loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 8:00 - 16:00)
Konopný vs. syrovátkový protein. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Konopný vs. syrovátkový protein. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Doplňky výživy

05.11.2018

Prečítané: 794x

Syrovátkové proteiny jsou známé již několik desetiletí a během posledních let se díky snížení jejich ceny dostávají mezi všechny zapálené sportovce. Dnes jsou mnohem dostupnější než v minulosti a užívá je mnohem více lidí. Kromě syrovátkových proteinů jsou na trhu dlouho i kaseinové či vaječné proteiny. Mezi nejmladší druhy proteinů patří veganské proteiny, které jsou pro mnohé lidi stále ještě velkou neznámou.

Myslí si, že veganské proteiny jsou vhodné pouze pro vegany a pro „masožravce“ nemají žádnou přidanou hodnotu. To ale není pravda. Pojďme se podívat na to, jaký je rozdíl mezi syrovátkovým a konopným proteinem, a zda má smysl doplňovat bílkoviny i z tohoto zdroje.

Konopný protein

Tento typ bílkovinového koncentrátu se vyrábí z konopných semen. Po vylisování konopných semen na olej se vylisované otruby zpracují na proteinový prášek. Ten se skládá ze dvou bílkovin – 33 % tvoří albumin a 67 % edestin. Díky tomu je velmi snadno vstřebatelný. Biologická hodnota konopného proteinu je 87. Díky vysokému obsahu rozpustné i nerozpustné vlákniny tě dokáže lépe zasytit než syrovátkový protein.

Kromě bílkovin v konopném proteinu najdeš i vitamin B, vitamin E, fosfor, síru, sodík, draslík, hořčík, zinek a množství přírodních antioxidantů.

Velkou výhodou konopného proteinu je fakt, že neobsahuje alergeny jako syrovátkový protein. Pokud máš problémy s trávením laktózy či mléčné bílkoviny, konopný protein ti skvěle poslouží. Sice se hůře ochucuje než syrovátka a může mít specifickou chuť, ale moderní konopné proteiny prošly za poslední roky dlouhou cestu a jejich chuť se neustále zlepšuje. Přirozená chuť konopného proteinu může připomínat ořechy, a proto není potřeba se bát použití tohoto proteinu ani ve zdravých koláčích nebo smoothie nápojích.

Mezi zajímavé vlastnosti tohoto proteinu patří fakt, že snižuje účinky prolaktinu, který ovlivňuje fyzické i psychické symptomy PMS - premenstruačního syndromu.

Konopný protein.

Syrovátkový protein

Syrovátkový protein zná asi každý. Je to nejznámější, nejrozšířenější a zároveň i nejlevnější protein. Vyrábí se z kravského mléka tak, že se působením separačních látek oddělí tuhá část od tekuté. Tuhá část je kasein a tekutá část syrovátka, která se dále suší a zpracovává. Během její výroby se odebírají nepotřebné látky jako např. laktóza či tuk. Výsledkem je vysokoprocentní proteinový koncentrát, izolát nebo hydrolyzát. Biologická hodnota syrovátky je 104.

Mezi největší výhody syrovátkového proteinu patří rychlost vstřebávání. Syrovátka je mnohem rychleji vstřebatelná než konopný protein. Kromě biologické hodnoty na tento fakt má vliv i to, že konopný protein obsahuje přibližně 10 % tuku, který také napomáhá ke zpomalování vstřebávání. Na druhé straně je třeba říci, že konopný protein je vhodnější na doplňování bílkovin během dne, kdy se postupně a déle vstřebává, a tím poskytuje tělu dlouhodobý a postupný přísun aminokyselin.

Souboj čísel

Pojďme se podívat přesněji na čísla. Jak je vidět z první tabulky, konopný protein je zcela odlišný od syrovátkového proteinu. Má vyšší obsah kalorií, sacharidů, tuků, vlákniny a draslíku. Naopak, obsahuje méně bílkovin, sodíku a cholesterolu.

Z tohoto srovnání jsou zřejmé tedy dvě věci. Pokud chce vegan přijmout stejné množství bílkovin jako člověk, který používá syrovátkový protein, musí přijmout mnohem více kalorií. Na druhé straně je vidět, že konopný protein má úplně jiné výhody než syrovátka. Velkým plusem je vysoký obsah vlákniny.

O vláknině a o její důležitosti jsme již psali v dřívějších článcích. Pokud si tedy sleduješ denní příjem vlákniny, tak tě jistě zaujme, že až 27 % konopného proteinu tvoří vláknina. Spolu s faktem, že konopný protein obsahuje i kvalitní tuky, je tedy ideální nejen pro vegany, ale pro všechny lidi, kteří se zajímají o zdraví svého těla a zejména svého žaludečního traktu. Kromě toho je konopný protein výborným zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin v poměru 3:1.

 

Syrovátkový protein

Konopný protein

Energie (kalorie)

320

365

Bílkoviny (g)

90

50

Sacharidy (g)

3,5

30

Vláknina (g)

0

27

Cukry (g)

3,5

3,3

Tuky (g)

1,8

10

Sodík (mg)

160

0

Draslík (mg)

480

1 230

Cholesterol (mg)

18

0

Obsah aminokyselin v poměru ke 100 kaloriím v syrovátkovém a konopném proteinu:

 

Syrovátkový protein

Konopný protein

 

g/100 kalorií

g/100 kalorií

Isoleucin

1,16

0,56

Leucin

1,94

0,89

Valin

1,09

0,78

Fenylalanin

0,65

0,56

Metionin

0,47

0,33

Lyzin

1,61

0,44

Tryptofan

0,45

0,11

Treonin

1,31

0,78

Arginin

0,45

2,67

Histidin

0,35

0,56

Alanin

0,94

0,56

Kyselina asparagová

2,52

2,00

Cystein

0,54

0,33

Glutamin

3,45

3,11

Glycin

0,35

0,56

Prolin

1,12

0,78

Serin

0,94

0,89

Tyrozin

0,57

0,44

Jak je vidět z tabulky, syrovátkový protein vyniká množstvím BCAA (isoleucin, leucin a valin). Na druhé straně konopný protein vyhrává v obsahu argininu, který má vliv na napumpovanost svalů, krevní tlak a celkové zdraví srdce.

Který je tedy definitivně lepší?

Jak jistě tušíš, nelze jednoznačně říci, který protein je lepší. Vždy záleží, v jakém kontextu je tato otázka položena - zda jde o nabírání svalů, zdraví trávicího traktu, stravitelnost nebo chuť. Obecně se dá říci, že syrovátkový protein může být vhodnější v období diety, kdy potřebuješ do těla dostat hodně bílkovin a zároveň se musíš vejít do nízkého kalorického příjmu. Zde konopný protein jednoznačně nemá na syrovátku.

Konopný protein má ale množství jiných výhod pro trávicí trakt a celkové zdraví těla. Proto je vhodný nejen pro vegany, ale pro úplně všechny lidi, kteří chtějí doplňovat do těla nejen bílkoviny, ale i množství vlákniny, zdravých tuků, vitamínů a minerálů. Vyzkoušej nahradit jeden syrovátkový šejk denně za šejk z konopného proteinu. Pomůžeš svému tělu, zlepšíš si celkové zdraví, vitalitu a odlehčíš trávicímu traktu.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: www.pixabay.com • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Jak vyrovnat dysbalanci mezi partiemi?

Jak vyrovnat dysbalanci mezi partiemi?

Svalová dysbalance, resp. nesouměrnost svalů se týká většiny populace. Dokonce i ti nejestetičtější kulturisté, kteří byli nebo stále jsou považováni za svalovce s nejvyváženější postavou nejsou dokonale souměrní. Buď mají některý sval na levé straně těla menší než na pravé straně, nebo ho mají jinak upnutý, a proto jeho tvar není shodný s tím na druhé straně.

5 doplňků pro okamžitou potréninkovou regeneraci kloubů

5 doplňků pro okamžitou potréninkovou regeneraci kloubů

Každý řeší po tréninku to, jak by procvičeným svalům dodal látky, aby se zvětšily a zesílily. Zamyslel ses ale někdy nad tím, že nejen svaly si zaslouží tvou pozornost, ale i klouby, které byly celý trénink vystaveny zátěži? Je třeba myslet na to, že klouby máš jen jedny a pokud se o ně nebudeš starat, časem mohou přijít bolestivé problémy, které tě mohou vyřadit z tréninku na několik týdnů, měsíců či dokonce už navždy. V tomto článku ti představíme 5 látek, které se hodí do potréninkové suplementace.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA