve prokonzultuj se svým lékařem.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

10 potravin s vysokým podílem vlákniny

10 potravin s vysokým podílem vlákniny

O důležitosti vlákniny jsme si říkali už v předešlých článcích a rozebírali jsme její pozitivní účinky na lidské tělo. Vždy mě potěší, když někomu otevřu oči, že kromě sledování příjmu kalorií, bílkovin, sacharidů a tuků je rovněž třeba sledovat i příjem vlákniny. Velmi často se na ni zapomíná a je to chyba. Nejen pro lidi, kteří cvičí a dbají na to, co jedí, ale i pro lidi s „tradičním jídelníčkem“, který obsahuje mnoho těžkých potravin, uzenin, mastných potravin a nedostatek ovoce a zeleniny.

Zmírní bolesti a zkrášlí pleť. Jaké jsou účinky čistého kolagenu?

Zmírní bolesti a zkrášlí pleť. Jaké jsou účinky čistého kolagenu?

Kolagen je doplněk výživy, který získává postupně více a více popularity. Jak možná víš, kolagen je bílkovina. To by mohlo naznačovat, že je vhodný zejména na budování svalů. Ano, má účinky na nabírání svalové hmoty, ale na to existují i mnohem kvalitnější proteiny než ty kolagenové. Nicméně, můžeš ho využít zejména na posílení kloubů a šlach a pro zlepšení kvality nehtů, vlasů a pokožky. Nejběžnější prodávanou variantou je tzv. hydrolyzovaný kolagen. Díky hydrolizaci je pro tělo snadno a rychle využitelný. Pojďme si o tomto suplementu říci více.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA