loader black loader black loader product loader white
Potřebujete poradit? Ozvěte se naší Nike. +421 914 777 111 (Po - Pia: 9:00 - 15:00)
8 tipů, jak se rychle a efektivně zbavit stresu

8 tipů, jak se rychle a efektivně zbavit stresu

Zdraví a krása

28.01.2022

Prečítané: 616x

Většina lidí někdy v životě zažije stres. Může to být normální reakce na obtížné situace, ale když se stres stane chronickým, může mít škodlivé účinky na naše duševní a fyzické zdraví. V tomto článku se budeme věnovat 8 tipům, jak se rychle a účinně zbavit stresu. Prozkoumáme také, kdy je třeba vyhledat pomoc lékaře.

Tip č. 1: Meditace

Jedním z nejlepších způsobů, jak se rychle zbavit stresu, je meditace. Ta spočívá v tom, že si sedneš na klidné místo a soustředíš se na svůj dech. Můžeš se soustředit buď na hluboké nádechy a výdechy, nebo počítat každý dech. Pokud se tvá mysl začne toulat, jednoduše vrať pozornost zpět k dechu. Meditace není jednoduchá věc, je hodně možností, jak meditovat, a proto je třeba věnovat čas i přípravě. Pro začátek si vyzkoušej meditování pomocí mobilních aplikací, které tě jednoduše provedou celým procesem. Pokud se ti to zalíbí, věnuj pozornost i knihám a blogům. Většina nejefektivnějších lidí na světě si nemůže účinky meditace vynachválit a připisují jí obrovské účinky.

8 tipů, jak se rychle a efektivně zbavit stresu

Tip č. 2: Dechové cvičení

Dalším skvělým způsobem, jak se zbavit stresu, jsou dechová cvičení. Existuje mnoho různých typů dechových cvičení, proto si najdi takové, které ti nejvíce vyhovuje. Jedno z běžných cvičení se nazývá tzv. „box breathing“. Při tomto cvičení se na čtyři vteřiny nadechni, čtyři vteřiny zadrž dech, čtyři vteřiny vydechuj a čtyři vteřiny zadrž dech. Tento cyklus opakuj tolikrát, kolikrát ti vyhovuje.

Tip č. 3: Dostatek spánku

Dostatek spánku je nezbytný pro snížení hladiny stresu. Když jsme unaveni, zvyšuje se hladina našich stresových hormonů, což může vést k většímu stresu a úzkosti. Snaž se spát každou noc alespoň sedm hodin. Spánek je rovněž esenciální pro správné fungování našeho těla jako přijímání jídla.

Tip č. 4: Cvičení

Cvičení je skvělý způsob, jak snížit hladinu stresu a zlepšit si náladu. Uvolňují se při něm endorfiny, které mají účinky na zlepšení nálady. Pocit dobře vykonané práce po tréninku a progres ve cvičení tě dokáže povzbudit a zlepšit ti náladu. Kromě toho, když je tvá mysl neustále zaměstnána, nemáš tolik času na špatnou náladu a stres.

Tip č. 5: Aromaterapie

Aromaterapie je forma alternativní medicíny, která využívá esenciální oleje k léčbě fyzických a emocionálních problémů. Několik kapek levandulového oleje v aromatizéru ti může pomoci uvolnit se a uklidnit. Určitě bych ti doporučil aromatizér, který dokážeš opakovaně doplňovat vodou a oleji. V konečném důsledku jsou mnohem levnější než jednorázové aromatizéry a můžeš neustále obměňovat vůně podle tvé nálady.

8 tipů, jak se rychle a efektivně zbavit stresu

Tip č. 6: Udělej si přestávku

Když cítíš, že jsi pod velkým stresem, udělej si přestávku. To může znamenat procházku venku, čtení knihy nebo sledování filmu. Pokud si najdeš čas pro sebe, pomůže ti to uvolnit se a snížit hladinu stresu. Následně, když budeš v klidu, dokážeš lépe řešit problémy či práci, která na tebe čeká.

Tip č. 7: Promluv si s někým, komu důvěřuješ

Rozhovor s někým o stresu je často velmi užitečný. Sdílet své pocity s někým, komu důvěřuješ, může být terapeutické a daný člověk ti může poskytnout užitečné rady. Nemusí to být odborník, ale libovolný přítel. Někdy úplně postačí, když se tzv. „vypovídáš“.

8 tipů, jak se rychle a efektivně zbavit stresu

Tip č. 8: V případě potřeby vyhledej odbornou pomoc

Když je hladina stresu příliš vysoká a zdá se, že se jí nedokážeme zbavit, je čas vyhledat lékařskou pomoc. Úzkost a deprese jsou dva velmi časté problémy duševního zdraví, které se k nám mohou vkrást, zejména pokud hladině stresu nevěnujeme pozornost. Mezi další věci, na které je třeba dávat pozor, patří změny spánkových návyků, prudký úbytek nebo nárůst hmotnosti, problémy se soustředěním a nadměrné užívání alkoholu nebo drog. Pokud pociťuješ některý z těchto příznaků, neváhej vyhledat odbornou pomoc. Není ostuda přiznat si, že potřebuješ pomoc, abys svůj život vrátil do správných kolejí. Lékaři jsou zde od toho, aby nám pomáhali. Neboj se požádat o pomoc, když ji potřebuješ.

Autor: Mgr. Daniela Garančovská • Foto: Depositphotos Inc. • Zdroj: www.protein.cz
Páčil sa vám článok? Podeľte sa oň!
NECHCETE ZMEŠKAT NOVÉ ČLÁNKY?

POŠLEME VÁM INFO DO MAILU.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

10 cviků s posilovací gumou, které zvládneš i doma

10 cviků s posilovací gumou, které zvládneš i doma

Odporové posilovací gumy jsou skvělou pomůckou pro cvičení doma, ale i ve fitku. Na trhu je velké množství různých výrobků se spoustou barev, tlouštěk a materiálů. Každý je označován jinak, takže si při jejich koupi dobře přečti popis. Většina setů má odlišené gumy podle síly odporu. Ty nejlehčí jsou jednoduše roztažitelné pro izolované cviky a začátečníky, a ty nejpevnější jsou určeny pro komplexnější cviky nohou a zad a pro pokročilé cvičence.

Proč cvičit ráno? Tyto důvody tě přesvědčí

Proč cvičit ráno? Tyto důvody tě přesvědčí

I když pravděpodobně většina lidí preferuje cvičení odpoledne nebo až večer, najdou se i tací, kteří nedají na ranní cvičení dopustit. Pokud to ještě nemáš vyzkoušeno, dej tomu šanci. První rána jsou těžká, ale když si na to zvykneš, pravděpodobně se ti to zalíbí. Ranní cvičení má mnoho výhod a v dnešním článku je představíme.

VŠECHNO ZBOŽÍ
SKLADEM

BALÍK ZABALENÝ
DO 10 MINUT

OKAMŽITÉ ŘEŠENÍ
REKLAMACÍ

PORADENSTVÍ
ZDARMA