loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
Bodlák, který léčí. Znáte ostropestřec mariánský?

Bodlák, který léčí. Znáte ostropestřec mariánský?

Zdraví a krása

21.01.2021

Prečítané: 92x

Někteří lidé přecházejí k přirozenějším způsobům řešení určitých zdravotních stavů, kdy namísto standardních farmaceutických léků a léčebných postupů užívají bylinné doplňky. Jedním z bylinných doplňků, který si získává popularitu, je ostropestřec mariánský. Největší výhody ostropestřce mariánského souvisí především s alternativní léčbou onemocnění jater. V článku se dozvíš více o této bylince a o tom, jaké účinky bys při jeho užívání mohl pociťovat.

Co je to ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský je známý také jako stříbrný bodlák nebo ostropestřec - bylinka původem ze Středomoří. Tato pichlavá rostlina má výrazné fialové květy a bílé žilky. Kořen, listy, ale hlavně plody bodláku obsahují léčivé složky a podporují regeneraci jaterních buněk a posilují imunitní systém. Aktivní složky v ostropestřci mariánském jsou skupinou rostlinných sloučenin, které jsou společně známé jako silymarin.

Je známé, že silymarin extrahovaný z ostropestřce mariánského má antioxidační, antivirové a protizánětlivé vlastnosti. Ve skutečnosti se tradičně používá k léčbě poruch jater a žlučníku, na podporu tvorby mateřského mléka, prevenci a léčbě rakoviny, a dokonce na ochranu jater před kousnutím hadem, alkoholem a jinými jedy z prostředí.

Bodlák, který léčí. Znáte ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský chrání vaše játra

Tato bylina je často propagována pro své účinky na ochranu jater. Pravidelně se používá jako doplňková léčba u lidí, kteří mají poškození jater v důsledku nemocí, jako jsou například alkoholové onemocnění jater, tukové onemocnění jater, hepatitida nebo dokonce rakovina jater.

Studie prokázaly zlepšení funkce jater u lidí s onemocněním jater, když užívali právě extrakt z ostropestřce mariánského a naznačují, že by mohl pomoci snížit zánět a poškození jater. I když je zapotřebí další výzkum, předpokládá se, že ostropestřec redukuje poškození jater způsobené volnými radikály, které se tvoří při metabolizaci toxických látek v játrech. Studie také zjistila, že může mírně prodloužit délku života lidí s cirhózou jater.

Pomůže zabránit věkem podmíněnému úpadku funkce mozku

Ostropestřec mariánský se používá již více než dva tisíce let jako tradiční lék na neurologické stavy, jako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti dokazují, že je potenciálně neuroprotektivní a mohl by pomoci zabránit zhoršení mozkových funkcí, které se vyskytují při stárnutí. Ve studiích se ukázalo, že silymarin zabraňuje oxidačnímu poškození mozkových buněk, což by mohlo pomoci zabránit duševnímu úpadku.

Bodlák, který léčí. Znáte ostropestřec mariánský?

Ostropestřec mariánský ochrání kosti

Osteoporóza je onemocnění způsobené progresivním úbytkem kostní hmoty. Obvykle se vyvíjí pomalu několik let a způsobuje křehnutí kostí, které se snadno lámou, a to i po menších pádech. V experimentálních výzkumech se ukázalo, že ostropestřec mariánský stimuluje mineralizaci kostí a potenciálně chrání před úbytkem kostní hmoty.

Výsledek této studie naznačuje, že ostropestřec mariánský může být užitečnou terapií pro prevenci nebo oddálení úbytku kostní hmoty u postmenopauzálních žen.

Zvýší produkci mateřského mléka

Jedním z dalších benefitů této bylinky je, že může zvýšit produkci mateřského mléka u kojících matek. Předpokládá se, že tělo začne vytvářet hormon prolaktin produkující mléko. Údaje jsou velmi omezené, avšak jedna kontrolovaná studie zjistila, že matky užívající 420 mg silymarinu během 63 dnů vyprodukovaly o 64 % více mléka než matky užívající placebo.

Pomůže při léčbě akné

Akné je chronické zánětlivé onemocnění kůže. I když není nebezpečné, může způsobit jizvy nejen na těle, ale i na duši. Rovněž oxidační stres v těle může hrát roli při vzniku akné. Díky svým antioxidačním a protizánětlivým účinkům však může být ostropestřec velmi nápomocný.

Je zajímavé, že jedna studie zjistila, že u lidí s akné, kteří užívali 210 miligramů silymarinu denně po dobu 8 týdnů, došlo k 53 % poklesu lézí akné.

Ostropestřec mariánský může snížit hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou

Ostropestřec mariánský může být užitečnou doplňkovou terapií na zvládnutí diabetu 2. typu. Zjistilo se, že jedna ze sloučenin v ostropestřci mariánském může fungovat podobně jako některé diabetické léky tím, že pomáhá zlepšovat citlivost na inzulín a snižovat hladinu cukru v krvi.

Nedávná analýza zjistila, že u lidí, kteří běžně užívali silymarin, došlo k významnému snížení jejich hladin cukru v krvi nalačno a HbA1c, což je míra kontroly cukru v krvi. Antioxidační a protizánětlivé vlastnosti ostropestřce mariánského mohou být navíc užitečné i při snižování rizika vzniku diabetických komplikací, jako je onemocnění ledvin.

Bodlák, který léčí. Znáte ostropestřec mariánský?

Kontraindikace

Při užívání ostropestřce se nedoporučuje pít alkohol, mléko a konzumovat hůře stravitelná a dráždivá jídla, minimálně do 60 minut po užití. Jeho suplementování se také nedoporučuje dětem do 5 let a lidem s vážnými chorobami srdce a vysokým krevním tlakem.

Po užití větších dávek ostropestřce než je doporučené, nehrozí žádné zdravotní problémy (s výjimkou osob, kterým se užívání vysloveně nedoporučuje).

Dávkování

Cílem užívání během jídla je smíchání s trávenou potravou, tím se dosáhne plynulé stimulace jater.

Drcené (ne mleté) plody - při přímé konzumaci se doporučuje sníst 20-60 semínek při každém jídle.

Čaj - čaj se připravuje z jedné až dvou čajových lžic semen, které se vaří minimálně 15 minut na mírném varu. Čaj se pije během jídla nebo co nejdříve po jídle.

Tablety - u tablet stačí užívat jednu pilulku denně, resp. podle návodu k použití. Nedoporučuje se jíst je před hlavním chodem.

Kapky - tinktura se užívá 3x denně, 10 kapek podávaných po jídle, resp. podle návodu k použití.

Játra jsou hlavním orgánem detoxikace organismu

Pokud bychom téma detoxu a očisty shrnuli, jsou to právě játra, která plní funkci ústřední čističky a detoxikují celé tělo. Velmi dobrou zprávou je, že játra mají schopnost se velmi dobře zregenerovat. Zdravá játra a zdravé ledviny odvádějí skvělou práci při neustálém detoxikování těla. Neustále, každodenně, bez přestávky čistí organismus od škodlivin.

Nejlepší volbou však stále zůstává zdravý životní styl, pohyb a regenerace. Pokud máš potřebu své tělo nakopnout a sáhnout po těchto doplňcích výživy, určitě se informuj u svého lékaře nebo lékárníka.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Nejkvalitnější ostropestřec mariánský
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Káva a kofein: Je pití takové kávy zdraví prospěšné?

Káva a kofein: Je pití takové kávy zdraví prospěšné?

I ty si určitě dopřeješ každý den nějaký ranní životabudič, jako je například šálek kávy, zeleného čaje nebo energetický nápoj sdílející společnou ingredienci: kofein. Lidé na celém světě si pochutnávají na jídlech a nápojích obsahujících kofein již více než tisíc let. Je to jedna z nejstudovanějších složek potravy. Přesto o něm přetrvávají mylné představy. I proto nám nadace Mezinárodní rady pro informace o potravinách (tzv. IFIC) poskytuje vědecky podložené informace týkající se běžných otázek o kofeinu, jeho použití v potravinách a nápojích a jeho vlivu na zdraví.

Kdy a proč užívat probiotika?

Kdy a proč užívat probiotika?

Ne všechny bakterie, které se nacházejí v těle jsou špatné. Právě naopak, existuje velké množství bakterií, bez kterých bychom nedokázali žít. Většina z těchto „dobrých“ bakterií se nachází v našem trávicím systému. Pomáhají nám s trávením, zvyšují jeho efektivitu a také přispívají k dobré imunitě. V tomto článku si řekneme více o probiotikách, jejich účincích a řekneme si také o tom, ve kterých potravinách je najdeš.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA